پویش نه به زباله اقدامی ارزشمند درافزایش توجه مردم به محیط زیست است

زاهدان - ایرنا - استاندار سیستان وبلوچستان گفت: پویش «نه به ریختن زباله» به عنوان یك حركت جریان ساز در راستای افزایش بهداشت عمومی و ارتقای آگاهی و توجه مردم به محیط زیست بسیار ارزشمند است.

علی اوسط هاشمی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نه به ریختن زباله را باید توصیه كرد اما خوشبختانه مردم خود آگاه بر این مطلب هستند و در این میان تعداد اندكی ممكن است كوتاهی كنند كه باید به این مهم همه توجه داشته باشند كه یك چوب كبریت نیز ریختنش بر زمین ضایع كردن حق خویش است.
وی با بیان اینكه حركت ها و كارهای جمعی برای حفظ محیط زیست از ضروریات است گفت: هركس به وسعت نفوذ و توان خود می تواند آگاهی و توجه را در جامعه عمق ببخشد و قطعا مورد تكریم و احترام خواهد بود.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینكه روز طبیعت بهترین روز دورهمی است اظهار داشت: امروز به عنوان روز طبیعت فرصتی فراهم شده تا همه دست در دست اعضای خانواده و خویشان به صحرا روی می آورند تا پایان تعطیلات را با شكرگزاری از نعمت ها و پاسداشت ارزش ها كه خداوند ارزانی داشته سپری كنند.
هاشمی بیان كرد: زمانی كه طبیعت به این زیبایی و به وسعت حضور مردم در صحرا، دشت، كوه و كوهسارسفره گسترانیده است قطعا باید قدر این سفره سرسبز و زیبا را با شكر نعمت گرامی بداریم كه خوشبختانه مردم شكرگزار و قدردان سرمایه های خود هستند.
وی ادامه داد: از آنجایی كه طبیعت از آنِ همه انسان هاست و هر درخت می تواند در فضای زیست ما لطافت ببخشد پس باید بیابان و طبیعت را همچون خانه خود زیبا بنگریم و زیبا نگهبان باشیم و این نگهبانی وظیفه همه افراد است.
وی تصریح كرد: به یقین مردم این اصول و حقوق شهر زیستی و طبیعت گردی را با تكیه برآگاهی خویش پاس خواهند داشت.
به گزارش ایرنا، پویش «نه به ریختن زباله در محیط زیست» از سوی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان رسانه حرفه ای با بیش از80 سال قدمت در عرصه خبری و اطلاع رسانی راه اندازی شده كه با استقبال دوستداران محیط زیست و طبیعت رو به رو شده است.
ورزشكاران، هنرمندان، محققان و پژوهشگران، سازمانهای مردم نهاد و دستگاه های اجرایی از این پویش استقبال كرده و به این حركت ملی پیوستند.
ریختن پسماند مواد غذایی، پلاستیك و ظروف یكبار مصرف، یكی از معضلات حاد طبیعت گردی است و این رسانه خبری با راه اندازی پویش «نه به ریختن زباله در محیط زیست» در صدد ایجاد رفتارهای صحیح و مناسب در این زمینه و نهادینه كردن فرهنگ نریختن زیاله یا جمع آوری آن و نهایت رفع این معضل در كشور است.
باوجود برخی تلاشهای انجام گرفته توسط متولیان این حوزه وسازمانهای مردم نهاد متاسفانه هنوز شاهد این معضل در اغلب مناطق طبیعی و گردشگری اعم از جنگل ها، سواحل دریا، رودخانه و بوستان ها هستیم كه این اقدام علاوه بر وارد كردن صدمات جبران ناپذیر به طبیعت، سلامتی ما را نیز به خطر انداخته است.
7316**6081
شبد **خبرنگار: عصمت جهانی **انتشار دهندگان : حیدر سرایانی - اسماعیل جهانبخش