گام هاي توسعه محور منطقه آزاد قشم در دولت تدبير و اميد

قشم - ايرنا - رييس هيات مديره و مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گام هاي عملي دولت تدبير و اميد در راستاي حركت اين جزيره در مسير توسعه را تشريح كرد.

به گزارش ايرنا، حميدرضا مومني در نشستي با خبرنگاران استان هرمزگان گفت: سازمان منطقه آزاد قشم در دولت يازدهم تلاش كرد با كمترين امكانات و اعتبارات مشكلات را پشت سر گذاشته و در مقايسه با ديگر دوره ها كارنامه درخشان تري در حوزه هاي مختلف بر جاي بگذارد.
وي با اشاره فعاليت هاي عمراني صورت گرفته افزود: در حوزه راه 120 كيلومتر عمليات آسفالت، بهسازي و روكش آسفالت انجام شد و برخي پروژه ها نيز در دست اجرا بوده و هنوز به بهره برداري نرسيده است.
مديرعامل منطقه آزاد قشم بيان كرد: با توجه به تلفات زياد حوادث جاده اي در اين جزيره تلاش هايي براي برخورداري از ايمني مناسب صورت گرفت كه البته با وجود اقدام ها هنوز با نقطه مطلوب فاصله داريم اما با بهره گيري از نيروي انساني، امكانات خودرويي و تجهيزات اميد مي رود نوروز 96 حوادث به كمترين ميزان ممكن كاهش يابد.
او اضافه كرد: پيش از دولت يازدهم تنها سه شهر آب آشاميدني داشتند كه تا امروز آبرساني به بيش از 44 روستا انجام شده و تلاش داريم طي توافقي با آب و فاضلاب روستايي همه 76 روستاي موجود طي 6 ماهه نخست سال آينده از آب سالم برخوردار شوند.
مومني عنوان كرد: بيمارستان پيامبر اعظم (ص) سال گذشته در شهر قشم احداث شد كه هم اكنون به بيماران خدمت رساني مي كند و براي ارايه خدمات بهداشتي و درماني به غرب جزيره نيز با دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان مذاكره هايي جهت دريافت مجوز احداث بيمارستان جي جيان صورت گرفته است.

**تغيير محور فعاليت هاي صنعتي و تجاري در قشم از واردات به صادرات
.........................................................................................
مديرعامل منطقه آزاد قشم در ادامه به رشد بخش تجارت در اين جزيره اشاره كرد و گفت: هم اكنون 24 مركز تجاري با 16 هزار واحد صنفي فعال است و پنج مركز هم سال آينده با چهار هزار و 200 باب مغازه و ظرفيت ايجاد 12 هزار فرصت شغلي به بهره برداري خواهد رسيد.
وي با اشاره به انتقادها در زمينه دپوي كالاهاي چيني در قشم افزود: انتقادها در اين زمينه وارد است اما اين امر مختص سال هاي اخير نيست بلكه اين جزيره از سال هاي دور (500 سال پيش) با كشورهايي مانند هند و چين مراوده هاي تجاري داشته كه امروز بخش قابل توجهي از مراودات در زمينه پوشاك و لوازم خانگي مي باشد.
مومني بيان كرد: جلوگيري از واردات در شرايط كنوني منجر ايجاد بحران جدي در قشم مي شود و نمي توان با سرنوشت شهروندان و سرمايه گذاران بازي كرد اما بايد موضوع مديريت شود.
او اضافه كرد: در اين راستا برندهاي فعال در زمينه پوشاك شناسايي و در اين راستا چهار واحد توليدي راه اندازي شدند تا توليد در قشم انجام شود و از سوي ديگر به چيني ها نيز پيام داده شده كه بايد در اين راه كمك كنند وگرنه طي چند سال آينده از بازار حذف خواهند شد كه چراغ سبز نشان دادند.
مديرعامل منطقه آزاد قشم عنوان كرد: توليد پوشاك چندان پيچيده نيست و نيازمند مواد اوليه، طراحي، دوخت، بسته بندي، بازاريابي و فروش است كه با ظرفيت هاي موجود مي توان اين مهم را به سرانجام رساند و نيروي انساني آموزش ديده مي تواند در اين زمنيه راهگشا باشد.
وي همچنين از موافقت با يك مجموعه توليد لوازم خانگي خبر داد و گفت: هم اكنون برخي محصولات توليدي آن روانه بازار شده و تلاش داريم محصولات توليدي به 12 قلم كالا افزايش يابد تا ارزش افزوده در قشم ايجاد و بخشي از واردات نيز مديريت شود.
مومني با تاكيد بر پيگيري اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي بيان كرد: اجراي 30 درصد از برنامه هاي اقتصاد مقاومتي در مناطق آزاد براي سال جاري تكليف شده بود كه قشم بيش از اين ميزان ماموريت خود را انجام داده است.
او ادامه داد: پيش تر 97 واحد توليدي فعال داشتيم كه اين ميزان هم اكنون به 158 واحد رسيده و 15 واحد توليدي نيز سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد كه برخي از آنها مانند طراحي و ساخت طلا و جواهر براي نخستين بار در كشور راه اندازي مي شوند.
مديرعامل منطقه آزاد قشم عنوان كرد: توسعه بخش پوشاك، كارخانه سيمان و همچنين توسعه واحد توليد دخانيات با هدف صادرات از جلمه برنامه هاي هدفگذاري شده براي فعال سازي بخش صنعت و صادرات است.
وي در ادامه از راه اندازي سه شهرك گلخانه اي در قشم خبر داد و گفت: بخش كشاورزي جزيره سال هاست از سودآوري خارج شده كه به جد احياي آن پيگيري مي شود.
مومني بيان كرد: 270 هكتار به منظور توليد پنج محصول خيار، گوجه، فلفل، بادمجان و توت فرنگي جانمايي شده و طرح آن توسط مشاور در دست مطالعه است.
او گفت: يكي از ايرادهايي كه به مناطق آزاد وارد مي شود، بالا بودن حجم واردات به نسبت ميزان صادرات است و اين رويكرد مي تواند با راه اندازي شهرك هاي گلخانه اي صادرات محور تغيير كند.

***اقتصاد روزمره بخش شيلات قشم صنعتي مي شود
..............................................................................
به گزارش ايرنا، مومني در ادامه تشريح كرد: هم اكنون در بخش شيلات اقتصاد روزانه پيگيري و به سختي اداره مي شود و تلاش صيادان قشمي درآمد چنداني ندارد كه بايد رويه ها تغيير كرده و جزيره در اين زمينه به سمت صنعتي شدن پيش برود.
وي بيان كرد: پرورش و توليد 84 هزار تن ماهي در قفس طي برنامه ششم توسعه در اين راستا براي قشم هدفگذاري شده؛ براي توليد 22 هزار تن ماهي تا كنون قرارداد بسته شده و 14 قفس نيز هم اينك در آب هاي خليج فارس فعال است.
مديرعامل منطقه آزاد قشم افزود: سوق دادن سرمايه گذاران به سمت انتقال فناوري هاي نوين در اين بخش از جمله از كشور نروژ به عنوان يكي از پيشگامان اين صنعت در دنيا مد نظر است و در مجموع 1396 سال درخشاني براي جزيره قشم در حوزه شيلات خواهد بود.
او گفت: غرب جزيره بي بهره از سرمايه گذاري هاي كلان با مشكلات اساسي در زمينه هاي مختلف روبروست و توسعه تنها در قشم روي داده، در اين راستا توجه به بخش هاي غربي در دستور كار قرار دارد اما به دنبال آلوده كردن آن منطقه به صنايع نيستيم.
مومني افزود: در اين راستا 2 هزار هكتار براي پرورش ميگو اختصاص داده شده كه رويدادهاي بي مانندي در اين زمينه در قشم به وقوع پيوسته و با استفاده از ظرفيت نيروهاي بومي ماموريت ها به خوبي انجام شده است.
وي تشريح كرد: مزرعه هاي پرورش ميگو به ازاي هر هكتار هشت تن برداشت دارند در حالي كه ميانگين در كشور چهار تن است و تلاش داريم با طرح توليد متراكم اين ظرفيت به 12 تن در هكتار برسد.
مديرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به صادرات ميگو از قشم به چند كشور بيان كرد: تكميل زنجيره در بخش شيلات به جد پيگيري مي شود كه در حوزه اشتغال و تقويت اقتصاد جزيره اثرگذار است و در اين راستا 2 شهرك شيلاتي طراحي شده تا مركز خدماتي و پشتيباني شامل حمل و نقل، سردخانه، بسته بندي، بازرگاني در جزيره شكل بگيرد.
او توليد لارو ماهي و ميگو در جزيره را از ديگر برنامه ها عنوان كرد و ادامه داد: هم اكنون بخش خصوصي با فرانسوي ها در زمينه توليد پرورش بچه ماهي، چهار كارخانه توليد پودر ماهي و يك واحد توليد خوراك آبزيان فعاليت مي كنند.

**چشم انداز تحولات حوزه انرژي قشم
...................................................................................
مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه به ركود صنايع مرتبط با حوزه انرژي در اين جزيره با وجود ظرفيت هاي فراوان اشاره كرد و گفت: نخستين پروژه سوخت رساني دريايي كشور (بانكرينگ) پس از 9 سال بهمن ماه 95 در قشم فعال شد.
وي افزود: ظرفيت توسعه اين مجموعه تا 700 هزار تن در برنامه ششم تعريف و كنسرسيومي براي اين مهم تشكيل شده است؛ جانمايي پروژه انجام شده و سرمايه گذاراني نيز براي اين بخش اعلام امادگي كردند.
مومني همچنين بيان كرد: مذاكره ها براي احداث چهار مجتمع پتروشيمي نهايي شده و مجوز 25 ميليون مترمكعبي دريافت شده كه تا 35 ميليون مترمكعب نيز قابل افزايش است.
او اضافه كرد: راه اندازي يك واحد يوتيليتي نيز در نظر گرفته شده كه پيش بيني مي شود در مجموع 6 ميليون تن محصول داشته باشد.
مديرعامل منطقه آزاد قشم ادامه داد: احداث چهار پالايشگاه نفت سنگين نيز برنامه ريزي شده كه يك واحد در مرحله آماده سازي مي باشد و گفت و گوها براي سه واحد ديگر نيز در حال انجام است.
وي افزود: همچنين 100 ميليون تن ذخيره سازي براي قشم در نظر گرفته شده كه هم اكنون بر روي 6 ميليون بشكه كار مي شود و 3.2 ميليون بشكه آن حدود 90 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
مومني گفت: سه قرارداد در اين زمينه با سرمايه گذاري بخش خصوصي، دولتي و همچنين مذاكره صندوق ذخيره فرهنگيان با يك كشور خارجي براي 30 ميليون بشكه به اتمام رسيده و پروژه در مرحله واگذاري زمين است.
او در ادامه تشريح كرد: 2 نيروگاه توليد برق با ظرفيت يك هزار مگاوات و 100 هزار مترمكعب توليد آب نيز هدفگذاري شده كه هم اكنون 75 مگاوات آماده تحويل است و يك پست 230 كيلو واتي نيز آماده اتصال به شبكه سراسري مي باشد.
مديرعامل منطقه آزاد قشم همچنين بيان كرد: سه كشور نيز در زمينه توليد 3.2 ميليون تن فولاد علاقه نشان دادند كه از ميان آنها مذاكره اوليه با تركيه براي توليد پنج ميليون تن فولاد با موفقيت به پايان رسيده و درخواست تامين زمين كردند كه اميد مي رود سال آينده عملياتي شود.
وي نرخ بيكاري كنوني در قشم را حدود هفت درصد اعلام كرد و گفت: اميد مي رود با برنامه هاي در دست اجرا طي نيمه نخست سال آينده به زير پنج درصد برسد به طوري كه حتي مجبور به واردات نيروي كار از سرزمين اصلي خواهيم شد.
مومني عنوان كرد: در اين راستا قراردادي با سازمان فني حرفه اي براي آموزش 20 هزار تن جهت تربيت نيروهاي كار ماهر و نيمه ماهر بسته شده و تا كنون 2 هزار و 500 تن نيز آموزش ديدند كه در صنايعي كه در آينده در جزيره به بهره برداري مي رسد، مشغول به كار خواهند شد.
انتشاردهنده: محمد ملاحمزه زاده
8123

سرخط اخبار استان‌ها