عیدی نخست وزیر پاكستان به افغانستان: بازگشایی فوری گذرگاه های مرزی

اسلام آباد - ایرنا - امروز و همزمان با آغاز سال نو براساس تقویم مردم افغانستان، محمد نواز شریف نخست وزیر پاكستان با صدور بیانیه ای همراه با حسن نیت، دستور بازگشایی فوری گذرهای های مرزی میان دو كشور را صادر كرد.

به گزارش ایرنا، صدور دستور یاد شده در چنین روزی كه همراه با آغاز عید نوروز در افغانستان است، می تواند حامل پیام ویژه ای از سوی دولت پاكستان برای افغانستان و یك نشانه مثبت در روابط تنش آلود دو كشور باشد.
در بیانیه صادره از سوی دفتر نخست وزیری پاكستان آمده است: صلح پایدار در افغانستان، لازمه صلح و امنیت در پاكستان است. پاكستان به تعامل با افغانستان در مسیر قطع ریشه های تروریسم در دو كشور ادامه خواهد داد.
پاكستان از حدود 35 روز پیش، در اقدامی یكجانبه، گذرگاه های مرزی تورخم و چمن بین این كشور و افغانستان را مسدود كرد و دلیل آن را كنترل بیشتر بر تردد شبه نظامیان و تروریست ها از داخل خاك افغانستان به پاكستان اعلام كرد.
مسدود شدن این گذرگاه های مرزی پس از وقوع چند حمله تروریستی پی در پی در پاكستان از جمله حمله به یك زیارتگاه در ایالت سند رخ داد كه بیش از 80 كشته برجای گذاشت.
روز چهارشنبه گذشته سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاكستان در امور خارجه و حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان ملاقاتی در لندن انجام دادند و گویا توافقاتی در آن ملاقات برای بازگشایی گذرگاه های مرزی انجام شده بود.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی