توزيع كيسه هاي زباله در پنج نقطه گردشگري مهاباد انجام شد

مهاباد- ايرنا- رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان مهاباد گفت: بيش از 2 هزار كيسه زباله در پنج نقطه گردشگري مهاباد توسط اين اداره و تشكل هاي زيست محيطي توزيع شد.

كامران حسيني روز يكشنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: در منطقه و حاشيه سد مهاباد كه يكي از پرترددترين كانون هاي گردشگري منطقه است در مسير سردشت و قاضي آباد كيسه هاي زباله بين مردم توزيع شد.
وي افزود: در 2 مسير از تالاب بين المللي كاني برازان با مشاركت تشكل هاي زيست محيطي توزيع كيسه هاي زباله و راهنمايي لازم به مردم انجام شده و اقدامات مراقبتي براي حفاظت از محيط زيست نيز انجام مي شود.
حسيني همچنين با اشاره به پويش ملي خبرگزاري جمهوري اسلامي در خصوص ' نه، به انداختن زباله' بيان كرد: مردم بايد خود براي حفاظت از محيط زيست اقدام كنند و دست مسئولان را بگيرند در غير اين صورت فرهنگ 'نه، به انداختن زباله' نهادينه نمي شود اما همواره مردم و سازمان هاي مردم نهاد هر سال بيش از سال هاي ديگر از طبيعت حمايت مي كنند.
وي افزود: مصداق اين موضوع امروز در روز انس با طبيعت و 13 بدر است كه تشكل هاي زيست محيطي در كنار كاركنان اداره محيط زيست در كانون هاي گردشگري اقدامات بازدارنده را انجام مي دهند و به مردم توصيه مي كنند تا از برافروختن آتش، بوته كني، از شكستن درختان و انباشتن زباله پرهيز كنند.
وي يادآور شد: حوزه استحفاظي محيط زيست شهرستان مهاباد 2 هزار و 600 كيلومتر مربع است كه با مشاركت مردم حفظ و مراقبت از محيط زيست ممكن شده است در غير اين صورت با آلوده شدن محيط زيست دود آن به چشم همه مي رود.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد با اشاره به دير تجزيه شدن برخي از زباله ها به خصوص زباله و كيسه هاي پلاستيكي، گفت: كيسه هاي پلاستيكي گاهي تا چند صد سال طول ميكشد تا در طبيعت تجزيه شود و در نتيجه در طبيعت و محيط زيست انباشته شده و موجب آلودگي و زشت جلوه كردن طبيعت مي شود.
حسيني همچنين از تلاش هاي شهرداري، بخشداري ها، دهياري ها و شوراها در توزيع كيسه هاي زباله كه هر كدام به صورت مستقل هزاران كيسه زباله را بين گردشگران توزيع كردند، تقدير كرد.
شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بين المللي كاني برازان و قوپي باباعلي و تالاب هاي فصلي حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق و سد مهاباد و غار سهولان همه ساله در فصول بهار و تابستان پذيراي شمار زيادي گردشگر و طبيعت گرد داخلي و خارجي است.
كمپين 'نه، به زباله' توسط خبرگزاري جمهوي اسلامي (ايرنا) و با هدف فرهنگ سازي براي داشتن طبيعت پاك و بدون زباله از چندي پيش در كشور آغاز و با استقبال دوستداران طبيعت مواجه شده است.
مهمترين اخبار ايرناي كشور، آذربايجان غربي و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبري تلگرام اين رسانه به آدرس irna_newsmahabad@ دريافت كنيد.
3093**انتشار دهنده: پيمان پاكزاد