افزایش 14 درصدی داوطلبان نسبت به دوره گذشته/رعایت مرّ قانون در بررسی صلاحیت ها

تهران- ایرنا- رییس ستاد انتخابات كشور از افزایش 14 درصدی ثبت نام كنندگان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مقایسه با دوره گذشته خبر داد و گفت: در این دوره 287 هزار و 425 نفر ثبت نام كرده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،علی اصغر احمدی در نشست خبری خود با خبرنگاران كه صبح امروز در وزارت كشور برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس برنامه زمان بندی تشكیل هیات های اجرایی؛ ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا از 30 اسفند آغاز شد و تا ششم فروردین 96 ادامه یافت.
رییس ستاد انتخابات كشور با بیان اینكه در این دوره 287 هزار و 425 نفر نفر ثبت نام كرده اند، افزود: علیرغم عید نوروز و شرایط جوی كشور و از همه مهم تر تبصره ای كه سال 92 به قانون اضافه شد یعنی ارایه اصل عدم سوء پیشینه، این استقبال صورت گرفت و به نسبت چهار سال قبل، نزدیك به 14 درصد رشد ثبت نام داشتیم.
احمدی تصریح كرد: 54 هزار و 858 نفر برای شورای شهر ثبت نام كردند و 232 هزار و 537 نفر برای شورای روستا هستند كه از این تعداد، 17 هزار و 875 نفر خانم و 269 هزار و 540 نفر آقایان هستند.
به گفته رئیس ستاد انتخابات كشور، كل ثبت نام كنندگان برای شوراهای شهرها 6هزار و ۷۴۳ نفر خانم و 48 هزار و ۱۴۵ نفر هم آقایان بوده اند. همچنین كل ثبت نام كنندگان برای شوراهای روستاها به تفكیك 11 هزار و 1۴۲ نفر خانم و 221 هزار و ۳۹۵ نفر آقا بوده است.
احمدی درباره تعداد ثبت نام كنندگان برای شورای شهر تهران هم اظهار كرد: در تهران 3000 نفر ثبت نام كرده اند كه از این تعداد 523 نفر خانم و 2 هزار و 477 نفر آقایان هستند.
رئیس ستاد انتخابات كشور اضافه كرد: بیشترین میزان ثبت نامی را در سنین ۳۰ تا ۳۵ سال داشتیم كه 51 هزار و 992 نفر بودند و تعداد هزار و 889 نفر هم بیش از ۷۵ سال، سن داشتند. بیشترین و كمترین سن ثبت نامی هم به تربیت ۱۰۱ و ۲۵ ساله هستند.
احمدی ادامه داد: از امروز مجموعه هیات های اجرایی در بخشداری و فرمانداری ها كار استعلام از مراجع چهار گانه را انجام خواهند داد و به مدت ۱۰ روز این مراجع فرصت دارند تا پاسخ استعلام ها را به بخشداری ها و فرمانداری ها اعلام كنند.
وی اضافه كرد: بر اساس مفاد قانون، هیات های اجرایی بخش اگر لازم دانستند، استعلام ها را می گیرند ولی الزامی به استعلام نخواهند داشت.
معاون سیاسی وزیر كشور با بیان این كه هیات های اجرایی در بخشداری ها و فرمانداری ها از ۱۷ تا ۲۳ فروردین به مدت ۷ روز بررسی صلاحیت ها را انجام می دهند، یادآور شد: یك روز فرصت دارند یعنی ۲۴ فرودین هیات های اجرایی بخش مجموعه تصمیمات خود را به هیات نظارت بخش و در مراكز فرمانداری ها به هیات نظارت شهرستان تحویل دهند.
احمدی خاطرنشان كرد: این دو هیات نظارت به مدت ۷ روز از ۲۵ تا ۳۱ فروردین زمان دارند تا بررسی ها را انجام دهند و روز اول اردیبهشت نتیجه را به بخشداری ها و فرمانداری ها بدهند. روز دوم اردیبهشت هم نتایج نهایی تایید و رد صلاحیت به داوطلبان اعلام خواهد شد.
وی تصریح كرد: داوطلبانی كه در این مقطع تایید می شوند در مرحله بعدی نباید رد صلاحیت شوند اما كسانی كه رد می شوند چهار روز فرصت دارند تا شكایت كنند.
معاون سیاسی وزیر كشور ادامه داد: كسانی كه در روستا صلاحیت شان رد می شود به هیات نظارت شهرستان شكایت می كنند و كسانی كه داوطلب شواری شهر هستند و در شهرستان صلاحیت شان رد می شود به هیات نظارت استان شكایت خواهند كرد.
احمدی اضافه كرد: هیات های نظارت در شهرستان و استان برای بررسی شكایات ۱۰ روز یعنی از ۷ تا ۱۶ اردیبهشت فرصت دارند و روز ۱۷ اردیبهشت نتایج نهایی مجدد به بخشداری ها و فرمانداری ها بر می گردد و فرمانداران و بخشداران لیست نهایی تایید شده را از ۱۸ تا ۲۰ اردیبهشت آگهی كرده و به اطلاع عموم می رسانند.
وی ادامه داد: از ۲۱ تا ۲۷ اردیبهشت به مدت هفت روز تبلیغات داوطلبان تایید شده آغاز و یك روز مانده به انتخابات تبلیغات ممنوع خواهد شد. روز ۲۹ اردیبهشت هم ان شاءالله روز اخذ رای خواهد بود.
رئیس ستاد انتخابات كشور خاطر نشان كرد: در هزار و 244 شهر انتخابات شورا برگزار می شود كه برای این تعداد شهر،6 هزار و ۷۵۶ نفر عضو اصلی انتخاب می شوند و دو هزار 754 نفر عضو علی البدل خواهیم داشت.
احمدی با بیان این كه در حدود ۴۰ روستا انتخابات شورای اسلامی روستا خواهیم داشت، اظهاركرد: نسبت به دوره قبل ۵۰۰۰ روستا اضافه شده است كه در مجموع اعضای اصلی شوراهای روستا حدود ۱۲۶ هزار نفر و علی البدل هم 42 هزار و ۷۰۰ نفر خواهند بود.
وی تصریح كرد: از هیات های اجرایی در بخش و شهرستان خواهش می كنم در بررسی صلاحیت ها مرّ قانون را رعایت كنند؛ یعنی مصادیقی كه در قانون آمده ملاك باشد و به هیچ وجه از ملاك های قانونی خارج نشده و اسرار مردم را حفظ، حرمت انسان ها را رعایت كنند. اگر مراجع چهارگانه دلیلی را برای یكی از داوطلبان اعلام می كنند كه منجر به رد صلاحیت می شود، حتما باید محرمانه باشد و فقط به خود شخص اعلام كنند.
رئیس ستاد انتخابات كشور ادامه داد: دغدعه های رهبر انقلاب اسلامی كه درباره شور و نشاط، آرامش و امنیت انتخابات حتما مدنظر ما خواهد بود و با قوت در تحقق آن فرمایشات كوشا هستیم.
احمدی به گروه ها، احزاب، جبهه های سیاسی، داوطلبان و هواداران آنها نیز گفت: در تبلیغات قانون را رعایت كنند.
وی اضافه كرد: بارها تاكید كردم برابر قانون احزاب، جبهه متشكل از احزاب دارای پروانه معتبر است كه برای مدت مشخص با اطلاع كمیسیون ماده ۱۰ باید فعالیت كنند، بی توجهی نكنیم كشور برای مردم است و انتخابات متعلق به آن ها است. باید ضمن رقابت رفاقت باشد، اخلاق را رعایت و برنامه های خود را ارایه دهیم.
سیام**1058**1429
خبرنگار:محمد افضلی**انتشار:محسن طاهرزاده

سرخط اخبار سیاست