۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
کد خبر 82470345
۰ نفر
نوروز در لبنان

بیروت-ایرنا- نوروز در لبنان همه ساله از سوی ایرانیان مقیم این كشور و نیز كردهای لبنانی و مهاجران كرد عراقی و سوری گرامی داشته می شود.

به گزارش ایرنا، لبنان با وجود مساحت جغرافیایی كوچك (كمتر از یازده هزار كیلومتر مربع)، از بافت جمعیتی و فرهنگی متنوع و كم نظیری برخوردار است.
عید نوروز یكی از فرهنگ ها و آداب و رسومی است كه از گذشته در میان بخش هایی از مردم لبنان گرامی داشته می شود. ریشه این مساله به حضور برخی ایرانیان و نیز كردهای عراقی و سوری و حتی كردهای تركیه در لبنان برمی گردد كه باعث شده مردم لبنان كم و بیش با آداب و رسوم نوروز آشنا شوند.
تقریبا همه ایرانیان مقیم لبنان و نیز جمع قابل توجهی از كردها با وجود ادغام در بافت اجتماعی لبنان، همچنان آداب و رسوم قدیمی خود به ویژه برپایی عید نوروز را حفظ كرده اند و به شیوه های مختلف آن را گرامی می دارند.
رسانه های لبنان اعم از شبكه های تلویزیونی و روزنامه ها در تاریخ 21 مارس مصادف با اول فروردین بخشی از برنامه ها و مطلب خود را به پوشش اخبار مربوط به این رویداد اختصاص می دهند.
ایرانیان ساكن لبنان همانند دیگر هموطنان خود نوروز را با چیدن سفره هفت سین و دید و بازدید و رفتن به منزل همدیگر جشن می گیرند. نهادهای رسمی ایرانی از جمله سفارت و رایزنی فرهنگی ایران همه ساله جشن بزرگی با حضور ایرانیان ساكن لبنان و نیز برخی لبنانی های علاقمند به سنت های ایرانی برگزار می كند كه محفلی برای دیدار دوستان و آشنایان و اطلاع هموطنان از حال یكدیگر است.
مراسم تحویل سال 1396 و جشن باستانی نوروز نیز دیروز (دوشنبه) با شركت جمعی از ایرانیان مقیم لبنان در محل سفارت ایران در بیروت برگزار شد.
در این مراسم كه كاركنان سفارتخانه و خانواده هایشان به همراه ده ها ایرانی مقیم لبنان و برخی از شهروندان لبنانی برگزار شد، یك گروه موسیقی، چند قطعه را به مناسبت جشن نوروز و نیز ایام میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اجرا كرد.
همچنین در این مراسم كه در فضای شاد و صمیمی برگزار شد، «محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی در سخنانی ضمن تبریك سال نو، آرزو كرد كه سال جدید برای همه از جمله ایرانیان مقیم لبنان سالی سرشار از موفقیت و سلامتی باشد.
اگرچه آمار دقیقی از كردهای لبنان در دست نیست اما تعداد این افراد حدود 80 هزار نفر تخمین زده می شود كه بیشتر در مناطق شرقی مانند بعلبك و بقاع جنوبی و مناطق دیگر پراكنده هستند.
برخی طایفه های لبنانی مانند آل كریدیه و آل مشیك در منطقه بقاع و بعلبك اصالتا جزو كردهایی هستند كه صدها سال پیش به لبنان مهاجرت كرده و در بافت اجتماعی این كشور ادغام شده اند.
در سال های اخیر و به دلیل جنگ و درگیری ها در عراق و سوریه، تعدادی زیادی از اهالی این كشور از جمله كردهای عراقی و سوری به خارج از كشور مهاجرت كرده اند كه بخشی از آنها در لبنان اقامت دارند. حضور جمع زیادی از پناهجویان سوری و عراقی در كنار كردهای لبنان، رنگ و بوی دیگری به مراسم نوروز در این كشور داده است.
عید نوروز كه كردها به آن «نَه‌روز» می گویند، اولین روز از سال جدید در تقویم كردی به شمار می آید. رسم كردهای لبنان همانند كردهای عراق و سوریه این است كه جشن نوروز را خارج از منزل و در فضای سبز یا در دل طبیعت برگزار كنند؛ برای همین كردهای ساكن بیروت همه ساله در كنار صخره معروف «الروشه» كه از مناطق گردشگری معروف لبنان است گرد هم می آیند و در جشن گرامیداشت نوروز مشاركت می كنند.
خواندن اشعار و آوازهای محلی و پوشیدن لباس های رنگارنگ به نشانه رنگ های طبیعت بخشی از آداب و رسوم كردهای لبنان در جشن عید نوروز است.
شبیه این مراسم در مناطقی همچون «وادی شحرور»، «حومال» و «بدادون» از شهرها و روستاهای تابع شهرستان «عالیه» در استان «جبل لبنان» نیز كه تعداد زیادی از كردهای لبنان در آن سكونت دارند برگزار می شود.
نیروهای پلیس و ارتش لبنان همه ساله تامین امنیت این مراسم را به ویژه در تجمعات مربوط به كردها كه در تفرجگاه ها و اماكن عمومی برگزار می شود بر عهده دارند.
مراسم نوروز فرصتی برای كردهاست تا مطالباتی همچون اعلام تاریخ 21 مارس (اول فروردین) به عنوان عید رسمی از سوی دولت لبنان و داشتن نماینده در پارلمان را به عنوان حقوق و خواسته های اقلیت كرد مطرح سازند.
خاورم*390*2054
انتشادهنده:محمد خواجوئی