۲۹ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۴۶
کد خبر: 82469302
T T
۰ نفر
برگزاري آئين سنتي قره بايرام در آستارا

آستارا - ايرنا - آئين سنتي عيد سياه موسوم به قره بايرام در آستانه سال نو در مساجد شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا در اين آئين سنتي شهروندان، يك روز مانده به تحويل سال نو لباس هاي نو خود را پوشيده و از نخستين ساعات صبح در مساجد حاضر مي شوند.
در روستاها نيز ريش سفيدان محله هاي مختلف به صورت گروهي به همراه جمعي از روستائيان در مساجد حضور پيدا مي كنند.
هدف از برگزاري اين آئين تبريك عيد به خانواده هاي معزايي است كه يك نفر از خويشان آنها در سال 95 چهره در نقاب خاك كشيده است.
در آئين سنتي قره بايرام كه به طور معمول در هر كدام از مساجد حدود دو ساعت به طول مي انجامد شهروندان با ميوه، خرما و شيريني پذيرايي مي شوند و پس از اتمام اين آئين در مساجد، اهالي محل در آرمستان شهر و روستاها حاضر شده و با در دست داشتن سبزه هاي مخصوص سفره هفت سين و گذاشتن اين سبزه ها بر روي قبور، فاتحه اي نثار ارواح درگذشتگان مي كنند.
حضور در بقاع متبركه پير قطب الدين و شيخ محمود خيوي از عارفان وارسته منطقه و امام زادگان ابراهيم و قاسم (ع) از ديگر رسوم اهالي شهرستان آستارا پس از برگزاري آئين سنتي قره بايرام است.
حدود 15 سال گذشته آئين سنتي قره بايرام به صورت انفرادي در خانه هاي مسكوني افراد معزا برگزار مي شد ولي چند سالي مي شود اين آئين با نظر ريش سفيدان محلات و هيات امناي مساجد به منظور رفاه حال شهروندان و خانواده هاي معزا در مساجد برگزار مي شود.
شهرستان آستارا در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و داراي 87 مسجد است و به علت داشتن جاذبه هاي طببيعي، تجاري، تاريخي و قرار گرفتن در مسير تردد شمالغرب كشور، مقصد بسياري از گردشگران نوروزي است و يكي از 20 شهر گردشگرپذير ايران به شمار مي رود.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124/2007

سرخط اخبار استان‌ها