۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
کد خبر 82479788
۰ نفر
توزیع بذر گیاه بین طبیعت گردان بردسیر

كرمان - ایرنا - دوستداران طبیعت و محیط زیست همزمان با روز طبیعت در شهرستان بردسیر اقدام به توزیع بذر گیاه بین طبیعت گردان و گردشگران كردند.

دوستدار محیط زیست روز یكشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با گروهی از حامیان منابع طبیعی و محیط زیست از سال 93 اقدام به اجرای توزیع بذر درختان خودرو (بادام كوهی) بین گردشگران 13 فروردین در شهرستان سیرجان كردم، سپس آن را به شهرستان های بردسیر، بافت، ارزوئیه و تمامی استان توسعه دادم.
دكتر جواد عباسلو افزود: پس از حمایت دوستان و دوستداران طبیعت، توانستیم نظر مساعد و همكاری بسیاری از سازمان ها و ارگان ها از جمله خانه كشاورز ایران، حامیان محیط زیست منابع طبیعی استان، ادارات منابع طبیعی استان، دانشگاه علوم پزشكی كرمان، استانداری و فرمانداری های استان را به این حركت جلب كنیم.
این پزشك سیرجانی كه ابتدا بشخصه اقدام به تهیه و توزیع بذر بین مردم برای اجرای این طرح می كرد، گفت: با توجه به پتانسیل 13 فروردین كه مردم به دشت و بیابان می روند، توزیع بذر در این روز مناسب تر است.
وی بیان كرد: در صورتی كه مقداری بذر گیاهان بومی در بسته های كوچك آماده شود و در اختیار گردشگران روز طبیعت در خروجی شهرها قرار گیرد، می تواند سطح وسیع از مناطق بدون پوشش گیاهی را غنی كرده و پس از رشد، باعث تثبیت خاك در كوتاه مدت شود.
عباسلو گفت: مردم از قبل آمادگی داشته باشند و مقداری آب هم (در ظرفهای 20 لیتری) همراه داشته باشند كه با این روش احتمال رشد بالاتر خواهد رفت.
وی با استقبال از پویش نه به ریختن زباله افزود: همانطور كه با كاشتن بذر به حفظ طبیعت علاقمندیم، بهتر است در روز طبیعت و هر روزی كه پا به دامن طبیعت می گذاریم با بردن كیسه زباله و جمع آوری زباله های خود، مانع از آلودگی محیط بكر طبیعت شویم زیرا ماندگاری زباله ها در طبیعت تا زمان تجزیه بیشتر از عمر ما انسان هاست.
شهرستان بردسیر در 60 كیلومتری كرمان از جمله مناطق خوش و آب هوای استان كرمان و نوروز هر سال میزبان شمار زیادی از گردشگران و مسافران نوروزی است.
دهستان بیدخوان از مناطق گردشگری بردسیر در فاصله 42 كیلومتری جنوب این شهرستان است.
خبرنگار: زهرا بیرمی نیا ** انتشار: رسول محمدحسنی
7421/3028