شورای حقوق بشر مهلت سریلانكا برای اتمام تحقیقات جنایات جنگی را تمدیدكرد

دهلی نو-ایرنا- شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در قطعنامه ای مهلت سریلانكا برای اتمام تحقیقات مربوط به ارتكاب جنایات جنگی در طول جنگ های 37 ساله داخلی این كشور را دو سال دیگر تمدید كرد.

به گزارش ایرنا، این قطعنامه كه با نام 'ترویج مصالحه، پاسخگویی و حقوق بشر در سریلانكا' با حمایت اكثریت كشور های عضو شورای حقوق بشر همراه شد،به سریلانكا برای برقراری عدالت و آشتی ملی مهلت بیشتری می دهد.
وزارت امور خارجه سریلانكا روز جمعه در بیانیه ای اعلام كرد: 36 كشور به همراه ایالات متحده، انگلستان، مونته نگرو و مقدونیه از این قطعنامه حمایت كردند.
در قطعنامه جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل، سریلانكا را موظف به اجرای كامل تمهیدات مشخص شده از جمله تعامل با گروه های ویژه حقوق بشر و درخواست از شورای حقوق بشر در ارائه مشاوره و كمك های فنی كرده است.
سریلانكا چندی پیش از شورای حقوق بشر سازمان ملل تقاضای مهلت دو ساله برای اتمام تحقیقات جنایات جنگی در طول جنگ های داخلی كرد.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2015 به سریلانكا برای رسیدگی به ارتكاب جنایات جنگی در طول جنگ های داخلی این كشور 18 ماه مهلت داد.
موافقت با درخواست سریلانكا به رغم اعتراض گروه های سیاسی تامیل این كشور به علت كندی رسیدگی به اتهام جنایات جنگی صورت گرفت.
شورای حقوق بشر سازمان ملل ماه گذشته با انتقاد از روند كندی روند رسیدگی به اتهامات جنایات جنگی در سریلانكا ،خواهان تشكیل یك دادگاه بین المللی با حضور قضات خارجی در سریلانكا شد.
این درخواست سازمان ملل با مخالفت 'رانیل ویكرام سینگ' نخست وزیر سریلانكا مواجه شد.
در سال های اخیر فشار های بین المللی بر سریلانكا برای بررسی نقض حقوق بشر و ارتكاب جنایت جنگی در طول جنگ های داخلی این كشور با شورشیان تامیل افزایش یافته است.
جنگ داخلی سریلانكا از سال 1983 میلادی از سوی اقلیت تامیل برای ایجاد كشوری مستقل به نام 'تامیل' در قسمت های شمالی و شرقی جزیزه سریلانكا آغاز شد.
ارتش سریلانكا با شكست شبه نظامیان ببرهای تامیل پس از 26 سال، به جنگ داخلی در این كشور پایان داد.
براساس گزارش های منتشر شده، بین 80 تا 100 هزار نفر، از شبه نظامیان ببرهای تامیل و نیروهای دولتی و افراد عادی در جنگ داخلی این كشور كشته شدند.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

سرخط اخبار جهان