مدیركل محیط زیست خوزستان بر رفع موانع آبگیری تالاب هورالعظیم تاكید كرد

اهواز - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان با تاكید بر بازگشایی دریچه های جدید در جاده های موجود در تالاب هورالعظیم گفت: در حال حاضر این جاده ها، مانع تبادل آبی در حوضچه های شماره 4 و 5 هورالعظیم است و با توجه به ادامه آبگیری تالاب، احتمال تخریب دایك مرزی و جاده های نفتی وجود دارد.

احمدرضا لاهیجان زاده سه شنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به آبگیری تالاب هورالعظیم در ماه های گذشته، اظهار كرد: تبادل آبی میان قسمت های مختلف تالاب هورالعظیم باید برقرار شود، اما جاده های موجود در این تالاب مانع رسیدن كامل آب به حوضچه های شماره 4 و 5 می شوند بنابراین نیاز است كه دریچه های جدیدی در جاده هایی كه بین این دو حوضچه قرار دارد ساخته شود.
وی افزود: هم اكنون آب از حوضچه شماره 3 به سمت حوضچه های 4 و 5 در حال سرازیر شدن است، از سوی دیگر با توجه به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارندگی شدید در لرستان و ایلام (بالادست رودخانه كرخه) احتمال افزایش ورودی به تالاب نیز وجود دارد، بر همین اساس در صورت ساخته نشدن دریچه های جدید، احتمال تخریب دایك مرزی و جاده های نفتی وجود دارد.
لاهیجان زاده اضافه كرد: در حال حاضر جاده های فرعی شركت نفت (شركت توسعه و مهندسی نفت)، لوله های نفتی و برخی تاسیسات به زیر آب رفته و بخش هایی از جاده های اصلی نیز از جمله جاده شهید همت در آستانه تخریب است.
وی تاكید كرد: در صورت بازگشایی دریچه های جدید، پنج تا 10 هزار هكتار از بخش های خشك تالاب امكان آبگیری را پیدا می كند.
لاهیجان زاده تصریح كرد: اگر لوله ها و جاده های نفتی، به زیر آب برود می تواند مشكلاتی نیز ایجاد كند، چرا كه در صورت ایجاد شكستگی و نشتی در لوله های نفت، جاده دسترسی برای ترمیم وجود نخواهد داشت.
وی در ادامه با بیان اینكه در ورودی آب تالاب تغییراتی نسبت به ماه های گذشته ایجاد نشده است افزود: هم اكنون در حدود 35 تا 40 مترمكعب آب از رودخانه كرخه وارد حوضچه های یك، 2، 3 و 4 می شود همچنین حدود 10 تا 15 مترمكعب زهاب از زهكش های كشاورزی و نیشكر وارد حوضچه های 4 و 5 می شود.
لاهیجان زاده اضافه كرد: اكنون بهترین فرصت برای آبگیری قسمت های خشك تالاب است زیرا با گرم شدن هوا برخی از این مناطق به ویژه قسمت هایی كه ارتفاع بیشتری دارد، دوباره خشك می شود.
تالاب هورالعظیم در جنوب غربی ترین نقطه كشور، در مرز عراق قرار دارد. یك سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در عراق است. كارشناسان بر این باورند كه خشك شدن تالاب هورالعظیم یكی از دلایل ریزگردهاست.
جاده نظامی زمان جنگ تالاب را به پنج حوضچه تقسیم كرده است.
در سال 87 وزیران عضو كمیسیون اقتصاد حدود هشت هزار هكتار از اراضی تالاب را برای 30 سال به وزارت نفت واگذار كردند تا عملیات اكتشاف و بهره برداری انجام دهد. در این مدت، پیمانكاران شركت نفت 70 درصد تالاب را تخریب كردند و برای اینكه به تاسیسات نفتی آسیب نرسد، مخازن 3، 4 و 5 تالاب برای فعالیت میدان های نفتی خشك نگه داشته شد و اجازه ورود آب به این قسمت ها داده نشد. اما از اواخر سال گذشته با وقوع سیلاب در رودخانه كرخه (منبع تغذیه كننده هورالعظیم) آبگیری این تالاب با بازگشایی دریچه هایی بین جاده های موجود در این تالاب، آغاز شد.
دایك مرزی نوعی سد خاكی به طول 104 كیلومتر با عرض بیش از هفت متر و ارتفاع متوسط پنج متر است كه بخش ایرانی و عراقی هورالعظیم را از یكدیگر جدا می كند و اجازه خروج آب به سمت عراق را نمی دهد. این دایك آذر ماه 95 نیز به دلیل فرسایش شكسته شد.
7151/6064
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها