۶ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۲۰:۱۴
کد خبر: 82474694
۰ نفر
سالخورده ترین داوطلب انتخابات شوراها

سنندج- ایرنا- فرماندار شهرستان دیواندره گفت: 'فیض الله فتحی' مرد 107 ساله روستای پنجه سفلی در بخش مركزی این شهرستان به همراه 'جهان عبداللهی' همسر 73 ساله اش برای انتخابات شورای اسلامی روستای خود ثبت نام كردند.

جعفر توان روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مرد و زن كهنسال امروز برای ثبت نام به بخشداری مركزی دیواندره مراجعه كرده و برای شركت در این رقابت ثبت نام كردند.
وی اضافه كرد: در روستا پنجه سفلی قبل از ثبت نام این مرد و زن كهنسال، یك زوج جوان تر به نام های 'سیداسلام حسینی' و 'سیده خورشید حسینی' نیز برای شركت در رقابت انتخاباتی ثبت نام كرده بودند و تاكنون تعداد ثبت نام شدگان این روستا به هشت نفر رسیده كه چهار نفر از آنها این 2 زوج هستند.
وی اظهار كرد: روستای پنجه سفلی دارای 70 خانوار بوده و بر اساس سرشماری نفوس و مسكن 1395 دارای 211 نفر جمعیت است و سه نفر به عنوان اعضای شورای اسلامی آن انتخاب می شوند.
فرماندار دیواندره گفت: در روستای 'علی یاب یاپل' این شهرستان نیز 2 برادر به نام های 'محمود و یونس عبودی' و پدر و پسری به نام های'محمدصادق و ایوب رجبی' با هم برای شركت در انتخابات شوراهای اسلامی روستای 486 خانواری خود ثبت نام كردند.
توان گفت: از زمان آغاز ثبت نام شوراهای اسلامی تاكنون در این شهرستان یك هزار و 211 نفر در این شهرستان ثبت نام كرده كه یك هزار و 160 نفر آن در روستاها و 51 نفر نیز برای شركت در انتخابات شورای اسلامی شهر ثبت نام كردند.
به گفته وی برای شورای اسلامی شهر دیواندره پنج عضو شورا و برای 139 روستای این شهرستان در مجموع 421 عضو شورا با استفاده از رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.
شهرستان دیواندره با 80 هزار نفر جمعیت در 100كیلومتری شمال سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
طبق اعلام رئیس كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات استان كردستان از آغاز زمان ثبت نام شوراها تاكنون در استان پنج هزار و 896 نفر دواطلب ثبت نام شده كه از این تعداد 617 نفر داوطلبین شهری و پنج هزار و 279 نفر داوطلبین روستایی هستند.
از تعداد كل ثبت نام كنندگان كردستان پنج هزار و 778 داوطلب مرد و نیز 118 نفر داوطلب زن هستند كه از این میان یك هزار و 50 نفر دارای سابقه نمایندگی در دوره های قبلی شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان كردستان هستند.
طبق سرشماری نفوس و مسكن سال 1395، جمعیت كردستان یك میلیون و 603 هزار و 11 نفر است كه از این تعداد 70.8 درصد در مناطق شهری و 29.2 درصد هم در مناطق روستایی استان ساكن هستند.
پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه 29 اردیبهشت 96 برگزار می شود.
3020/ 1904
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/**انتشاردهنده: مسعود احمدی