۱۶ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۱۳
کد خبر: 82482977
۰ نفر
ضبط 16 تن فرآورده دامی غیرقابل مصرف در كردستان

سنندج - ایرنا- مدیركل دامپزشكی كردستان گفت: در قالب طرح نظارت دامپزشكی استان بر اماكن تولید، توزیع و نگهداری و عرضه انواع فرآورده خام دامی در نوروز 96 بیش از 16 تن انواع فرآورده های دامی غیرقابل مصرف كشف و ضبط شد.

مجتبی ورمقانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مقدار فرآورده دامی غیرقابل مصرف در بازدیدهای كارشناسان این اداره كل از مراكز تهیه، توزیع و عرضه انواع فرآورده خام دامی كشف و ضبط شده بود.
وی اظهار كرد: این مقدار فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف، با توجه به اینكه می توانست سلامتی شهروندان را با خطراتی مواجه سازد، معدوم و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.
وی اضافه كرد: با توجه به افزایش تقاضای مصرف انواع فرآورده خام دامی در ایام تعطیلات نوروز ، این اداره كل در راستای نظارت مستمر بر چگونگی رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی در اماكن تهیه، تولید، توزیع، نگهداری و عرضه انواع فرآورده خام دامی، طرح تشدید نظارت بهداشتی بر این گونه اماكن را از 25 اسفند 95 تا 14 فروردین 96 اجرا كرد.
مدیركل دامپزشكی كردستان گفت: در این راستا با هماهنگی های به عمل آمده با سازمان های مرتبط بیش از 460 اكیپ روز، بصورت ثابت و سیار با 928 نفر روز فعالیت در تعطیلات نوروز و با برنامه ریزی منظم ، تمامی مراكز تهیه و توزیع فرآورده خام دامی مورد بازدید قرار گرفت.
وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در اماكن تهیه و نگهداری و توزیع فرآورده خام با شماره پیغام گیر 1512 اطلاع رسانی كنند.
استان كردستان یكی از مناطق دام خیز و دامپرور كشور محسوب می شود كه سالانه نزدیك به 24 هزار تن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر از این تعداد دام تولید می شود.
جمعیت دامی استان كردستان حدود 2 میلیون راس دام سبك (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
3020/1904
** خبرنگار: عبدالله رحمانی/**انتشار دهنده: مسعود احمدی