۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
کد خبر 82479749
۰ نفر
علم پزشكی و سیزده بدر

تقریبا اغلب شهروندان و خانواده های ایرانی بنا بر یك عرف قدیمی در روز 13فروردین، برای تفرج و گردش و معمولا به صورت دسته جمعی به دامن طبیعت می روند كه این رفتن به طبیعت رفتاری پسندیده است و از منظر علم پزشكی هم برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی مفید است و هم به عنوان نوعی درمان بنام 'اكوتراپی' برای مقابله با برخی بیماری ها مانند افسردگی به مبتلایان توصیه می شود.

اما تجربه ثابت كرده است كه -حداقل در سالیان اخیر- متاسفانه این 'سفرهای طبیعت گردی' با پیامدهای منفی نیز همراه است. این عوارض جانبی' گاهی اوقات آنقدر فراوان و شدید است كه در واقع منافع حاصل از طبیعت گردی را تحت شعاع خود قرار می دهد.
یكی از این عوارض كاملا مشهود همانا ماندن زباله های تفریحی در دامن طبیعت و تبعات حاصل از آن یعنی آلودگی آب، خاك، هوا، تهدید تنوع زیستی -مخصوصا حیات وحش- و ایجاد آلودگی دیداری در طبیعت است.
متاسفانه اغلب این زباله ها از نوع دیرتجزیه شونده -پلاستیك، فلز و شیشه- است كه در نهایت سلامت طبیعت و نیز انسان و سایر زیست مندان را به چالش می كشند؛مثلا از طریق آلودگی منابع تغذیه و تولید مواد خوراكی ناسالم.
ما شهروندان برای مقابله با این مشكل انسان ساخت، می توانیم چند اقدام ساده و در عین حال موثر را در این نوع سفرها در دستور كار خود قرار دهیم.
بدون شك اجرای چنین اقدام هایی هم سلامت طبیعت و هم سلامت عموم شهروندان را حفظ خواهد كرد تا حد ممكن زباله كمتری تولید نماییم.
زباله های تولیدی خود را به هیچ عنوان و با هیچ توجیه و بهانه ای در محل اطراق یا اطراف آن دور نریزیم.
حتما این زباله های خود را در ظروف مناسب جمع كرده و با خودمان به محل سكونت برگردانده و تحویل سیستم فعلا موجود جمع آوری زباله ها در شهرها و روستاها بدهیم. حتی اگر این سیستم نیز نامناسب باشد، آلودگی یكجا و یك مكان قطعا از آلودگی همه جا، بهتر است.
با اختصاص بخشی از وقت خود و با همكاری سایر افراد حاضر در سفر طبیعت گردی، ترتیبی بدهیم تا قسمتی از اطراف محل اطراق خودمان -از جمله كنار یك چشمه، داخل یك دره و كنار یك جاده یا معبر عمومی- را از زباله های قبلا موجود پاكسازی كرده و در واقع یك الگوی رفتاری دوستدار طبیعت و محیط زیست را به دیگران آموزش بدهیم.
برای آنكه به اهمیت این اقدام خود بهتر واقف شویم، بهتر است از وضعیت قبل و بعد از پاكسازی فیلم و عكس بگیریم و باهم مقایسه كنیم.
از كندن گل ها و از ریشه در آوردن گیاهان یا اكیدا خودداری بورزیم و یا در صورت امكان و تمایل، برای ماندگاری این زیبایی ها از آنها عكس و فیلم بگیریم.
به طور كلی، تلاش كنیم تا هیچگونه اثر مخربی بر طبیعت و امكانات موجود در آن از خود برجای نگذاریم.
***دكتر برهان ولدبیگی پزشك فعال در حوزه سلامت و محیط زیست
8066 انتشاردهنده:علی مولوی