۴ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 82472284
۰ نفر
همه چیز درباره لازك

تهران - ایرنا - لازك، لیزیك و پی‌ آر كی متداول‌ترین روش‌های جراحی چشم برای درمان آستیگماتیسم، نزدیك‌بینی و دوربینی در سراسر دنیاست، هركدام از این روش ها نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارند.

به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا، لازك (LASEK مخفف Laser epithelial keratomileusis) تركیبی از مزایای دور روش دیگر جراحی چشم یعنی لیزیك (LASIK) و پی آركی (PRK) است. این روش برای درمان آستیگماتیسم، نزدیك بینی و دوربینی استفاده می‌شود. مهمترین تفاوت روش لیزیك و لازیك در محل اثر اشعه لیزر اگزایمر به قرنیه است. در لیزیك اشعه لیزر پس از لایه برداری از سطح قرنیه به سطح جدید اصابت می‌كند و عمل تراش صورت می‌گیرد؛ در حالی‌كه در عمل لازك اشعه بدون لایه برداری از قرنیه و تنها پس از برداشتن اپیتلیوم سطح قرنیه (بافت پوششی قرنیه)، به سطح قرنیه اصابت می‌كند.
پی‌آر‌كی (PRK) روشی است كه در آن با استفاده از اشعه لیزر اگزایمر نزدیك‌بینی بیمار از بین می‌رود. با استفاده از این روش، لایه بسیار نازكی از قرنیه در حد چند 10 میكرون برداشته شده و با تغییر ایجاد شده در انحنای قرنیه، از میزان عیوب انكساری چشم كاسته می‌شود.

***مهمترین مزایای جراحی لازك چیست
- خشكی چشم ناشی از جراحی لازك نسبت به روش‌های دیگر بسیار كمتر است.
- آسیب به قرنیه در این روش بسیار كمتر از روش‌های دیگر به ویژه لیزیك است.
-مدت زمان عمل در حدود چند دقیقه است.
-اعصاب قرنیه كمتر آسیب می‌بینند.

*** برخی از معایب جراحی لازك
- زمان لازم برای بازیابی دید پس از عمل جراحی لازك در بیشتر موارد بین یك تا دو هفته است كه این زمان تقریبا مشابه عمل جراحی PRK است؛ ولی زمان لازم برای بازیابی بینایی در بیمارانی كه تحت عمل لیزیك قرار گرفته‌اند كمتر است و این بیماران معمولا یك روز پس از جراحی، بینایی خود را به طور كامل بدست می‌آورند.
- درد جراحی لازك بیشتر از لیزیك و كمتر از PRK است.
- برای جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از پلك زدن به سطح چشم، در جراحی لازك از یك لایه محافظ به نام لنزهای تماسی بانداژ استفاده می‌شود؛ در صورتی‌كه در جراحی لیزیك نیازی به این لایه محافظ نیست.
- استفاده از قطره‌های استروئیدی تا چند هفته پس از جراحی لازك لازم است.

*** عوارض جانبی احتمالی عمل لازك
- احساس وجود یك جسم خارجی در چشم به مدت یك تا چهار روز پس از عمل جراحی لازك
- احتمال كاهش دید بیمار در شرایط كم‌نوری حتی تا 12 ماه پس از عمل جراحی لازك
- خشكی چشم و نیاز به استفاده از قطره
- دید كدر و مبهم تا چند ماه اول پس از عمل جراحی
***عمل جراحی لازك برای چه بیمارانی گزینه مناسب است
-افرادی كه قرنیه شیب‌دار یا بسیار باریك دارند، گزینه مناسبی برای عمل جراحی لازك هستند و عمل جراحی لیزیك در این افراد بسیار دشوار است.
- افرادی كه در معرض شغل یا فعالیت‌های پر خطر قرار دارند، مانند ورزشكاران رشته بوكس
- افراد مبتلا به سندرم خشكی چشم

*** چگونه برای عمل جراحی لازك آماده شویم
معمولا پزشك با معاینه چشم و اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، فشار چشم، اتساع مردمك و انكسار، و همچنین با بررسی سابقه پزشكی بیمار، نظر نهایی را در مورد عمل جراحی لیزیك یا منع آن اعلام می‌كند. در صورتی كه بیمار برای عمل جراحی گزینه مناسبی باشد، توصیه می‌شود از سه هفته قبل از لنزهای تماسی گازی نفوذپذیر استفاده نكند و لنزهای تماسی معمولی معمولا تا سه روز قبل از عمل ممنون است. وعده غذای قبل از عمل باید كاملا سبك باشد و هرگونه آرایش چشم در روز عمل ممنوع است.
منابع: پایگاه خبری وب امی‌دی
پایگاه خبری ساینس دیلی
نشریه خبری دانشكده پزشكی دانشگاه هاروارد
علمی (6) ** 9259**1440
** مترجم: سپیده كاشانی ** انتشاردهنده: گلشن