نوكری واقعی اهل‌بیت جامعه را عزتمند و مشكلات را برطرف می‌كند/ شاعران و مداحان مذهبی متناسب با نیاز روز گفتمان‌سازی كنند

تهران- ایرنا- رهبر معظم انقلاب اسلامی نوكری واقعی اهل بیت(ع) را عامل عزتمند شدن جامعه و برطرف كننده مشكلات دانستند و گفتند: شاعران و مداحان مذهبی متناسب با نیاز روز گفتمان سازی كنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح یكشنبه در سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها در دیدار جمعی از مداحان و ذاكران اهل‌بیت علیهم‌السلام، سیره و حركت آن بانوی بزرگوار اسلام در نقش یك رهبر حقیقی و همچنین یك همسر و مادر نمونه را «الگویی كامل برای زن مسلمان» خواندند و تأكید كردند: شاعران خوش‌ذوق و مداحان خوش‌بیان اهل‌بیت باید متناسب با نیاز و وظایف امروز، افكار و جهت‌گیریهای آن بزرگواران را به گفتمانی رایج در جامعه تبدیل كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، مقامات معنوی و الهیِ سیده‌ی زنان عالَم را خارج از درك و فهم بشر دانستند و افزودند: در موقعیت بسیار دشوار و غیرقابل توصیف بعد از رحلت پیامبر اكرم(ص) و در شرایطی كه حتی بزرگان و خواصِ از صحابه (به جز تعداد معدودی) از حق امیرالمؤمنین(ع) دفاع نكردند، حضرت زهرای اطهر(س) به مسجد آمد و آن خطبه غرّاء را در دفاع از حق بیان كرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: حركت عظیم حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت و در نقش یك رهبر واقعی، قابل مقایسه با هیچ فداكاری دیگری نیست و بر اساس همین عظمت است كه فردی همچون امام بزرگوار ما -كه خود عالم، فقیه و عارف بود- می‌گوید اگر حضرت صدیقه‌كبری مَرد بود، پیغمبر می‌شد.
ایشان، حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها را مصداق كامل «زنِ اسلام» و در بالاترین تراز «زنِ اسلامی» یعنی در حدّ یك رهبر خواندند و با تأكید بر اهمیت شناخت جایگاه زنِ مسلمان، گفتند: با وجود آن عظمت و مقامات خارج از فهم و تصور بشر، یكی از شئون و مشاغل حضرت فاطمه‌زهرا، نقش «مادری، همسری و خانه‌داری» است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی افراد كه با به رُخ كشیدن حرفهای ناقص و پوچ غرب در خصوص نگاه اسلام به زن خدشه وارد می‌كنند، افزودند: این فریفتگان غافل، خانه‌داریِ زن را تحقیر می‌كنند، در حالی‌كه خانه‌داری یعنی تربیتِ انسان، و تولید والاترین محصول و متاع عالم وجود یعنی بشر.
رهبر انقلاب اسلامی، بیان برخی مطالب به‌عنوان دفاع از حقوق زن را در واقع تضعیف زن دانستند و خاطرنشان كردند: قرار دادن زن به‌صورت متاع و ابزار التذاذ در دنیای غرب، به احتمال زیاد جزو توطئه‌های صهیونیستها با هدف نابود كردن جامعه بشری است اما متأسفانه گاهی در داخل كشور و برخی محیطهای اسلامی نیز وظایف و انتظاراتی در خصوص زن مطرح می‌شود كه در حقیقت، كوچك‌كردن و تحقیر زن است.
ایشان با اشاره به برخی شباهتها و تفاوتهای نهاده شده در مرد و زن از جانب خداوند متعال، گفتند: مرد و زن از جهاتی همچون «عروج به مقامات معنوی»، «قدرت رهبری» و «توانایی هدایت بشر»، تفاوتی با هم ندارند اما از جنبه‌ای همچون «وظایف در اداره زندگی» با هم متفاوتند و نمونه همه این موارد، حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ترویج مفاهیمی همچون «عدالت جنسیتی» و «برابری جنسیتی» در غرب، گفتند: عدالت یعنی شناخت ظرفیتهای خدادادی و پرورش آنها.
ایشان خاطرنشان كردند: امروز اندایشمندان غربی و افرادی كه مسائلی همچون برابری جنسیتی را دنبال می‌كردند، از كار خود به‌دلیل مفاسد ناشی از آن پشیمان هستند و امیدواریم منظور كسانی كه در داخل كشور، چنین مباحثی را مطرح می‌كنند، همان مفهوم نادرست غربی نباشد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، مداحی و ستایشگری اهل‌بیت علیهم‌السلام را«پدیده‌ای انسانی، ایمانی و هنری» خواندند و افزودند: به این فكر كنید كه چگونه این پدیده‌ی كم‌نظیر كاملاً به نفع اسلام و مسلمین و در مسیر رضای الهی باشد، زیرا دنیا و تحسین و تمجیدهای دنیوی ارزشی ندارد.
ایشان، قالب مداحی را یك شیوه هنریِ مخصوص خواندند و با تأكید بر پاسداری از نعمت صوت خوش و حنجره گرم و گیرا، گفتند: نباید قالب مداحی با شیوه‌های هنری دیگر مخلوط شود و مثلاً شعری در مصیبت یا مدح اهل‌بیت در قالب ترانه‌ فردی دور از دین و معنویت و غرق در فساد و مادیات خوانده شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وظیفه و نقش «محتوا» در مداحی را «معرفت‌افزایی به اهل‌بیت علیهم‌السلام» و «آشنا كردن مردم با وظایف دینی» دانستند و افزودند: جامعه مداح باید بتواند با نگاه به دنیای روز و متناسب با نیاز زمان و وظایف و جبهه‌بندی‌ها، گفتمان‌سازی كند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش‌آفرینی مؤثر شاعران و مداحان مذهبی در دوران دفاع مقدس و آماده‌كردن مردم برای دفاع از كشور، گفتند: با گذشت حدود 30 سال از دفاع مقدس همچنان یاد فكه و شلمچه زنده است زیرا استقلال، آزدی، عزت، هویت، محفوظ ماندن ناموس مردم و ناتوانی دشمن در تسلط بر كشور به‌دلیل همان فكه و شلمچه و فداكاریهاست.
ایشان هر برهه از زمان را نیازمند فكر و گفتمانی متناسب با آن خواندند و با اشاره به پیشرفتهای خوب شعر مذهبی خاطرنشان كردند: باید از این فرصت استفاده و با آسیب‌شناسی، از انحرافها جلوگیری كرد.
رهبر انقلاب اسلامی، نوكری واقعی برای اهل‌بیت علیهم‌السلام را «تلاش برای گسترش روزافزون افكار، خط‌مشی و جهت‌گیری آن بزرگواران در جامعه» دانستند و خاطرنشان كردند: این حركت، كشور و نظام و مردم را عزتمند و پابرجا و مشكلات را برطرف خواهد كرد و اگر ما جامعه‌ای با ثبات و برخوردار از مدیریت خوب، استقلال و آزادی داشته باشیم، بهترین تبلیغ برای اسلام خواهد بود.
در ابتدای این دیدار، تعدادی از مداحان به مدیحه‌سرایی در فضائل و مناقب حضرت صدیقه كبری سلام‌الله علیها پرداختند.
سیام**1429
انتشار:محسن طاهرزاده

سرخط اخبار سیاست