سازمان ملل شهرك سازی رژیم صهیونیستی را در كرانه باختری محكوم كرد

تهران – ایرنا – سخنگوی آنتونیو گوترش دبیر كل سازمان ملل متحد امروز (جمعه)، از تصمیم رژیم صهونیستی برای ساخت شهرك های تازه در كرانه باختری، ابراز ناامیدی و نگرانی كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت المقدس اشغالی، استفان دوجاریچ در بیانیه ای گفت: دبیر كل بارها تاكید كرده است كه طرح جایگزینی برای زندگی مسالمت آمیز و همراه با امنیت اسرائیلی ها و فلسطینی ها در كنار یكدیگر وجود ندارد.
دوجاریچ افزود: گوترش همه گونه اقدامات یك جانبه را كه مانند این مورد صلح را تهدید و راه حل 2 كشور را تضعیف می كند، محكوم می كند.
فلسطینیان نیز تصویب رسمی طرح ساخت نخستین شهرك را در كرانه باختری اشغالی در بیش از 20 سال گذشته در هیات دولت رژیم صهونیستی، محكوم كردند.
كابینه امنیتی رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب به اتفاق آرا این طرح را تصویب كرد.
حنان عشراوی مقام بلندپایه فلسطینی گفت: این اقدام نشان داد كه اسرائیل به سیاست های اصولی ایجاد مستعمره با شهرك سازی و تبعیض و پاكسازی نژادی ادامه می دهد كه نقض كامل و آشكار حقوق بشر فلسطینیان به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، عشراوی عضو كمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) افزود: اقدام روز پنجشنبه اسرائیل اثبات كرد كه این رژیم به جای پایبندی به شروط مربوط به ثبات و صلح عادلانه در منطقه، بیشتر درصدد راضی نگه داشتن شهرك نشینان صهیونیست است.
در حالی كه دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با آمریكا بر سر محدودیت های احتمالی در باره فعالیت های شهرك سازی گفت وگو می كند، كابینه رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب، با اجماع طرح احداث یك شهرك جدید را در «امیك شیلو» در كرانه باختری اشغالی تصویب كرد.
نتانیاهو قبلا وعده احداث یك شهرك جدید را داده بود.
بر اساس اعلام رسانه های خبری، این نخستین بار از سال 1999است كه یك شهرك صهیونیست نشین در كرانه باختری ساخته می شود.
هم اكنون 400 هزار شهرك نشین صهیونیست و دو میلیون و 800 هزار فلسطینی در كرانه باختری زندگی می كنند و 200 هزار صهیونیست دیگر نیز ساكن بخش شرقی شهر اشغال شده بیت‏المقدس هستند.
اروپام**1486**1479
مترجم: محسن شریفی **ناشر:حسن سالك رضائی