۱۲ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۳۲
کد خبر: 82479124
۰ نفر
رشد سریعترسرطان سینه دربیماران چاق

تهران - ایرنا - مطالعات جدید می‌دهد رشد سرطان سینه تهاجمی در افراد چاق و دارای اضافه وزن سریعتر است.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس نیوز لاین، محیط رشد سلول‌های سرطانی در چگونگی و سرعت رشد این سلول‌ها موثر است و مطالعات محققان دانشگاه كارولینای شمالی نشان می‌دهد رشد سلول‌های سرطانی در بافت چربی سریعتر است.
در این مطالعه نوعی سرطان سینه به نام سرطان سینه سه‌گانه منفی مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه مفهومی به نام میكرو محیط بررسی شد. میكرو محیط به سلول‌های اطراف تومور و مواد شیمیایی تولیدشده توسط این سلول‌ها گفته می‌شود.
مطالعات نشان می‌دهد قسمت اعظم بافت سینه چربی است و سلول‌های سرطانی در میان این بافت قرار دارند. زمانی كه بیمار چاق یا دارای اضافه وزن است، بافت چربی تغییر می‌كند یا موجب تغییر میكرو محیط می شود و همین امر رشد و پیشرفت سرطان را تسریع می‌كند.
مقایسه دو مدل لاغر و چاق آزمایشگاهی نشان می‌دهد تومورها در افراد چاق به مراتب بزرگتر هستند. این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه ارتباط چاقی و سرطان در اختیار محققان قرار می‌دهد.
سرطان سینه دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. به رشد كنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود.
هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشكیل شده كه به صورت خوشه ای در كنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های كوچكتری به نام لوبول تشكیل شده است. سرطانی كه از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد. ممكن است رشد تومور سینه كاملا بدون علامت باشد، ولی شایع ترین علایم سرطان سینه عبارتند از :
-وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل
تومور های مربوط به سرطان سینه معمولا بدون درد هستند. این توده ها در سونوگرافی و ماموگرافی مشاهده می شوند. بنابراین لازم است به محض مشاهده توده، به پزشك مراجعه شود.
-تورم در ناحیه زیر بغل
-درد یا حساسیت در سینه
گرچه توده سینه معمولا بدون درد است، ولی می تواند باعث حساسیت و درد در ناحیه سینه شود.
-مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه
-هر گونه تغییر شكل، رنگ و اندازه در سینه
-تغییر دمای پوست ناحیه سینه
-تغییر شكل نوك سینه و احساس فرورفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه
-ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه
-هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه
علمی (6) ** 9259**1440
*مترجم: سپیده كاشانی**گلشن