پیش بینی تولید 86 هزار تن عسل در سال جاری

تهران - ایرنا - معاون امور دام وزارت جهادكشاورزی از پیش بینی تولید 86 هزارتن عسل در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته 81 هزار و 500 تن عسل در كشور تولید شد.

حسن ركنی روز چهارشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سال گذشته تولید 83 هزارتن عسل پیش بینی شده بود كه 98 درصد این برنامه محقق شده است.
وی اظهار داشت: طبق آمارها صنعت زنبورداری ایران به لحاظ شمار كلونی زنبور عسل رتبه چهارم و از نظر حجم تولید عسل رتبه هشتم جهان را به خود اختصاص داده است.
وی سرانه مصرف عسل در دنیا را به طور متوسط بین 250 تا 300 گرم عنوان كرد و گفت: سرانه مصرف این محصول در ایران به ازای هر نفر یك كیلوگرم است كه نشان می دهد متوسط تولید و مصرف ایران چهار برابر میانگین جهانی است.

** هركیلو ژل رویال بیش از پنج میلیون تومان معامله می شود
معاون وزیر جهادكشاوری تصریح كرد: در دنیا به غیر از عسل، محصولات دیگری از جمله ژل رویال(غذای ملكه)، گرده گل، بره بوم و بوم در صنعت زنبورداری تولید می شود كه ما نیز برای تنوع بخشی در محصولات پرورش زنبورعسل تولید این فراورده ها را در دولت یازدهم در دستور كار قرار دادیم.
وی افزود: امسال ٩٩٣ كیلوگرم ژل رویال با مواد مغذی بالا و خواص دارویی در كشور تولید شد كه هر كیلوگرم از این محصول با قیمت پنج میلیون تومان مبادله می شود.
وی با بیان اینكه چین در بحث تولید ژل رویال خوب كار كرده است، اضافه كرد: چین از هر كندوی زنبور عسل حدود 12 كیلوگرم ژل رویال استحصال می كند كه این ركورد را برخی كشورها تجربه كرده اند و اگر ما تولید ژل رویال را به یك كیلوگرم برسانیم تا چندین برابر تولید هر كیلوگرم عسل ارزش افزوده بدست می آوریم.
این مقام مسئول ادامه داد: ما اكنون به دنبال این هستیم برای تنوع بخشی تكنولوژی تولید ژل رویال را از طریق برگزاری دوره های آموزشی كسب كنیم.
وی یادآورشد: طی 2 سال اخیر برای متنوع سازی محصولات صنعت زنبورداری كه ژل رویال یكی از آنهاست، تلاش زیادی شد، اما هنوز نتوانسته ایم در تجارت جهانی این محصول نقش آفرینی كنیم.
به گفته وی، برگزاری دوره های آموزشی می تواند در افزایش تولید كیفی و همچنین صادرات عسل و محصولات جانبی آن نقش بسزایی داشته باشد.
معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: در برخی موارد شاهدیم مصرف كنندگان عسل نگران كیفیت و همچنین به دنبال نشان تجاری (برند) معتبری برای استفاده از این محصول هستند كه به همین منظور اقدامات موثری صورت گرفته است.

** اقبال ایران برای صادرات عسل كم است
ركنی عسل ایران را كیفی دانست و افزود: با وجود اینكه ایران در كشورهای منطقه بازار خوبی برای عرضه عسل دارد اما به دلیل مصرف بالای عسل و مزیت قیمتی در داخل كشور به نظر می رسد اقبال چندانی برای صادرات این محصول نداشته باشد.
وی با اشاره به اینكه هر ساله مازاد عسل مصرفی داخل كشور صادر می شود، اظهار داشت: سال گذشته بیش از یك هزار و 300 تن عسل به كشورهای هدف صادر شد.
به گفته وی، صادرات این محصول در سال 94 نیز یك هزار و 200 تن بوده است.
این مقام مسئول در وزارت جهادكشاورزی كابینه یازدهم بر این باور است كه ارتقای تولیدات كمی و كیفی محصولات كشاورزی در بخش باغی و زراعی حاصل گرده افشانی طبیعی زنبور عسل است بنابراین توسعه صنعت زنبورداری می تواند بخشی از مشكلات بخش های مذكور را مرتفع سازد.
به گزارش ایرنا، اكنون صنعت زنبورداری كشور دارای 75 هزار زنبوردار فعال و هفت هزار كلونی زنبور عسل است كه توانست سال گذشته بیش از 81 هزارتن عسل تولید كند.
رنگ عسل باتوجه به سرچشمه اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه دگرگون است بنابراین رنگ عسل اقاقیا: سفید روشن، عسل افرا: لیمویی رنگ، عسل بهارنارنج و اسپرس: زرد طلایی ، عسل انواع میوه‌ها: ، زرد متمایل به قهوه‌ای، عسل شبدر: سرخ، زرد تمایل به قرمز، عسل آویشن: عقیقی قرمز، عسل جنگل های مازندران و زیرفون: زرد متمایل به سبز، عسل گل قاصد: زرد تیره، عسل نارون: قهوه‌ای و عسل صنوبر و زبان گنجشك: سبز تیره تا سیاه است كه اغلب عسل‌های به رنگ تیره از لحاظ املاح معدنی غنی تر هستند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaec
اقتصام *9186*2025*خبرنگار: هما همت خواه*انتشار: لیلا جودی

سرخط اخبار اقتصاد