كشورهای شورای همكاری خلیج فارس نیروی نظامی جدید راه اندازی می كنند

تهران - ایرنا- نشریه الانبا روز شنبه نوشت : كشورهای عربی حوزه خلیج فارس اعلام كرده اند كه به منظور گسترش توانمندی نظامی خود نیروی جدیدی شبیه ساختار سازمان ناتو راه اندازی می كنند.

به گزارش ایرنا و به نقل از نشریه الانبا ، منابع نظامی مطلع در كشورهای عربی حوزه خلیج فارس اعلام كرده اند كه این نیروی نظامی جدید جایگزین نیروهای 'سپر جزیره' خواهد شد كه بیش از دو دهه پیش ازسوی شورای همكاری تشكیل شد.
همزمان دولت آمریكا نیز اعلام كرده است كه احتمالا به جمع این نیروها خواهد پیوست.
نیروی ناتوی خلیج فارس قرار است در مقایسه با 'سپر جزیره' از نظر امكانات و تجهیزات در سطح بالایی فعالیت كند.
درهمین حال كشورهای عربی حوزه خلیج فارس هم اكنون در حال برگزاری رزمایشی به میزبانی كویت هستند و توانمندی های خود را به نمایش گذاشته اند.
در این رزمایش نیروهای زمینی كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در فضای بزرگ صحرای كویت سلاح ها و تجهیزات خود را به آزمایش می گذارند.
به گفته ژنرال 'محمد الخضر' رئیس ستاد مشترك ارتش كویت هدف از برگزاری رزمایش 'حسم العقبان 2017' (عزم عقاب‌های 2017) آمادگی هرچه بیشتر برای مقابله با هرگونه تهدیدات تروریستی است.
این رزمایش در چند مرحله و با همكاری و نظارت ارتش آمریكا برگزار خواهد شد و تا نهم آوریل (20 فروردین) ادامه خواهد داشت.
رزمایش نظامی 'حسم العقبان 2017' چهاردهمین دوره از مجموعه رزمایش های «عزم عقاب‌ها» است كه در سال 1999 آغاز شد.
حضور نظامیان و مستشاران آمریكایی در این تمرین ها با توجه به انتخاب كویت به عنوان مركز منطقه ای پیمان ناتو و تردد گسترده نظامیان آمریكایی در سطح منطقه این شرایط را فراهم كرده است.
خاورم*320**1708**انتشار دهنده: علیرضا ارشادی