۱۴ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۳
کد خبر: 82480581
۰ نفر
تركیبات شیمیایی بازدارنده آتش با سرطان تیروئید ارتباط دارند

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه دوك در آمریكا دریافتند برخی از تركیبات بازدارنده آتش كه در بسیاری از محصولات خانگی به كار می‌روند، با متداول‌ترین نوع سرطان تیروئید موسوم به سرطان پاپیلاری ارتباط دارند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس دیلی، در آزمایشات حیوانی مشخص شده است بسیاری از مواد بازدارنده آتش حاوی تركیبات شیمیایی هستند كه موجب اختلال عملكرد غدد درون‌ریز می‌شوند. ساختار شیمیایی این تركیبات شباهت زیادی به هورمون تیرویید دارد و به همین علت موجب اختلال در عملكرد آن می‌شوند.
محققان در یك آزمایش با جمع‌آوری و بررسی تركیبات شیمیایی غبار موجود در محیط خانه افراد توانستند ارتباط بین تركیبات بازدارنده آتش و ابتلا به سرطان تیرویید را بیابند. در این آزمایش غبار موجود در محل زندگی 140 شخص داوطلب جمع‌آوری شد كه 70 نفر از آن‌ها مبتلا به سرطان تیرویید پاپیلاری بودند و 70 نفر دیگر هیچ نشانه‌ای از بیماری‌های تیرویید یا سرطان نداشتند.
بر اساس نتیجه این آزمایش، افزایش میزان مجاورت با محصولات حاوی تركیبات بازدارنده آتش در محیط خانه ارتباط مستقیمی با میزان ابتلا و شدت سرطان تیرویید پاپیلاری دارد و این ارتباط می‌تواند افزایش نرخ موارد ابتلا به این نوع سرطان را توجیه ‌كند.
گزارش كامل این تحقیقات در نود و نهمین اجلاس سالیانه Endocrine Society ارائه خواهد شد.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی كاشانی** انتشار: گلشن