مجید مظفری: پاكیزگی هر شهری نشانی از رشد فرهنگی شهروندان است

تهران - ایرنا - بازیگر فیلم سینمایی «كشتی آنجلیكا» گفت: پاكیزگی و آراستگی هر شهر و دیاری، نشان از رشد فرهنگی شهروندان آن شهر است.

مجید مظفری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به راه اندازی كمپین «نه به ریختن زباله» از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) افزود: متاسفانه انسان ها گاهی برخی مسائل را فراموش می كنند.
وی گفت: هنگامی كه افراد، خانه را محل زندگی خود می دانند باید به این امر نیز توجه كنند كه كوچه، خیابان، بزرگراه، صحرا، دریا، جنگل و غیره نیز منزل دیگر آنان است.
بازیگر فیلم سینمایی «سگ كشی» تصریح كرد: افراد همانگونه كه از حریم خانه خود مراقبت می كنند و از هر لحاظ به فكر تمیزی و نظافت آن هستند باید به نگهداری هر چه بیشتر از طبیعت نیز اهتمام ورزند.
وی اظهار داشت: همانگونه كه خانه حرمت دارد باید این امر را به بیرون از منازل و در سطح كشور گسترش داد زیرا تمیزی هر شهری نشانه رشد فرهنگی شهروندان آن شهر است.
این بازیگر پیشكسوت سینما و تلویزیون كشور خاطرنشان كرد: هنگامی كه بهار می شود و همه جا سرسبز شده و گل و گیاه تازه شكوفه می زند در واقع طبیعت ما را به خانه خود دعوت می كند.
مظفری افزود: اگر خانواده ای جشن بگیرد و ما را دعوت كند، آیا میهمانان حق دارند هنگامی كه وارد خانه شدند به حریم آنها بی احترامی كرده و به میزبان توهین كنند؟
بازیگر فیلم سینمایی «مسافران» گفت: این امر در طبیعت نیز صادق است و ما به عنوان میهمانان بهار نباید به حریم میزبان تجاوز كرده و خرابی به بار آوریم.
رییس كاخ مردمی سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر افزود: طبیعت وقتی بعد از خواب طولانی زمستانی بیدار می شود، جشن می گیرد و ما را دعوت می كند.
وی یادآور شد: اگر میهمانان این جشن حریم ها را حفظ نكنند و گل و گیاه ها را كنده و یا شاخه درختان را بشكنند و یا آتش روشن كنند، بطور حتم خدا قهرش می آید.
بازیگر فیلم سینمایی «جنگ نفتكش ها» تاكید كرد: باید به هر جایی كه می رویم، آن اماكن را همچون منازل خود بپنداریم و در حفظ نظافت و پاكیزگی آن كوشا باشیم.
هر ساله با آغاز بهار و تعطیلات نوروزی كه بسیاری از مردم به سفر و استفاده از موهبت طبیعت روی می آورند، موضوع ریختن زباله ها در طبیعت به یكی از دغدغه های جدی مقامات محلی و بویژه دوستداران محیط زیست تبدیل شده است.
در این راستا همزمان با نوروز 96 پویش ملی «نه به ریختن زباله» به عنوان یك حركت ملی و فراگیر و راهكاری مناسب برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست به همت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شكل گرفته است.
فراهنگ ** 9187 ** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند