تبديل زباله به انرژي برق نيازمند سرمايه گذاري هاي كلان دولت است/پويش نه به زباله توسط ايرنا اقدامي ارزشمند مي باشد

قم- ايرنا - معاون امور زيربنايي و شهرسازي شهرداري قم باتاكيد برضرورت برنامه ريزي مسئولان براي مديريت هرچه مطلوب- تر زباله خواستار سرمايه گذاريهاي كلان دولت در راستاي تبديل زباله به انرژي برق و منابع مفيد و قابل استفاده ديگر شد.

عليرضا قاري قرآن روزسه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ايرنا، اظهار داشت: تامين بخشي از انرژي الكتريكي لازم از طريق سوزاندن زباله و مواد حاصل از آن، از مباحث مهمي است كه بايد با تامين بودجه و اعتبارهاي مناسب ابزار و تجهيزهاي مورد نياز براي آن را فراهم نمود.
در شهر قم روزانه بيش از 700 تن انواع زباله توليد مي شود، و ايجاد يك نيروگاه زباله سوز براي تبديل بخشي از اين ميزان پسماند توليدي به برق نيازمند سرمايه گذاري بالغ بر 2 هزار ميليارد ريال است، كه شهرداري قم از طريق برگزاري مناقصه و مشاركت با بخش خصوصي در تلاش براي جذب آن است.
وي همچنين وجود زباله و انواع مواد فاسد را واقعيتي انكار ناپذير در محيط هاي شهري و روستايي دانست، و افزود: بايد امكاناتي فراهم شود، كه مردم و شهروندان بتوانند زباله هاي توليدي خود را به شيوه كاملا بهداشتي براي دفن و معدوم سازي در اختيار متوليان امر جمع آوري زباله قرار دهند.
وي همچنين با مهم دانستن وظيفه كليه شهروندان در قبال مديريت صحيح زباله، افزود: مردم و افراد جامعه بواسطه نقش خاصي كه در توليد و ايجاد زباله و مواد زائد گوناگون دارند، بايد پسماندهاي تر و خشك را براي مديريت آسان و راحتر در مبداء توليد، از يكديگر تفكيك كنند.
معاون شهردار قم با بيان اينكه پيشگيري از توليد زباله و يا به حداقل رساندن آن يكي از متداولترين راهكارهاي مقابله با زباله به عنوان يكي از موثرترين عوامل آلودگي هاي محيط زيست و طبيعت پيرامون زندگي انسان ها است، افزود: ترويج فرهنگ مصرف كالا و اجناس مختلف بويژه كالاهايي كه منشاء توليد حجم قابل توجهي از پسماند هستند، موجب شده تا معضل انباشت بيش از حد زباله به يكي از مهمترين نگراني ها و دغددغه هاي زيست محيطي جامعه تبديل شود.
قاري قرآن همچنين حركت اجتماعي و فرهنگي ايجاد شده توسط خبرگزاري جمهوري اسلامي تحت عنوان 'نه به ريختن زباله' را اقدامي موثر و ارزشمند براي فرهنگ سازي در جامعه دانست، و بر تداوم آن تاكيد كرد.
7403 / 6133/ خبرنگار: محسن آقاگلي ** انتشار دهنده:جعفرمسلمي