فارس و حال و هوای مسافران نوروزی در سی امین روز اسفند ماه و در آستانه سال نو

شیراز - ایرنا - با نزدیك شدن به لحظات تحویل سال نو كم و بیش خودروهایی با شماره های سایر شهرهای كشور به چشم می خورد ، میهمانانی از تبریز ، اصفهان ، مشهد ، تهران و شهرهای شمالی كشور به شیراز آمده اند و در هوای بارانی شیراز در واپسین روز سال 95 حال و هوای بهاری پیدا كرده اند .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بارش باران كه از اول هفته در شیراز آغاز شده و همچنان ادامه دارد باعث شده است كه امسال با صحنه های اتراق مسافران در گوشه و كنار خیابان ها و پارك ها و بوستان ها كمتر رقم بخورد و كسانی كه به سیر و سفر بهاری در شیراز می پردازند عمدتا به هتل ها و مسافرخانه ها و میهمانسراهایی كه از قبل برای اسكان مسافران در نظر گرفته شده است رفته اند .
در عین حال ازدحام مسافران در اماكن تاریخی شیراز به چشم می خورد و مكان های فرهنگی و تاریخی مانند تخت جمشید ، حافظیه و آرامگاه سعدی شاهد بازدید مسافران و میهمانان نوروزی است .
قرار است تا ساعاتی دیگر آیین تحویل سال نو با حضور میهمانان و مسافران در آستان حضرت شاهچراغ (ع) ، حافظیه ، تخت جمشید و بر خاكجای كوروش در شهرستان پاسارگاد برگزار شود .
مدیركل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس از پیش ‌بینی برگزاری مراسم جشن سال تحویل در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و حافظیه در شیراز سخن گفت.
دكتر مصیب امیری به ایرنا گفت: مراسم ویژه تحویل سال نو در محوطه‌ مجموعه‌های جهانی تخت‌جمشید و پاسارگاد نیز برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینكه تمام اماكن گردشگری، تاریخی و فرهنگی فارس و شیراز برای پذیرایی از میهمانان و مسافران نوروزی آماده شده است، گفت: ساماندهی فضای سبز، نورپردازی و مرمت‌های اضطراری برخی از بناها و مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی استان نیز انجام شده است.
امیری گفت: توسعه خدمات رفاهی و بهداشتی، پیش‌بینی نمایشگاه صنایع دستی و همچنین استفاده از توان بخش خصوصی برای ارائه آثار فرهنگی و تاریخی استان و استقرار راهنمایان گردشگری در تمامی اماكن تاریخی فرهنگی استان از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای آماده سازی و بهسازی استان و پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس همچنین گفت: با هدف آشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و چگونگی برگزاری مراسم نوروزی در این استان، آیین نوروزگاه در چندین مكان فرهنگی و یادمان تاریخی شیراز و فارس برگزار می شود.
امیری افزود: آیین نوروزگاه با همكاری انجمن های مردم نهاد از دوم تا هفتم فروردین 96 همزمان با شیراز در اماكن تاریخی چند شهرستان از جمله در مرودشت در مجموعه جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، لارستان، نی ریز، كازرون، نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده برگزار می شود.
وی، با اشاره به اینكه آیین نوروزگاه در شیراز در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدی برگزار می شود، اظهار داشت: در قالب این آیین، نمایشگاه هایی از شیرینی های سنتی و صنایع دستی شیراز، سفره هفت سین، اجرای نمایش هایی با عنوان كوسه بر نشین، میر نوروزی، عمو نوروز، عیدن بردن برای عروس، همچنین مراسم حافظ و شاهنامه خوانی، مراسم چهارشنبه آخر سال كه شامل سنت فالگوش و شكستن كوزه است، برگزار خواهد شد.
امیری ادامه داد: همچنین مراسم موسوم به آب تنی در قنات سعدی، چگونگی آداب زیارت حرم مطهر شاهچراغ (ع)، نمایش عروسكی جی جی ویجی، نمایش عروسكی مینا و نمایش بهاریه خواندن كودكان، بخش دیگری از برنامه هایی است كه در قالب آیین نوروزگاه در شیراز اجرا می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس بیان كرد: در بخش اطلاع رسانی عمومی نوروزگاه سال 96، پخش فیلم های كوتاه از آداب و رسوم نوروز شهر شیراز، نمایش برگزیده ای از برنامه های نوروزگاه سال 95 و همچنین نمایش فیلمی از آداب و رسوم كشورهایی كه در ثبت جهانی نوروز با ایران مشترك هستند نیز پیش بینی شده است.
امیری گفت: توزیع كتابچه ها ویژه نوروز در بین مردم از دیگر برنامه های جانبی نوروزگاه 96 در شیراز است.
وی، آیین فرهنگی نوروزگاه را در ارتقا و تقویت ارتباط اقوام با یكدیگر بسیار موثر دانست و با اشاره به استقبال گسترده مردم از این آیین در سال گذشته گفت: در آیین نوروزگاه سال 95، مراسم عروسك مینا، نمایش عروسكی جی جی ویجی و آب تنی در قنات سعدی در فهرست آثار ناملموس ملی كشور به ثبت رسیدند.
او اظهار داشت: با توجه به غنای استان فارس در زمینه یادمان های تاریخی، فرهنگی و گردشگری و به سبب ثبت 53 اثر ناملموس در این استان، می كوشیم تمام فرهنگ و سنن با شكوه گذشته را برای نسل جوان به نمایش درآوریم.
حال و هوای بارانی نوروز امسال باعث شده است كه تمایل برای اسكان در مهمانپذیرهای ادارات افزایش یابد.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر شهرداری شیراز با اشاره به آغاز بارش باران در این كلان‌شهر گفت: 19 سالن ورزشی برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی شیراز اختصاص یافته است كه از این تعداد 12 سالن متعلق به شهرداری و هفت سالن دیگر نیز متعلق به اداره كل ورزش و جوانان است.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر شهرداری شیراز اضافه كرد: همچنین برای ارائه خدمات بیشتر به میهمانان نوروزی 42 حسینه نیز در نظر گرفته شده و در صورت نیاز 462 مدرسه نیز برای اسكان آنان آماده شده است.
بهرام اژدری گفت: بر اساس تفاهم‌نامه با شركت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس٬ سالن‌های نمایشگاه نیز در صورت لزوم در اختیار مسافران نوروزی قرار می‌گیرد.
مدیركل آموزش وپرورش فارس نیز از افزایش استقبال مسافران نوروزی برای اسكان در مدارس سخن گفت و بیان داشت : با تداوم بارندگی ها شمار اسكان مسافران در مدارس شیراز و استان فارس افزایش یافته است .
حمیدرضا آذری در حاشیه بازدید از ستادهای اسكان فرهنگیان شهر شیراز افزود: از آغاز به كار ستادهای اسكان در آموزش وپرورش تا صبح روز 29 اسفند بیش از123 هزارنفرروز درمدارس فارس اسكان یافتند.
آذری گفت: برای اسكان مسافران در تعطیلات نوروزی 20 درصد از حجم مدارس استان فارس به رزرو اینترنتی اختصاص داده شده كه در مجموع نزدیك به 18 خانوار اسكان خود را به صورت اینترنتی در استان فارس رزرو كرده اند.
رئیس ستاد اسكان آموزش وپرورش فارس اظهار داشت: سه هزار و 650 نفر عوامل اجرایی طی ایام عید در ستادهای اسكان مشغول به فعالیت و ارائه خدمت خواهند بود.
رمضان‌امینی جانشین رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرداری شیراز نیز گفت: لكه گیری‌ها، مرمت‌ها، تراش و روكش آسفالت و پیاده‌روسازی فعالیت‌های بهسازی خیابان ها انجام شده تا شرایط برای پذیرایی از مسافران نوروزی فراهم شود .
وی گفت : ایجاد نماد ها و یادمان‌های گل و همچنین فرش‌های گل در شیراز صورت گرفته ، فضای سبز، سیما و منظر و همچنین مسائلی كه به نمای شهر و بدنه‌ها و زیباسازی شهر بر می‌گردد مورد توجه قرار گرفته و شهر از وجود آگهی‌ها و تبلیغات پاك شده است .
این مقام مسوول همچنین گفت: پاكسازی شهر و زمین‌های خالی، پاكسازی رودخانه خشك، معابر و كمربندی و آنچه به محیط شهری برمی‌گردد و پاكسازی جداول،و رنگ آمیزی سنگ جداول نیز انجام شده است .
معاون فرهنگی شهردار شیراز هم برگزاری جشنواره حكایت فرهنگ‌شهر، برپایی نمایشگاه‌ فروش صنایع‌دستی، محصولات فرهنگی و اختصاص خط ویژه اتوبوس برای شیرازگردی را از مهم‌ترین برنامه‌های نوروزی برای میزبانی از مسافران نورزوی عنوان كرد.
احمدهمتی با تشریح برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در نوروز 96 اظهار داشت: از 30 اسفند 95 تا 13 فروردین ماه سال 96 نمایشگاه و جشنواره حكایت فرهنگ ‌شهر شامل اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری، نمایش آثار و صنایع دستی در باغ ملی شیراز برگزار می‌شود.
گشت های نوروزی نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی نیز در شهرها و جاده های استان فارس آمد و شد مسافران و میهمانان را كنترل می كنند ، فرمانده انتظامی فارس دراین زمینه گفت: تعداد كل گشت های پلیس استان فارس در ایام نوروز 96، یك هزار و 666 اكیپ هستند كه در قالب 15 هزار نفر نیروی انسانی وظیفه تامین امنیت زائران نوروزی را به عهده دارند.
سردار سرتیپ دوم احمدعلی گودرزی، فرمانده انتظامی استان فارس با اشاره به اینكه این قرارگاه برای هماهنگی بین بخشی و برون سازمانی و در راستای خدمت رسانی به مهمانان نوروزی ایجاد شده است، گفت: این قرارگاه وظیفه تامین امنیت را بر عهده دارد.
رئیس پلیس فارس با اشاره به اینكه 431 ایستگاه نوروزی در فارس ایجاد می شود، اظهار داشت: 586 اكیپ گشت ایمنی و 841 اكیپ گشت راهور در شهرهای استان و 238 تیم پلیس راه در جاده های مواصلاتی فارس مستقر می شوند.
گزارش از: نیكنام خشنودی ** انتشار: غلامرضا مالك زاده
6113 / 1876

سرخط اخبار استان‌ها