تهران - ایرنا - خواننده پیشكسوت موسیقی سنتی و انقلابی گفت: حاضرم برای كمپین «نه به ریختن زباله» كه اقدامی ارزشمند و ستودنی است، سرود بخوانم.

محمد گلریز روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پویش ملی «نه به ریختن زباله» باید مورد توجه تمامی افراد و مسوولان قرار بگیرد.
وی گفت: اگر همه شهروندان به این باور برسند كه شهر همچون خانه آنها به شمار می رود، دیگر كمتر شاهد برخی بی مهری ها به طبیعت خواهیم بود.
این خواننده پیشكسوت موسیقی افزود: تصور اینكه شهری بدون زباله داشته باشیم نیز بسیار شیرین است چه برسد كه این امر به واقعیت بپیوندد.
وی ادامه داد: معتقدم برای این امر باید رسانه ها پیشقدم شوند كه خوشبختانه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گام نخست را برداشته اما باید سایر رسانه ها همچون صدا و سیما نیز اقدام به فرهنگسازی كنند.
گلریز خاطرنشان كرد: یك نمونه بارز فرهنگسازی در مورد بستن كمربند ایمنی در خودروها بود بگونه ای كه طی چند سال گذشته كمتر این اقدام صورت می گرفت اما اكنون با تبلیغات و فرهنگسازی مناسب و مطلوب تمامی سرنشینان خودروها كمربند می بندند.
گلریز یادآور شد: نریختن زباله امری بسیار مهمی است و شخصیت ایرانی ها را به نمایش می گذارد زیرا ایرانیان دارای فرهنگ بسیار والایی هستند كه در دنیا بی نظیر است.
وی تصریح كرد: اگر به سوابق فرهنگی ایران زمین رجوع شود؛ خواهیم دید كه در سال های بسیار دور ایرانیان اقداماتی انجام می دادند كه اكنون در كشورهای توسعه یافته پیگیری می شود.
گلریز گفت: باید همه دست به دست هم دهیم و امسال با ریختن زباله، طلیعت را آلوده نكنیم.
هر ساله با آغاز بهار و تعطیلات نوروزی كه بسیاری از مردم به سفر و استفاده از موهبت طبیعت روی می آورند، موضوع ریختن زباله ها در طبیعت به یكی از دغدغه های جدی مقامات محلی و بویژه دوستداران محیط زیست تبدیل می شود.
در این راستا همزمان با نوروز 96 پویش ملی «نه به ریختن زباله» به عنوان یك حركت ملی و فراگیر و راهكاری مناسب برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست به همت خبرگزاریجمهوری اسلامی(ایرنا) شكل گرفته است.
فراهنگ ** 9187 ** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند