۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
کد خبر 82479738
۰ نفر
یك پویش، یك تلنگر

راه اندازی پویش 'نه به ریختن زباله'، در مدت اخیر موجب توجه بیشتر خبرنگاران ایرنا به موضوع رهاسازی زباله در درون و برون شهرها شده است و عكس ها و فیلم های تهیه شده، متاسفانه بی توجهی برخی از شهروندان به موضوع حفظ محیط زیست را نشان می دهد.

برخی طبیعت گردان بدون توجه به تبعات دور ریختن زباله بی محابا آنچه كه از مصرفشان باقی مانده را در طبیعت می ریزند و چهره زیبای طبیعت بهاری را با این اقدام مخدوش می كنند.
جمع آوری پسماند تنها اقدام ما به عنوان طبیعت گرد در قبال محیطی است كه به طور مستمر از آن استفاده می كنیم و وظیفه داریم كه پس از هر حضوری نه تنها آن را آلوده نكنیم بلكه به زیبایی های آن بیافزایم.
بارندگی های بهاری، طبیعت را در بسیاری از نقاط كشور زیباتر از قبل كرده و روز 13 فروردین به عنوان روز طبیعت مانند هر سال پذیرای خیل زیادی از مردمی است كه برای رفع خستگی و استراحت به دامن این محیط زیبا می روند و زمان آن فرا رسیده كه همه در قبال این طبیعت احساس مسئولیت كنیم.
آغوش طبیعت همیشه به روی ما باز است و بدون محدودیت مورد بهره برداری همگان قرار می گیرد اما برخی افراد نه تنها قدردان این آغوش باز و نعمت الهی نیستند بلكه این طبیعت زیبا را آزار می دهند.
تمیزی و پاكیزگی مورد تاكید دین مبین اسلام و همه مكاتب و ادیان الهی و تمام سنت ها و آداب و رسوم مردمان این كره خاكی است و همگان باید با تاسی از آموزه های دینی و اخلاقی خود محیط خود را تمیزه و پاكیزه نگه دارند.
در سال های اخیر و با فعال شدن تشكل های غیردولتی در حوزه محیط زیست فعالیت های آموزشی بسیار خوبی در سطح كشور انجام شده و فرهنگ حفظ محیط زیست نیز در میان مردم رشد فزاینده ای داشته و در این میان فضای مجازی و شبكه های آموزشی هم در زمینه آموزش تلاش های موثری خوبی داشته اند كه نمود آن را در سال های اخیر دیده ایم اما همچنان نیاز به آموزش احساس می شود.
حفظ محیط زیست باید جزو دغدغه های همه اقشار مختلف جامعه قرار گیرد و نهادهای آموزش از مهد كودك تا دانشگاه موضوع های مرتبط با حفظ محیط زیست را در قالب كتاب های درسی و آموزشی ارائه كنند و از این طریق فرهنگ نگه داشتن طبیعت را تقویت و ترویج نمایند.
جمع آوری زباله در طبیعت كار سختی نیست كه طبیعت گردان از جمع آوری آن ناتوان باشند اما در این میان باید فرهنگ حفاظت از طبیعت را در جامعه نهادینه كرد تا محیط مانند گذشته های دور تمیز و پاك باشد.
دستگاه های متولی امر هم باید بسترهای لازم از جمله سطل و پلاستیك برای جمع آوری زباله را در جهت فرهنگ سازی در اختیار طبیعت گردان قرار دهند و در مقاصد گردشگران تابلوهای هشدار نصب كنند تا توجه مردم بیشتر به این موضوع جلب شود.
امیدواریم روز طبیعت سال 96 به نقطه آغاز آشتی مردم و طبیعت تبدیل شود و دیگر شاهد دور ریختن زباله در دامن زیبای طبیعت نباشیم.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشاردهنده:علی مولوی