روسیه: كره شمالی باید قطعنامه های شورای امنیت را دقیق اجرا كند

مسكو - ایرنا - روسیه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل كه با هدف توقف اقدام های موشكی كره شمالی به قطعنامه ها علیه این كشور رای مثبت داده است، تاكید كرد: پیونگ یانگ باید تمامی مصوبه های شورای امنیت سازمان ملل را دقیق اجرا كند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اسپوتنیك روز دوشنبه به نقل از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، نوشت: تحریم های شورای امنیت در ارتباط با كره شمالی باید انگیزه ای باشد تا اوضاع را به گفت وگوی سیاسی بكشاند.
روسیه در چند سال اخیر بارها از كره شمالی خواسته به معیارهای بین المللی احترام گذارد و از انجام آزمایش های هسته ای و موشكی خودداری كند.
اوایل اسفند ماه نیز رسانه ها از برنامه ریزی روسیه برای اجرای طرح تحریم كره شمالی در قالب اجرای جدیدترین قطعنامه سازمان ملل خبر دادند.
روزنامه كامرسانت نوشت: بر اساس این طرح كه باید به امضای رئیس جمهوری روسیه برسد، مسكو تمامی همكاری های علمی و فناوری جز عرصه های پزشكی را با پیونگ یانگ متوقف می كند.
در این طرح پیش بینی شده است، روسیه همكاری در عرصه های علوم هسته ای، ماشین سازی و صنایع هوایی را فقط در صورت تائید شورای امنیت سازمان ملل و اینكه به برنامه اتمی كره شمالی كمك نشود، انجام خواهد داد.
روزنامه روسی همچنین نوشت: در طرح تحریم كره شمالی آمده كه روسیه طرح های مشترك همكاری با این كشور را خود تعیین كرده و شورای امنیت را نیز آگاه می كند.
روسیه بر اساس این طرح از صادرات مس، نقره، نیكل و سرب به كره شمالی خودداری می كند و فروش بالگرد و كشتی روسی نیز به این كشور منع می شود.
وزارت خارجه روسیه اما تاكید كرده است: تحریم ها نباید بر زندگی مردم عادی كره شمالی تاثیر منفی بگذارد و به بخش های اقتصادی این كشور كه هیچ ارتباطی با برنامه های منع شده ندارند، ضربه بزند.
كره شمالی كه تاكنون بارها آزمایش ممنوعه موشكی دوربرد انجام داده است، دیروز از یك موتور موشك رونمایی كرد كه در صنعت این كشور بی سابقه اعلام شده است.
براساس برخی گزارش های رسانه ای، كیم جونگ اون رهبر كره شمالی روز یكشنبه آزمایش موفقیت آمیز این موتور با پیشرانه بالا (high-thrust) را «تولدی تازه» صنعت موشكی این كشور خوانده است.
اروپام*1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان