۱۴ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۲۳:۵۲
کد خبر: 82481040
۰ نفر
ترامپ و السیسی با یكدیگر دیدار كردند

تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا روز دوشنبه در كاخ سفید میزبان «عبدالفتاح السیسی» همتای مصری خود بود ؛ دیداری كه در هفت سال گذشته بی سابقه بوده و از همین رو اهمیت دو چندان یافته است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ترامپ در این دیدار بر حمایت خود از السیسی تاكید كرد و اقدامات وی در «شرایط دشوار» را «خارق العاده» خواند.
آخرین بازدید یك رئیس جمهوری مصر از كاخ سفید به سال 2010 و به زمانی باز می گردد كه «حسنی مبارك» برای شركت در نشست صلح خاورمیانه به آمریكا سفر كرده بود.
السیسی یكی از معدود رهبران كشورهای خارجی بود كه پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریكا با ترامپ و رقیب دمكرات وی «هیلاری كلینتون» دیدار كرد.
تماس های رئیس جمهوری مصر با ترامپ پس از انتخابات هم ادامه یافت و دو طرف چند باری با یكدیگر تلفنی گفت و گو كردند.
وی پیش از این بارها خواستار توسعه روابط با آمریكا به ویژه در عرصه «مبارزه با تروریسم» شده بود.
دیدار رهبران دو كشور در شرایطی صورت می گیرد كه ترامپ وعده كاهش 28 درصدی یا 10 میلیارد و 900 میلیون دلاری بودجه وزارت امور خارجه را در سال 2018 داده و این موضوع آینده كمك های مالی واشنگتن به دیگر كشورها را در معرض خطر قرار داده است.
مصر یكی از مقاصد بزرگ كمك های مالی و نظامی آمریكا است و برای چند دهه است كه سالیانه نزدیك به یك میلیارد و 500 میلیون دلار از واشنگتن دریافت می كنند.
شبس ** 9386 ** 1574 ** مترجم : مهران معینی جم ** انتشار دهنده: محسن تهوری