برپایی چادر مسافران نوروزی فقط در استراحتگاه های تعیین شده مجاز است/آغاز تور قم گردی

قم- ایرنا - معاون خدمات شهری شهرداری قم از آماده سازی چهار مكان به عنوان استراحتگاه برای مسافران نوروزی در قم خبر داد و گفت: برای ارتقای امنیت و نظم دهی به اسكان مسافران ،میهمانان نوروزی فقط مجاز به برپایی چادر در استراحتگاه ها تعیین شده توسط شهرداری، هستند.

سید امیر سامع روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: چهار محل در بوستان فدك، معلم، امام رضا(ع) و همچنین پاركینگ شماره 4 مسجد مقدس جمكران به عنوان استراحتگاه میهمانان نوروزی آماده سازی شده كه در ورودی های شهر با ارائه نقشه، مسافران به این محل ها هدایت می شوند.
وی ادامه داد: برپایی چادر تنها در این استراحتگاه ها مجاز بوده و شهرداری قم اجازه برپایی چادر در بلوار زائر و همچنین در بوستانهای مركزی شهر را نخواهد داد.
معاون خدمات شهری شهرداری قم همچنین از برگزاری تورهای گردشگری قم گردی برای مسافران نوروزی خبر داد و اظهار داشت: درمحل های تعیین شده به عنوان استراحتگاه درقم، اتوبوس هایی استقرار یافته كه به منظور بازدید مسافران نوروزی از جاذبه های گردشگری در نظر گرفته شده است.
350 اثر تاریخی و نیز 10 اثر معنوی در این استان ثبت ملی و نزدیك به 800 اثر نیز در سطح استان شناسایی شده اند كه قابلیت ثبت شدن به عنوان اثر ملی را دارند كه این امر نشانگر سابقه بالای تاریخی قم است.
9 نمایشگاه صنایع دستی در هتل فدك، مهتاب، مجتمع زمزم، مجموعه آب و تاب، خانه تاریخی ملاصدرا، گنبد مقابر سبز، خانه تاریخی زند و عوارضی قم – تهران برای معرفی وعرضه صنایع دستی به میهمانان نوروزی در قم برپا شده است.
سامع از افزایش ظرفیت پاركینگ های سطح شهر قم خبر داد و گفت: ظرفیت های اسمی پاركینگ های موجود قم گنجایش پنج هزار خودرو را دارد كه با توجه به امكانات فراهم شده امكان خدمات به 30 هزار خودرو فراهم شده است.
بیش از 10 پاركینگ با ظرفیت های مختلف در قم ساخته شده است.
وی با بیان اینكه شهرداری ازآذرماه 95 برنامه ریزی های گسترده ای برای ایجاد فضای مناسب برای همشهریان، زائران و مسافران نوروزی در قم انجام داده است، گفت: به منظور آسیب شناسی مشكل سال های گذشته، رصد نیاز ها و ارائه پیشنهادهای مناسب در شهرداری قم هشت كمیته در هشت منطقه شهرداری ایجاد شده است.
سامع ادامه داد: افتتاح پروژه های مهم شهری از جمله تقاطع غیرهمسطح مقداد، پل روگذر تقاطع سه سطحه 15خرداد و پل روگذر شهدای مدافع حرم در هفته های پایانی سال بخشی از مشكل های ترافیكی سال های گذشته در خیابان های قم را برطرف كرده و نقش مهمی در تسهیل تردد همشهریان ، زائران ومسافران نوروزی دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری قم ادامه داد: آماده سازی بوستانها، گل كاری میادین، نورپردازی، نصب المان های مناسبتی در میادین، زیباسازی مبلمان شهری، و فضای بصری شهر، ارتقای ایمنی و روشن سازی پارك ها و بوستان ها در سطح شهر قم مهمترین اقدام های صورت گرفته شهرداری برای زیباسازی منظر شهری و میزبانی مناسب از میهمانان نوروزی است.
وی ساماندهی ورودی های شهر با جمع آوری نخاله ها را از دیگر اقدام های شهردای قم برای زیباسازی منظر شهر عنوان كرد و گفت: به دلیل افزایش قابل توجه پسماندهای تولیدی در ایام عید نوروزی برنامه ریزی مناسب برای جمع آوری زباله ها و پسماندها در سطح شهر انجام شده است.
قم در شاهراه مواصلاتی 17 استان است و از طرفی به دلیل وجود حرم حضرت معصومه(س) همه ساله به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی و مناسبت های مذهبی شاهد حضور میلیونی زائر و مسافر است.
7404/ 6133/ خبرنگار: محمد زمانی راد ** انتشار- جعفرمسلمی

سرخط اخبار استان‌ها