ایران الگوی بی نظیری از توسعه آموزش عالی بین كشورهای اسلامی و آسیایی است

كوالالامپور – ایرنا - معاون وزیر امور دینی اندونزی در حوزه آموزش عالی با تقدیر از دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی ایران، به خصوص در زمینه تولید علم و دانش مدرن، گفت: ایران الگوی منحصر به فرد و مناسبی از توسعه آموزش عالی در بین كشورهای اسلامی و آسیایی است.

به گزارش ایرنا، پروفسور 'كمرالدین امین' معاون وزیر امور دینی اندونزی در حوزه آموزش عالی روز چهارشنبه در دیدار با سفیر ایران در اندونزی و رایزن علمی كشورمان در شرق آسیا، گفت: از نزدیك روند توسعه علمی ایران و تركیه را در مهمترین پایگاه های استنادی همچون اسكوپوس و آی.اس.آی دنبال می كنم و معتقدم این دو كشور در رقابت نزدیك با یكدیگر دارای بیشترین تولید علمی و دانشگاهی در بین كشورهای اسلامی و حتی آسیا و جهان هستند.
وی با تشریح وضعیت دانشگاه های تحت نظارت وزارت امور دینی اندونزی، گفت كه در این كشور حدود 400 دانشگاه و موسسه آموزش عالی زیر نظر وزارت امور دینی فعالیت می كنند كه از جمله می توان به شبكه دانشگاه محمدیه با بیش از 170 شعبه در سراسر اندونزی اشاره كرد.
معاون وزیر امور دینی اندونزی با ذكر خاطره سفر دو سال پیش خود به ایران، گفت كه از نزدیك از مراكز دانشگاهی و تحقیقاتی تهران، قم و مشهد بازدید كرده و به معنی واقعی كلمه، ایران دارای الگوی منحصر به فرد از توسعه آموزش عالی است.
وی آمادگی كامل وزارت امور دینی اندونزی را برای همكاری با دانشگاه های ایران به خصوص اعطای بورس متقابل در دوره های فوق لیسانس و دكترا اعلام كرد.
'كمرالدین امین' با تقدیر از ایران به خاطر راه اندازی پایگاه استنادی جهان اسلام به عنوان یك پایگاه استنادی مهم و معتبر در جهان اسلام، خواستار عضویت وزارت امور دینی و نیز دانشگاه های اندونزی در این پایگاه در نخستین فرصت ممكن شد.
وی همچنین با اشاره به تلاش های وزارت امور دینی اندونزی برای توسعه فرهنگ و تمدن مالایی و اندونزیایی در سراسر جهان، از پیشنهاد رایزن علمی ایران برای اعزام استاد به كشورمان به منظور كمك به توسعه كرسی حوزه 'جنوب شرق آسیا' در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران استقبال و وعده داد راهكارهای اجرایی شدن این موضوع را با اولویت پیگیری خواهد كرد.
'ولی الله محمدی نصرآبادی' سفیر ایران در اندونزی در ابتدای این دیدار با اشاره به دیدارهای روسای جمهوری دو كشور طی یكسال گذشته، توسعه همكاری های علمی و دانشگاهی را دارای اولویت زیاد و مستلزم توجه ویژه از سوی مسئولین آموزش عالی دو كشور دانست.
سفیر كشورمان با اشاره به فعالیت وسیع سفارت ایران در جاكارتا طی دو سال گذشته برای توسعه همكاری های ایران و اندونزی در همه زمینه های سیاسی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی، خاطرنشان كرد كه این سفارتخانه آماده هرگونه حمایت از توسعه همكاری های علمی و دانشگاهی با كشور دوست و برادر اندونزی است.
'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز با اشاره به سیاست 'دیپلماسی علمی' به عنوان اولویت دستور كار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، اندونزی را به لحاظ جایگاه برجسته اش در بین كشورهای اسلامی دارای اهمیت ویژه دانست كه ایران خواستار توسعه بیش از پیش همكاری های علمی و تحقیقاتی با دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی با این كشور جنوب شرق آسیا است.
وی با اشاره به فعالیت بیش از 2 هزار و 500 مركز دانشگاهی، 800 مركز تحقیقاتی و 50 پارك فناوری و انتشار بیش از یكهزار مجله علمی در ایران، خاطر نشان كرد كه دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی ایران با كسب رتبه 16 در تولید علم جهانی، آمادگی كاملی برای همكاری با دانشگاه های اندونزی در زمینه تحقیقاتی، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های مشترك در مقاطع تحصیلات تكمیلی، انجام پژوهش های مشترك و ... دارند.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا سپس با معرفی پایگاه های استنادی جهان اسلام (ISC) و با اشاره به توانمندی و ظرفیت این پایگاه به عنوان سومین پایگاه استنادی در جهان، به معاون وزیر امور دینی اندونزی پیشنهاد كرد دانشگاه تحت پوشش این وزارتخانه را برای عضویت در این پایگاه استنادی تشویق كند.
وی همچنین با اشاره به راه اندازی كرسی حوزه 'جنوب شرق آسیا' در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران و اینكه این كرسی به خصوص بر حوزه زبان و تمدن مالایی متمركز است، از وی دعوت كرد اندونزی با اعزام استاد و كمك در توسعه این كرسی نقش موثری ایفا كند.
عباس قنبری باغستان افزود: ایران به لحاظ منطقه ای و بین المللی در جایگاه منحصر به فردی قرار دارد و می تواند دروازه ورود اندونزی به آسیای میانه، خاورمیانه و حتی اروپا باشد، اما این امر مستلزم این است كه ابتدا فرهنگ و تمدن مالایی و اندونزیایی در این منطقه معرفی شود، لذا از این حیث كرسی 'حوزه جنوب شرق آسیا' دانشگاه تهران می تواند كمك موثری به اندونزی در این امر مهم كند.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا كه به منظور بازدید از دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی اندونزی به جاكارتا سفر كرده است، عصر روز گذشته با رئیس دانشگاه محمدیه، بزرگترین شبكه دانشگاهی اندونزی با بیش از 170 شعبه نیز دیدار و گفت وگو كرد.
در این دیدار، پروفسور 'سیفول بخری' رئیس دانشگاه محمدیه اندونزی با اشاره به دغدغه های علم و 'ضرورت ها و دلالت های علم در اسلام' و كشورهای اسلامی، از 'دیپلماسی علمی ایران' تقدیر و آن را تلاشی موفق و لازم برای توسعه همكاری های علمی و دانشگاهی بین كشورهای اسلامی در مواجهه با ناملایمات و سوء برداشت های جاری از 'اسلام و تمدن اسلامی' در فرهنگ و تمدن و نیز دانش مدرن غربی دانست.
وی با اشاره به تبعیض های علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی رایج علیه دانشگاه ها و دانشگاهیان اسلامی، راه اندازی پایگاه استنادی جهان اسلام در ایران را دارای اهمیت فوق العاده برای ایجاد شبكه هایی از اندیشمندان، دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی در بین كشورهای اسلامی دانست تا به دور از هرگونه تبعیض، بغض و كینه ورزی های دینی، نژادی و قومیتی باشد.
در این دیدار رایزن علمی كشورمان نیز فلسفه علم در اسلام، تجربیات كشورمان در زمینه اسلامی سازی دانش را نیز با رئیس دانشگاه محمدیه و جمعی از روسای دانشكده های این دانشگاه در میان گذاشت.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان