استان مركزی پایین ترین و استان كرمانشاه بالاترین نرخ بیكاری را دارد

تهران-ایرنا- استان مركزی با ٧.٣ درصد و استان كرمانشاه با 22درصد به ترتیب پایین ترین و بالاترین نرخ بیكاری كشور را در سال 1395 به خود تخصیص دادند.

به گزارش ایرنا از چكیده نتایج طرح آمارگیری نیروی كار سال 1395 كه از سوی مركز آمار ایران انتشار یافته است،نرخ بیكاری 18استان كشور كمتر از میانگین كشوری(12.4درصد) است و 13استان كشور دارای نرخ بیكاری بیش از میانگین درصد است.
پس از استان كرمانشاه ،استان چهار محال بختیاری با 20.2درصد بیشترین نرخ بیكاری را درمیان استان های كشور دارد .
پس از استان مركزی نیز استان های سمنان با 8.6 درصد و همدان با ٩.٥ درصد نرخ بیكاری ، بهترین وضعیت را از نظر نرخ بیكاری در میان استان های كشور دارند.
تردیدی نیست،نرخ بیكاری در ایران بالا است و مهمترین علت آن افزایش جمعیت فعال كشور است به طوری كه طی یكسال گذشته از 24میلیون و 701هزار و 177نفر به 25میلیون و 791هزار و 450نفر رسیده است.یك میلیون و 90هزار و 273نفر به جمعیت فعال كشور اضافه شده است.
جمعیت فعال، جمعیتی است كه یا شاغل است و یا بیكار. طی سال های گذشته با گسترش دانشگاههای غیر انتفاعی و آزاد در كشور بخش وسیعی از جمعیت كشور كه قادر به یافتن شغل نبودند راهی دانشگاههای كشور شده اند و 'علی طیب نیا' وزیر امور اقتصادی و دارایی در ابتدای دولت یازدهم،بدرستی پیش بینی می كرد كه با اتمام درس جمعیت گسترده ای كه هم اكنون در دانشگاههای كشور مشغول به تحصیل هستند با افزایش روز افزون متقاضیان كار مواجه خواهیم شد.
به واقع می توان گفت،نرخ بیكاری در سال های گذشته نیز بالا بوده است اما با سرریز كردن جمعیت جوان به دانشگاههای كشور جلوی ورود آنها را به بازار كار گرفته بودیم.بهرحال این جمعیت نظیر سیلی بود كه با سد دانشگاهها راهش به بازار كار مسدود شده بود اما در دولت یازدهم این جمعیت پس از فارغ التحصیلی به سوی بازار كار روانه شده اند.
متاسفانه در سال هایی كه درآمد سرشار نفتی به كشور به دلیل افزایش قیمت نفت وارد شد به دلیل نبود برنامه ریزی و دلسوختگان مردم، هیچگونه زیر ساختی برای توسعه اشتغال ایجاد نشد.
اقتصاد كنونی ایران دارای پتانسیل های بالقوه ای برای ایجاد اشتغال است.
درآمدهای نفتی برای توزیع نیست بلكه این درآمدها باید به ایجاد زیر ساختها برای توسعه اشتغال منجر می شد تا امروز با چنین انبوهی از جمعیت بیكار در كشور مواجه نبودیم.
وقتی كه سراغ نرخ بیكاری جوانان می آییم این نرخ بمراتب ناراحت كننده تر از نرخ بیكاری كل كشور است به طوری كه نرخ بیكاری جوانان 15تا24ساله 29.2درصد است كه برای مردان و زنان جوان به ترتیب 25.4 و44.2 درصد گزارش شده است.
به عبارتی نرخ بیكاری جوانان حدود دو تا سه برابر نرخ بیكاری در كل كشور است و برای زنان حدود 3.6برابر نرخ بیكاری كل كشور است.
سوء مدیریت ها،تحریم ها و حیف و میل های بی بدیل تمام سال هایی را كه می توانست اقتصاد ایران قوام گیرد را از بین برد و دولت یازدهم وارث سخت ترین شرایط اقتصادی در سال های بعد از انقلاب بود.
طرح هایی نظیر بنگاههای زودبازده جز حیف و میل كردن پول نبود به طوری كه نه تنها اشتغالی با اجرای چنین طرح هایی ایجاد نشد بلكه منابع وسیعی از بانكهای كشور تحت عنوان ایجاد بنگاه زود بازده از بانكها، خارج شد.
همچنین بررسی به عمل آمده نشان می‌دهد، از میان تسهیلات گیرندگان،69‌درصد از تعداد كل طرح‌ها كه مربوط به وام‌های 10‌میلیون تومانی است در واقع 1.7 هزار‌میلیارد تومان از میزان كل رقم تسهیلات را دریافت كردند و بیشترین سهم دریافت تسهیلات مربوط به طرح‌هایی بود كه بیش از 50‌میلیون تومان وام گرفته بودند كه در واقع 14.8 هزار ‌میلیارد تومان از میزان كل رقم تسهیلات را به خود اختصاص داده‌ بودند.
در گزارشی كه در سال 88 انتشار یافت، سرهنگ 'علی‌اكبر زمانی' معاون مبارزه با جرایم اقتصادی ناجا در همان سال به نقل از گزارش سازمان بازرسی كل كشور اعلام كرد: طبق گزارش سازمان بازرسی كل كشور 50 درصد بنگاه‌های زودبازده اقتصادی به انحراف رفته‌اند كه البته این آمار از سوی بانك مركزی 43‌درصد عنوان شده است.
همچنین 100 بنگاه كه 2.5 درصد از كل تعداد بودند، حدود 133‌میلیارد ریال از تسهیلات دریافتی را به ساخت‌ وساز مسكن اختصاص دادند كه به تعبیری می‌توان آن را انحراف از اهداف مورد نظر تلقی كرد.
پول زیادی توزیع شد اما دریغ از اشتغال پایدار.
هم اكنون جوانان بیشترین متقاضیان كار در كشور هستند و بیشتر از همه با درهای بسته مواجه می شوند.
بیكاری در ایران از جنس جوان ،زنانه و دانش آموخته است بعبارتی در ایران بیشترین كسانی كه در معرض معضل بیكاری قرار دارند، جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی هستند.
به گفته 'زهرا كریمی' كارشناس اقتصادی كار نكرده در ایران بسیار است و تنها باید موتور اشتغالزایی را روشن كرد.
اشتغال در بخش گردشگری،صنایع دستی، مدیریت بحران آب، حفاظت از محیط زیست، تولید لوازم خانگی،ایجاد زیر ساختها، تولید پوشاك،حوزه فناوری اطلاعات،حوزه های گوناگون كشاورزی نظیر كشت های گلخانه ای،اشتغال در حوزه تولید محصول از مواد معدنی، اشتغال در حوزه های مختلف در زمینه سالمندی(با توجه به افزایش جمعیت سالخورده در كشور)،اشتغال در بخش تولید و فرآوری مواد غذایی و بسیاری دیگر از زمینه هایی است كه جای اشتغال بسیار دارد.
كارشناسان معتقدند، به ازای ورود پنج گردشگر خارجی می توان یك فرصت شغلی در كشور ایجاد كرد بنابراین اگر سالانه 10میلیون گردشگر خارجی به كشور وارد شوند براحتی می توان 2میلیون شغل ایجاد كرد اما متاسفانه این صنعت مهم آن گونه كه بایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد.
استان های كرمانشاه و چهار محال بختیاری با دارا بودن طبیعت بكر و زیبا، آثار تاریخی ارزشمند، نیروی جوان تحصیل كرده و قابلیت های بیشمار دیگر زیبنده نرخ بیكاری بالای 20درصد نیستند.
كار نكرده در كشور بسیار است و نرخ بالای بیكاری زیبنده مردم این سرزمین نیست.
اقتصام**9123 *1579* خبرنگار: زهره دریغ گفتار**انتشار دهنده:مرضیه فاتحی

سرخط اخبار اقتصاد