«شین فین» خواستار توقف فروش اسلحه به عربستان سعودی شد

لندن - ایرنا - حزب ایرلندی 'شین فین' در بیانیه ای كه روز شنبه در جریان برگزاری كنفرانس «سیاست عربستان سعودی در منطقه‌ای بحران‌زده» در لندن، قرائت شد، بر لزوم توقف فروش اسلحه از سوی دولت انگلیس به عربستان سعودی تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه آمده است: 'شین فین' نگران ماجراجویی ها و تجاوز های عربستان سعودی در منطقه است. این كشور از عراق تا سوریه، مصر، لیبی، یمن و بحرین عملیات بی رحمانه ای را صورت داده است.
بیانیه یاد شده افزود: در جریان حملات بی رحمانه ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، هزاران نفر كشته شده و شمار زیادی از بیمارستان ها، مدارس و كارخانجات هدف قرار گرفته اند و سبب ایجاد بحران انسانی در این كشور شده است.
این بیانیه افزود: شین فین آگاه است كه دولت انگلیس یكی از بزرگترین فروشندگان اسلحه به عربستان سعودی است. از این رو ما خواستار توقف سریع فروش اسلحه به این كشور هستیم.
بیانیه شین فین با اشاره به اینكه «مایكل فالون وزیر دفاع انگلیس طی سخنانی در ماه دسامبر گذشته اعتراف كرد كه بمب های خوشه ای ساخت انگلیس از سوی عربستان سعودی در جریان حملات یمن مورد استفاده قرار گرفته است»، افزود: كنوانسیون منع استفاده از بمب های خوشه ای كه از سوی 120 كشور مورد تائید قرار گرفته، در دوبلین در30 می سال 2008 رسما به تصویب رسیده است.
این بیانیه افزود: بمب های خوشه ای كه حامل ده ها بمب كوچكتر هستند این قابلیت را دارند كه پس از گذشت چندین سال منجر شوند. این بمب ها همچنین این خطر را برای كودكان دارند كه به دلیل ظاهر فریبنده شان به طرف آن جذب شوند.
بیانیه یاد شده اضافه كرد: این كنوانسیون امضاء كنندگان را متعهد می سازد كه در استفاده از بمب های خوشه ای چه از سوی خود و چه از سوی دیگران اجتناب كنند.
این بیانیه می افزاید: «شین فین» همچنین آگاه است كه خاندان آل سعود از رژیم غیر دمكراتیك و فرقه گرای بحرین كه به طور مكرر خیزش های مردمی را سركوب و فعالان حقوق بشر را زندانی كرده ، به لحاظ سیاسی و نظامی حمایت كرده است.
بیانیه یاد شده افزود: ما همچنین اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت مخالفین دولتی را محكوم می كنیم. بیانیه حقوق بشر سازمان ملل متحد تاكید دارد كه همه انسان ها حق برخورداری از هویت ملی را دارند.
این بیانیه عنوان كرد: بر اساس گزارش كمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل متحد بالغ بر 250 نفر طی سال های اخیر در بحرین سلب تابعیت شده اند.
بیانیه شین فین در پایان با بیان اینكه «ما به مخالفتمان با تهاجم و سركوبگری های رژیم آل سعود، در پارلمان ایرلند ادامه خواهیم داد» افزود: به رغم اینكه ما در پارلمان انگلیس (وستمینستر ) حضور نداریم - چرا كه ما مشروعیت قوانین انگلیسی را در ایرلند به رسمیت نمی شناسیم - ما همچنان تلاش مان را برای حل این موضوع بكار خواهیم بست.
شركت كنندگان در كنفرانس «سیاست عربستان سعودی در منطقه‌ای بحران‌زده» كه روز شنبه در اندیشكده 'ابرار' در لندن برگزار شد، تصریح كردند سیاست های ریاض به بی ثباتی در خاورمیانه دامن زده است.
حزب شین فین (Sinn Féin) از احزاب جمهوریخواه ایرلندی است كه در سرتاسر جزیره ایرلند فعال است.
«جری آدامز» از سال 1983 میلادی تاكنون رهبری شین فین در كل ایرلند را بر عهده دارد و رهبر شاخه ایرلندشمالی آن برعهده 'میشل اونیل ' است.
حزب شین فین در حال حاضر علاوه بر داشتن 27 كرسی در مجلس محلی ایرلندشمالی، چهار كرسی در مجلس عوام و یك كرسی در پارلمان اروپا است.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی