حرم رضوی در لحظه تحویل سال 1396 میزبان سه میلیون زائر بود

مشهد- ایرنا- معاون امور اماكن متبركه و زائران آستان قدس رضوی گفت: افزون بر سه میلیون نفر در لحظه تحویل سال 1396 در حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد حضور داشتند.

سید خلیل منبتی روز چهارشنبه در نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی افزود: به رغم حضور همزمان این خیل عظیم زائران هیچ حادثه ای در در حرم مطهر رضوی رخ نداد و تلاش شد رفت و آمد نیز در این مدت به بهترین شكل ممكن انجام شود.
وی به فعالیت 35 هزار خادم رضوی در لحظه سال تحویل اشاره و بیان كرد: 50 دستگاه ال.سی.دی بزرگ نیز در حرم مطهر برای تحویل و استماع سخنران رهبر معظم انقلاب اسلامی در رواقهای مختلف حرم امام رضا(ع) نصب شد.
معاون امور اماكن متبركه و زائران آستان قدس رضوی در ادامه گفت: 2 رواق در حرم مطهر برای استراحت شبانگاهی مسافران و زائران پیش بینی شده است. به این منظور رواق شیخ طوسی برای استراحت برادران و رواق شیخ حر عاملی برای استراحت خواهران از ساعت 23 تا صبح دایر است.
وی افزود: روزانه حدود 30 هزار فیش میهمانسرای حرم حضرت رضا(ع) در پایانه های مسافربری، ایستگاه راه آهن و فرودگاه مشهد به زائران داده می شود.
منبتی ادامه داد: در طول روز 100 هزار پرس صبحانه، 10 هزار پرس غذای گرم، 6 هزار پرس شام و بطور میانگین 17 هزار نفر در میهمانسرای حرم مطهر رضوی پذیرایی می شوند.
وی همچنین به افتتاح رواق حضرت زهرا(س) ویژه بانوان با مساحت پنج هزار مترمربع اشاره و بیان كرد: از ابتدای امسال 360 هزار مترمربع از صحنهای حرم مطهر رضوی مفروش شده است.

* گنجایش 294 هزار نفری اقامت شبانه
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: نوروز امسال 294 هزار شب گنجایش اقامت در سطح این استان فراهم شده است.
حسین زارع صفت افزود: رشد امسال اسكان زائران و گردشگران نسبت به مدت مشابه پارسال در بخشهای اقامتی 9.9 دهم درصد بوده و با میزان ورود مسافران به خراسان رضوی برابری می كند.
وی به 198 بقعه متبرك در سطح خراسان رضوی نیز اشاره و بیان كرد: آماده سازی شش نوروزگاه، توجه ویژه به صنایع دستی، راه اندازی 96 بازارچه صنایع دستی و فعالیت 650 غرفه عرضه صنایع دستی از جمله اقداماتی است كه توسط اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان در ایام نوروز 96 انجام شده است.
مدیركل میراث فرهنگی خراسان رضوی به حضور تشكلها و سازمانهای مردم نهاد در امر معرفی جاذبه های گردشگری نیز اشاره و بیان كرد: صدا و سیما نیز 450 برنامه را برای معرفی ظرفیتهای گردشگری استان آماده كرده است.
خبرنگار: توحید آرش نیا **انتشاردهنده: حسین كریم زاده
7498/1858