جاذبه هاي گردشگري خوشاب ميزبان مسافران نوروزي است

سبزوار- ايرنا- شهرستان خوشاب با جاذبه هاي گردشگري، اماكن مذهبي و بناهاي تاريخي مقصدي مناسب براي مسافران و گردشگران در غرب خراسان رضوي است.

به گزارش ايرنا، اين شهرستان به مركزيت شهر سلطان آباد با حدود 40 هزار نفر جمعيت در شمال غربي خراسان رضوي از جنوب به سبزوار، از شمال به اسفراين، از غرب به جوين و از شرق به شهرستانهاي نيشابور و فيروزه محدود است.
عبور جاده ترانزيتي سبزوار - قوچان و راه آهن سراسري از اين شهرستان خوشاب را از نظر ارتباطات، ترانزيت و بازرگاني در وضعيت مطلوبي قرار داده است. اين شهرستان داراي 60 اثر تاريخي ثبت شده است كه از اين تعداد 12 اثر آن در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
وجود طبيعت زيباي گردشگري در بخش مشكان، دره يام، روستاي طبس بخشي از ظرفيتهاي طبيعت گردي خوشاب است.
همچنين وجود بقاع امام زاده سيدمحمد و امامزاده عبدالرحمن، مجموعه تاريخي بابا لنگر، حمام بابا لنگر، بناي ورودي، سرابه، آرامگاههاي ميرمطهر و حاج بابا توكل، تپه قصر مشكان، مقبره گل گنبد، يخدان سلطان آباد، چهارطاقي مير ظفر، دژ علي تپه و آسيابهاي قديمي بخشي ديگر از ظرفيتهاي تاريخي و ديدني خوشاب هستند.

* بقعه متبركه امامزاده حيدر
اين بقعه در ارتفاعات شمال روستاي طالبي بخش مركزي خوشاب قرار دارد كه در سالهاي اخير اقداماتي براي مرمت و احياي بنا صورت گرفته و اين آرامگاه در ارتفاعات و در منطقه اي خوش آب و هوا هر ساله پذيراي ميهمانان و زائران بسيار است.

* تپه قصر مشكان
تپه تاريخي قصر مشكان مربوط به سدهٔ 7 تا 9 ه.ق است و در شهرستان خوشاب در محدوده روستاي مشكان واقع شده است. اين اثر در تاريخ 16 شهريور 1383 با شمارهٔ ثبت 11065 به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

* امامزاده ابراهيم بن عباس
بقعه شاهزاده ابراهيم بن عباس در 45 كيلومتري غرب شهر سلطان آباد و در روستاي نوده انقلاب قرار دارد و در سالهاي اخير به سبب استحكام بخشي و مرمت بنا تغييراتي در آن صورت گرفته است.

* امامزاده جعفر روستاي چاهك
اين بنا از ابنيه ارزشمند متعلق به دوران صفوي و بنايي هشت ضلعي است كه جبهه شمالي و جنوبي آن را الحاقات خشتي در برگرفته است. بناي اصلي و اطاق مقبره بر روي يك سكوي آجري بنا شده كه ايوان اصلي بنا به آن سمت باز مي شود. اين سكو 16.60 متر مربع طول و 2.5 مترمربع عرض دارد.
در دوره قاجار داخل بنا را سفيدكاري و حاشيه ابتداي شروع گنبد را با آيات قرآن كه داراي زمينه لاجوردي رنگ است مزين كرده اند و در داخل بنا قطعه سنگي موجود است كه جاي پاي كودكي را با ظرافت خاصي در آن حكاكي كرده اند.

* امامزاده جعفر بن موسي
آرامگاه امامزاده جعفر بن موسي در روستاي درفك قرار دارد. بناي اين بقعه در سالهاي اخير ساخته شده و هنوز كار آن به اتمام نرسيده است.

* مجموعه تاريخي بابالنگر
مجموعه تاريخي روستاي بابالنگر شامل دو آرامگاه به نامهاي آرامگاه ميرمطهر و آرامگاه بابا توكل و ورودي اين آرامگاهها و حمام و سردابه هاي پيرامون آنهاست. اين مجموعه بر فراز ارتفاعات روستا و در جبهه شمالي آن قرار دارد.
آرامگاههاي روستاي بابالنگر متعلق به دوران سلجوقي و قرن هفتم هجري است البته در ادوار بعدي حتي تا عهد قاجار مورد مرمت و تعميرات فراوان قرار گرفته اند.
بناي قديمي تر كه سازه اي از سنگ با ملات گچ دارد از بيرون يك پلان مربع شكل است كه ايواني بلند و رفيع روي ضلع شرقي آن تنها راه دسترسي به فضاي دروني را ميسر مي سازد.
اين ايوان با عمقي حدود 2متر كم عرض و بلند با قوس جناقي كه البته بخش اعظمي از آن فرو ريخته با دري كوچك و كوتاه روي اسپر آن امكان دسترسي به فضاي داخل آرامگاه را كه پلاني چهار گوش به عنوان گنبدخانه و چهار طاقنماي كم عمق در چهار ضلع اصلي دارد ممكن مي سازد.
ين اثر آذر 1380 با شمارهٔ ثبت 4463 به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

* آرامگاه گل گنبد
اسلوب معماري اين بنا و نحوه تبديل پلان از مربع به دايره با گوشه سازيهاي انجام گرفته و كشيدگي اندام بنا دهانه كم ارتفاع زياد مربوط به دوره مغول است. ورودي بنا به صورت ايوان از ضلع جنوبي است كه در طرفين ورودي بقاياي ايواني است.
گنبدخانه آن در چهار جهت اصلي به صورت در گاهي قابل دسترسي بوده كه در حال حاضر مسدود شده است.

* آسيابهاي روستاي درفك
در پايين دست روستاي درفك بقاياي سه آسياب آبي قرار دارد. دو تا از اين آسيابها با فاصله كم و آسياب سومي در فاصله تقريبي يك كيلومتري از روستا قرار دارند. هم اينك تنها آثار تنوره اين آسيابها به چشم مي خورد كه البته تنوره آسياب سومي سالمتر و سنگ آسياب نيز همانجا موجود است.

* سنگ سوراخ درفك
در حاشيه شمال شرقي روستا و در كنار مسير آن به روستاي رود سراب، صخره اي بزرگ و سفيد رنگ قرار دارد. در ارتفاع يك متري اين صخره از سطح زمين سوراخي به قطر تقريبي 40 سانتي تر و طول يك و نيم متر وجود دارد.


* يخدان سلطان آباد
اين يخدان دايره شكل با قطر 8 متر داراي دو ورودي است. مصالح آن خشت و گل است كه از گل در ايجاد عايق استفاده كرده اند. قدمت بنا به دوره قاجار مي رسد و درفهرست آثار ملي كشور ثبت شده است.

* بقعه امامزاده ابراهيم عباس
بقعه شاهزاده ابراهيم ابن عباس در 45 كيلومتري غرب شهر سلطان آباد و در روستاي نوده قرار دارد كه در سالهاي اخير به سبب استحكام بخشي و مرمت بنا تغييراتي در آن صورت گرفته است.
سلطان آباد مركز شهرستان 40 هزار نفري خوشاب در فاصله 197 كيلومتري غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: جواد پورسخاوت **انتشاردهنده: حسين كريم زاده
8144/7499/1858

سرخط اخبار استان‌ها