تفرجگاه های طبیعی و تاریخی تیران و كرون مقصد مسافران نوروزی

تیران و كرون، اصفهان - ایرنا - تفرجگاه های طبیعی و تاریخی شهرستان تیران و كرون با قدمت بیش از 6 هزار سال مقصد مسافران و گردشگران نوروزی است.

به گزارش ایرنا، شهرستان تیران و كرون در 45 كیلومتری مركز استان اصفهان و در مسیر شهرستان های غرب استان اصفهان از جمله فریدن، چادگان، خوانسار و گلپایگان و استان های چهارمحال و بختیاری و خوزستان قرار گرفته است كه این موقعیت جغرافیایی فرصتی برای رونق گردشگری و جذب توریست است.
تفرجگاه های طبیعی و تاریخی شهرستان تیران و كرون هر كدام گنجینه ای تاریخی و بكر و زیبایی هستند كه همه مسافران و گردشگران را به خود جذب و نظرها را معطوف خود می سازد.

**قمیشلو
قلعه تاریخی قمیشلو در 12 كیلومتری شمال شرقی شهر تیران در محل پارك ملی قمیشلو قرار دارد در دوران ظل السلطان بنا شده و پادشاه آن دوره در مقاطع زمانی ییلاقی مورد استفاده بوده و این قلعه تاریخی در پارك ملی و زیبای قمیشلو در سطح ملی بی نظیر است.
گونه های گیاهی متعددی همراه با چشمه های آب در این دشت بزرگ مشاهده می شود و این دشت زیبا محل زیست آهوها، بز و قوچ كوهی می باشد كه در فصل بهار و تابستان در این مكان حضور این حیوانات بیش از سایر فصول است.

**كوچه باغ ها و در های سنگی باغ های تیران
تیران به شهر درهای سنگی معروف است و این درها در بین آثار تاریخی كشور كم نظیر هستند كه قدمت این درها به قبل از ورود آریایی ها به ایران می رسد.
این درهای سنگی در كوچه باغ ها زیبایی دیگری دارد كه نگاه ها معطوف و خیره به این طبیعت زیبا می شود.
كوچه باغ های تیران با پیچ های پی در پی و باریك و دیوارهای صحنه زیبایی را ساخته است.

**روستاهای تاریخی تیران و كرون
روستاهای تاریخی این شهرستان در مسیر گرشگران قرار گرفته اند كه هر كدام دارای جلوه هایی خاص هستند.
قلعه تاریخی، حمام، مسجد و خانه‌های قدیمی روستای جاجا نمونه ای از این ظرفیت گردشگری است.
روستای كرد علیا یكی دیگر از ظرفیت های گردشگری شهرستان است كه چشمه شاهی، قبرستان ارامنه و دست كن ها و شهرزیرزمینی در دل این روستا نهفته شده است.
روستاهای دیگر شهرستان تیران و كرون از جمله روستای تندران دارای آثار تاریخی هستند كه هر كدام ارزش خاصی دارند كه برج كبوتر واقع تندران با قدمتی در دوران قاجار در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

**چشمه سارها و تفرجگاه های طبیعی بكر تیران و كرون
چشمه مرغاب در روستای قلعه ناظر واقع شده كه از كوه دالانكوه سرچشمه می‌گیرد و پوشش گیاهی گون، كنگر، لاله‌های واژگون، حیات وحش دالانكوه كه در جنوب غربی شهرستان واقع شده نیز پوشش گیاهی و چشمه‌ها، دشت‌ها و كوه‌ها و دشت لاله واژگون دارد و موقعیتی برای تفریح و استراحت است.

**گردشگری با عطر و بوی معنوی
آستان مقدس امامزادگان این شهرستان از جمله امامزاده احمد(ع) واقع در شهر تیران، امامزاده احمدرضا(ع) واقع در روستای احمدرضا، امامزاده بی بی فاطمیه(س) واقع در روستای محمدیه، امامزاده سید سرالدین(ع) واقع در شهر عسگران و امامزاده عبدالله(ع) واقع در منطقه كوهان از جمله در منطقه گردشگری طبیعی نیز قرار گرفته اند .
مساجد تاریخی این منطقه نیز دارای ویژگی خاص خود هستند كه مسجد تاریخی امام حسن مجتبی(ع) در منطقه تاریخی سرپل شهر تیران و مسجد سید كه مسجد جامع شهر تیران است دارای بنای تاریخی و جاذبه گردشگری است.

**معرفی ظرفیت های گردشگری به مسافران نوروزی
معاون فرماندار و رئیس ستاد تسهیلات سفر شهرستان تیران و كرون گفت: ظرفیت های گردشگری به مسافران و گردشگران نوروزی در پست های نوروزی معرفی می شود.
عبدالله بنهری افزود: رسانه های ملی و استانی و وب سایت های گردشگری اطلاعات مناطق و تفرجگاه های گردشگری شهرستان را در اختیار مردم كشور قرار داده اند كه شاهد سفرهای نوروزی به این مناطق باشیم.
وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی شهرستان تیران و كرون برای جذب مسافر و گردشگر نقش موثری دارد و این مراكزطبیعی و گردشگری در مسیر مسافران قرار گرفته است.
محسن مظاهری دبیر ستاد تسهیلات سفر تیران و كرون با اشاره به ثبت تاریخی 27 اثر تاریخی گردشگری در این شهرستان گفت: این آثار تاریخی و گردشگری دارای ظرفیت های خاص و كم نظیری هستند.
وی افزود: مناطق گردشگری طبیعی و اثار تاریخی برای بازید مسافران آزاد است و تنها منطقه گردشگری قمیشلو نیازمند هماهنگی است تا اینك با صدور مجوز از محیط زیست مسافران و گردشگران از این منطقه بازدید كنند.
گ/مهد /6994 / 6022 دریافت كننده:آرزو فلاح - انتشار : عمادی

سرخط اخبار استان‌ها