دفن پسماند یكی از بزرگترین معضل های زیست محیطی قم است

قم- ایرنا - مدیركل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری و محیط زیست شهرداری قم با تاكید بر ضرورت ارایه آموزش های لازم به شهروندان برای مدیریت صحیح پسماند گفت: دفن پسماند در زمین های اطراف قم به یكی از بزرگترین معضل های زیست محیطی این شهر تبدیل شده است.

سید محسن میرهادی روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: تفكیك زباله از مبداء یكی از موثرترین راهكارهای مقابله با این پدیده مخرب و زیان آور طبیعی می باشد.
قم دارای یك سایت یا جایگاه دپوی زباله تحت عنوان البرز در كیلومتر 13 جاده كوه سفید است، كه روزانه حجم عظیمی از زباله در آن جمع آوری و سپس دفن می شود.
وی با اشاره به اینكه حوزه خدمات شهری شهرداری قم بحث جدا سازی زباله های خشك از تر را در سال 95 به صورت جدی در دستور كار خود قرار داد، افزود: در این راستا طرح جمع آوری زباله های خشك تفكیك شده با هدف آشنایی شهروندان با بحث تفكیك از مبداء زباله به صورت پایلوت در شهرك پردیسان واقع در منطقه هشت شهرداری قم اجرا شد، كه مورد استقبال ساكنان این منطقه قرار گرفت.
پردیسان در منطقه 8 شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این شهرك در سال 1377 توسط وزارت مسكن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یكی از منطقه های شهرداری قم تبدیل شد.
وی بدون اشاره به حجم زباله های خشك جمع آوری شده بواسطه این طرح گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین احصاء و برطرف نمودن نقاط ضعف مربوطه، این طرح جدید كه در نخستین گام خود موفقیت های خوبی را داشته، در سال 96 با همكاری پیمانكاران بخش خصوصی در سایر مناطق هشت گانه قم نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.
وی افزود: در این خصوص طی سال گذشته آموزش هایی را در سطح مناطق مختلف شهر آغاز كردیم، و در سال جدید نیز با یك برنامه هماهنگ این كار را پیگیری می كنیم.
این مسئول ضمن تقدیر از خبرگزاری جمهوری اسلامی به خاطر راه اندازی پویش فرهنگی 'نه به ریختن زباله' در كشور گفت: خیلی زودتر از اینها باید نسبت به انجام این قبیل حركت های فرهنگی اقدام می شد، چرا كه برای شناساندن تفاوت بین زباله های خشك و تر به مردم و دیگر مسائل مربوط به امر مدیریت پسماند بسیار ضروری است.
میرهادی همچنین با اشاره به بالا رفتن حجم زباله های جمع آوری شده در روزهای پایانی سال 95 یادآور شد: در حالی كه به طور معمول حجم كل زباله های تولیدی در قم روزانه 700 تن است، این میزان در بازه زمانی یاد شده به بیش از یكهزار تن افزایش پیدا كرد.
وی در پایان با تاكید بر اینكه اگر مشاركت شهروندان درفرایند مدیریت پسماند نباشد شهرداری به هیچ وجه در این حوزه موفق نیست، افزود: به طور حتم شهرداری حتی با بروزترین ماشین آلات و امكانات مكانیزه نیز بدون همكاری مردم در مدیریت پسماند توفیقی را حاصل نمی كند.
7403/ 6133/ خبرنگار: محسن آقاگلی ** انتشار دهنده:جعفرمسلمی