۴ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۲۳
کد خبر: 82472799
۰ نفر
ساخت داروی جدید برای ترمیم دی ان ای

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه‌های هاروارد و نیوساوت‌ولز در آمریكا یكی از مكانیزم‌های كلیدی را كه مانع ترمیم دی ان ای در بدن می شود، شناسایی كردند.

به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، محققان با استفاده از این اطلاعات در یك آزمایش توانستند كارآیی سلول‌های یك موش پیر را به طور كامل بازیابی كنند تا به سطح كارآیی یك موش جوان برسد.
محققان در سال 2011 میلادی در جریان تحقیقاتی كه در مورد نقش مولكول‌هایی به نام NAD در بدن انجام گرفت، یك تركیب شیمیایی موسوم به NMN ساختند كه موجب تولید مولكول‌های NAD می شد و قابلیت جذب قند در بدن موش‌های مبتلا به دیابت را بازیابی كرد و متابولیسم بدن آن‌ها را به وضع طبیعی باز گرداند. اكنون محققان با تغییر جزئی آن تركیب شیمیایی توانستند به درون سلول‌ها نفوذ كنند و مانع پیری آن‌ها شوند.
مولكول‌های NAD نقش بسیار مهمی در تعامل بین برخی از پروتئین‌های بدن بر عهده دارند و كاركرد كلی بدن را كنترل می كنند؛ اما به مرور زمان مولكول های NAD ضعیف‌تر می شوند و در نتیجه علائم پیری در بدن ظاهر می‌شود. محققان برای از بین بردن این علائم، با استفاده از تركیب NMN مولكول‌های NAD جدید در بدن تولید می‌كنند.
آنها امیدوارند ظرف چند سال آینده بتوانند داروی ضدپیری را تولید كنند. همچنین انتظار می‌رود با استفاده از این شیوه بتوان ساختار دی ان ای را كه در اثر تشعشعات اتمی آسیب دیده است، درمان كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science‌ منتشر شده است.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده علی كاشانی*انتشار: زهره محتشمی پور