نخست وزیر انگلیس: برگزیت فرصتی بی بدیل/به دنبال بهترین توافق با اتحادیه اروپا هستیم

لندن - ایرنا - 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه طی سخنانی در مجلس عوام با اشاره به اینكه كشورش رسما از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد، تصریح كرد كه به دنبال بهترین توافق با اتحادیه اروپا خواهد بود.

به گزارش ایرنا، 'ترزا می' افزود: امروز دولت به خواسته مردم انگلیس عمل خواهد كرد. اقدامی كه مجلس عوام در رابطه با آن موضعی شفاف و قانع كننده دارد.
وی ادامه داد: دقایقی پیش در بروكسل نماینده دائم انگلیس در اتحادیه اروپا نامه ای را از جانب ما به 'دونالد توسك' رئیس شورای اروپا ارائه داد كه در آن تمایل دولت مبنی بر فعال شدن ماده 50 پیمان لیسبون تائید شده است.
«می» بیان داشت: روند ماده 50 پیمان لیسبون اكنون آغاز شده است. انگلیس اتحادیه اروپا را ترك خواهد كرد.
وی با تاریخی خواندن این لحظات افزود: 'امكان عقب گرد وجود ندارد و انگلیس اتحادیه اروپا را ترك می كند. ما از این پس، خودمان تصمیم خواهیم گرفت و قوانینمان را خودمان وضع خواهیم كرد. ما كنترل موضوعاتی كه برایمان اهمیت دارد را در دست خواهیم گرفت و از این فرصت استفاده خواهیم كرد تا انگلیسی قوی تر و عادلاتر بسازیم؛ كشوری كه فرزندان و نوه های ما با افتخار آن را وطن صدا كنند.'
'ترزا می' بیان داشت: 'این آرمان ما خواهد بود و كاری است كه این دولت می خواهد انجام دهد. '
نخست وزیر انگلیس گفت: 'در چنین شرایطی كه شاهد چرخشی بزرگ در تاریخ مان هستیم، تصمیمی كه ما می گیریم بنا به خواسته مردم است. ما می توانیم اعلام كنیم كه آینده شكوهمندی در انتظار ماست و گذشته اشتباه بوده است، اما می توانیم با خوش بینی به آینده نگاه كنیم.'
وی افزود:' اما من این گزینه را انتخاب می كنم كه روزهای خوشی در انتظار ما خواهد بود.'
'ترزا می' بیان داشت: 'خروج از اتحادیه اروپا به ما فرصت بی بدیلی را ارائه خواهد داد. این فرصت برای نسل امروز است تا آینده روشنی را برای كشورشان بسازند. فرصتی كه می توانیم تامل كنیم و از خود بپرسیم كه چه كشوری را می خواهیم بسازیم. '
وی بیان داشت: 'می خواهم كه انگلیس همچنان بهترین دوست برای شركای اروپایی اش باشد، اما قادر باشد كه به خارج از مرزهای اروپا دست پیدا كند. كشوری كه با دوستان قدیمی اش رابطه برقرار كرده و متحدان جدیدی را پیدا كند.'
نخست وزیر انگلیس افزود: ما در همین حال به دنبال شراكتی ویژه میان انگلیس و اتحادیه اروپا هستیم؛ شراكتی كه بر پایه ارزش ها، منافع و همكاری در زمینه های امنیت و امور اقتصادی بنا شده باشد. شراكتی در نهایت به نفع انگلیس، اتحادیه اروپا و دنیا باشد.
وی افزود: به همین خاطر در نامه ای كه امروز به دونالد توسك رئیس شورای اروپا نوشتم عنوان كردم كه ما به دنبال رابطه ای عمیق و ویژه با اتحادیه اروپا هستیم كه به نفع انگلیس و اتحادیه اروپا باشد.
ترزا می گفت: ما با حسن نیت، مذاكراتی سازنده با اتحادیه اروپا خواهیم داشت تا این شراكت را به عرصه وجود بدل سازیم.
وی افزود: خروج از اتحادیه اروپا بدین معناست كه قوانین ما در وستمینستر، ادینبرو، كاردیف و بلفاست وضع خواهد شد و این قوانین از سوی قضات انگلیسی به اجرا گذاشته خواهد شد.
نخست وزیر انگلیس بیان داشت: ما مهاجرت به انگلیس را كنترل خواهیم كرد تا سیستم مهاجرتی در راستای تامین منافع كشور عمل كند. ما همچنین می خواهیم كه هرچه سریع تر حقوق شهروندان اروپایی مقیم انگلیس و انگلیسی های مقیم اروپا را تامین كنیم. من این مساله را خیلی روشن در نامه ام به آقای توسك آورده ام و در مذاكرات با اروپا در اولویت قرار دارد.
وی بیان داشت: ما به دنبال تجارت آزاد با اتحادیه اروپا هستیم تا انتقال كالا میان انگلیس و اعضاء اتحادیه اروپا را تسهیل سازد
«ترزا می» با اشاره به اینكه اتحادیه اروپا مشخص كرده كه انگلیس قادر نیست بدون پذیرش حق تردد آزاد نیروی كار، عضو بازار مشترك اتحادیه اروپا باشد، افزود: ما به این موضع احترام می گذاریم و از بازار مشترك اتحادیه اروپا خارج خواهیم شد. اما تلاش خواهیم كرد تا قراردادهای دیگری را با كشورهای خارج از اتحادیه اروپا منعقد سازیم.
وی بیان داشت: این مهم است كه انگلیس هرچه سریع تر خودش را با بازار صادرات رو به رشد جهان هماهنگ سازد.
نخست وزیر انگلیس بیان داشت: خروج از اتحادیه اروپا بدون عواقب نخواهد بود. ما آگاه هستیم كه نفوذمان را در قوانینی كه بر اقتصاد اروپا تاثیر خواهد گذاشت از دست می دهیم. ما می دانیم شركت هایی كه با كشورهای اروپایی تجارت می كنند، بایستی در چارچوب قوانینی كه از سوی سازمان هایی كه ما دیگر عضوشان نیستیم فعالیت كنند. اما ما در مذاكرات برگزیت تلاش می كنیم تا با حسن نیت راه حلی بر این چالش ها پیدا كنیم.
«ترزا می» افزود: من می دانم كه امروز برای برخی روز پیروزی و جشن و برای برخی دیگر روز ناراحتی است؛ گفتمان هر دو طرف در جریان همه پرسی سال گذشته قابل تامل است. از این رو من در مذاكرات پیش رو تلاش خواهم تا نماینده تمام اقشار جامعه باشم.
وی تصریح كرد: من تلاش خواهم كرد كه بهترین توافق را برای مردم انگلیس به ارمغان بیاورم.
نخست وزیر انگلیس بیان داشت: اكنون كه روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آغاز شده بایستی متحد شویم. چنین لحظات بزرگ ملی نیازمند تلاش جمعی و تمام ملت خواهد بود.
** هشدار رهبر حزب كارگر
جرمی كوربین، رهبر حزب كارگر انگلیس در پاسخ به اظهارات 'ترزا می'، گفتپك تصمیماتی كه دولت 'ترزا می' در روند خروج از اروپا اتخاذ می كند، بسیار مهم و حیاتی خواهد بود و برای همین باید بسیار محتاطانه در این زمینه عمل كند تا بتواند همان گونه كه ادعا می كند تمامی كشور را متحد نگاه دارد.
وی افزود: برگزیت نباید در راستای منافع محافظه كاران و در جهت تبدیل انگلیس به بهشت مالیاتی پیش برود.
كوربین گفت: مسیری كه 'ترزا می' كشور را به آن هدایت می كند بسیار خطرناك است، و حزب كارگر چنین اجازه ای را به محافظه كاران نخواهد داد. خانم نخست وزیر می گوید نرسیدن به توافق بهتر از دستیابی به یك توافق بد است. اما موضوع این است كه خود نرسیدن به توافق به مثابه یك توافق بد است.
وی افزود: همان طور كه وزارت دارایی پیش بینی كرده است، خروج از اتحادیه اروپا بر اساس استانداردهای سازمان تجارت جهانی، باعث 7/5 درصد كاهش تولید ناخالص ملی و از دست رفتن 45 میلیارد پوند مالیات خواهد شد. آیا خزانه داری به عدد جدیدی در این زمینه دست یافته و یا آنكه آمار ثابت باقی مانده است؟ اگر این اعداد تغییری پیدا كرده اند، ممكن است كه آن را انتشار دهند؟ و اگر چنین امكانی وجود ندارد باید بگویند كه چه توافقی می تواند بدتر از این شرایط باشد؟ در صورتی كه نخست وزیر نتواند با توافقی از بروكسل، به لندن باز گردد، كه در پی آن از استانداردهای زندگی، مشاغل و دیگر مسائل حمایت شود، ما با شكست ملی روبرو خواهیم بود.
كوربین گفت: انگلیس باید با صدای متحد به مذاكره با اروپا بپردازد، و وجود تفاوت دیدگاه ها میان وزرا برای اجرای برگزیت كشور را با مشكل روبرو خواهد كرد.
وی اظهارات ضد و نقیض وزیر خارجه و وزیر اقتصاد در زمینه خروج از اروپا و شرایط اقتصادی را تعجب بر انگیز توصیف كرد و از 'ترزا می' خواست تا چنین اظهاراتی را اصلاح كند.
كوربین تصریح كرد' اگر انگلیس از دولتی متحد كننده و منسجم برخوردار نباشد بسیار پس از خروج از اروپا با مشكل روبرو خواهد بود.
'ترزا می' در پاسخ به اظهارات كوربین گفت: حزب كارگر برخلاف آنچه كه در ظاهر نشان می دهد و نگران مذاكرات با اروپا است، اما در نهایت می خواهد كه مذاكرات به شكست بیانجامد و در این زمینه حاضر به كمك به كشور نیست.
براساس ماده 50 پیمان لیسبون كه در دسامبر 2007 میلادی تصویب شد، دولت‌هایی كه بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند، باید این ماده را فعال و مطابق آن عمل كنند.
براساس این ماده، دولت متقاضی خروج از اتحادیه اروپا با فعال‌سازی ماده 50، دو سال فرصت خواهد داشت تا چگونگی خروج از اتحادیه، نحوه عقد قرارداد با دیگر كشورهای عضو اتحادیه و شرایط مربوط را از جمله چگونگی دسترسی به بازار مشترك، چگونگی تردد شهروندان كشورها و وضعیت افرادی كه در كشورهای دیگر زندگی و كار می‌كنند، تدوین كنند اما دولت‌های 27 كشور دیگر، باید این موارد را به تصویب برسانند.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسكاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ژوئن ماه جولای 2016 ( سوم تیرماه 1395) با شركت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
اروپام**4**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان