اردوغان بار دیگر اروپا را به همدستی با گروه های تروریستی متهم كرد

آنكارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه بار دیگر كشورهای اروپایی را به همدستی و همكاری با گروه های تروریستی متهم كرد.

به گزارش ایرنا، اردوغان روز دوشنبه طی یك سخنرانی انتخاباتی در استانبول گفت: 'آنها به وزیر و نماینده مجلس تركیه اجازه سخنرانی در اروپا نمی‌دهند، اما با تجمع گروه تروریستی پ.ك.ك مخالفتی ندارند ولی ما در راه خود در مبارزه با تروریسم استوار هستیم.'
وی بیان كرد: 'اقدامات علیه تركیه به مرحله جدیدی وارد شده و كشورهایی كه پیش از این با مسلح كردن گروه های تروریستی و مزدور به ما فشار می آوردند، دیگر مستقیم وارد میدان شده‌اند و نقاب از چهره این كشورها افتاده است.'
وی افزود: 'اهل عناد نیستیم، ولی مقاومت خواهیم كرد و به كسانی كه تركیه را تهدید می‌كنند، می گویم دیگر آن روزها گذشته است و این كشور تسلیم تهدیدها و استبداد شما نخواهد شد و اجازه نخواهیم داد حتی یك شهروند ما مورد آزار قرار گیرد و هر كشوری كه دست به این كار بزند، باید منتظر عواقب آن باشد.
وی مدعی شد كه در تمام زمینه‌ها در تركیه موانع برداشته شده و زنان با حجاب و بدون هیج مانعی در سمت‌های دولتی، در بالاترین رده‌های كسب و كار، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و در همه پست‌ها حضور دارند.
وی همه پرسی تغییرات قانون اساسی در روز 16 آوریل را روز تصمیم‌گیری در ادامه این مسیر عنوان كرد و گفت: این روز نقطه عطفی برای تركیه خواهد بود و با برقراری سیستم ریاستی، مردم تصمیم گیرنده خواهند بود.
وی مدعی شد: سیستم ریاستی ضامن وحدت ملی و برادری تركیه 80 میلیونی خواهد بود و این سیستم جدید با ساختار متمركز تركیه هم منافاتی ندارد چرا كه این ساختار حفظ خواهد شد.
ه گزارش ایرنا، روز شنبه هزاران نفر از معترضان به دولت تركیه طی تظاهراتی در شهر فرانكفورت آلمان علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه و همه پرسی ماه آوریل شعار دادند و پرچم هایی با تصاویر عبدالله اوجالان رئیس زندانی حزب كارگران كردستان (پ.ك.ك) حمل كرده و با تروریست خواندن اردوغان، خواستار آزادی اوجالان شدند كه این امر موجب خشم دولت تركیه شد.
روابط میان آنكارا و برلین در پی ممانعت از سخنرانی وزیر امور خارجه تركیه در آلمان و لغو چند برنامه انتخاباتی مقامات تركیه در شهرهای مختلف آلمان طی دو هفته اخیر تیره شده است.
تنش بین تركیه با كشورهای اروپایی طی دو هفته اخیر به اوج خود رسیده و كشورهای اروپایی سخنرانی انتخاباتی مقامات ترك در شهرهای مختلف اروپا را ممنوع و یا لغو كرده اند كه این امر، تنش سیاسی بین تركیه و اروپا به خصوص با هلند و آلمان را در پی داشته است.
همچنین ممانعت از سخنرانی وزیر امور خارجه تركیه در آلمان و نیز صادر نشدن مجوز ورود هواپیمای وی به شهر روتردام هلند و جلوگیری از حضور وزیر خانواده و سیاست های اجتماعی این كشور در اجتماع ترك تبارها در شهر روتردام هلند موجب شد كه مقامات دو طرف سخنان تندی علیه همدیگر به زبان آورند.
اردوغان پس از ممنوعیت برگزاری گردهمایی وزیران دولت تركیه در آلمان و هلند، این اقدامات را فاشیستی و ناشی از اسلام هراسی و بیگانه ستیزی توصیف كرد.
این تنش ها از زمانی آغاز شد كه دولت آنكارا برای حضور در اجتماع ترك تبارهای آلمان و هلند برنامه های سخنرانی انتخاباتی با حضور مقامات رسمی خود در حمایت از رای 'آری' به همه پرسی تغییرات قانون اساسی تركیه كه 16 آوریل(27 فروردین ماه 96) قرار است برگزار شود، تدارك دیده و برنامه ریزی كرد ولی دولت آلمان و هلند از اجرای این برنامه ها جلوگیری كردند.
دولت تركیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این كشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع تركیه ساكن داخل و خارج از این كشور دارد.
همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی تركیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی (27 فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر 58 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
همچنین برای برگزاری این انتخابات، 164 هزار صندوق رای در داخل تركیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در 59 كشور نیز برای اخذ آرای اتباع تركیه در خارج از كشور برنامه ریزی شده كه رای گیری از آنها در 119 نمایندگی سیاسی و در 32 واحد گمركی انجام می شود.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

سرخط اخبار جهان