نماینده پارلمان فلسطین: حذف گزارش «اسكوا» باوركردنی نیست/باید به دادگاه كیفری بین المللی رجوع كنیم

رام الله-ایرنا-«مصطفی البرغوثی» نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت و گو با ایرنا اقدام دبیركل سازمان ملل را در حذف گزارش «اسكوا» علیه رژیم صهیونیستی محكوم كرد و آن را باورنكردنی دانست.

به گزارش ایرنا، چند روز پیش گزارش كمیته اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل متحد «اسكوا» كه در آن رژیم صهیونیستی به نژادپرستی متهم شده بود، به دستور دبیركل سازمان ملل از دستوركار خارج شد. به دنبال این رخداد «ریما خلف» دبیر این كمیته از سمت خود استعفا كرد.
البرغوثی امروز در گفت و گو با ایرنا از اقدام دبیركل سازمان ملل ابراز تاسف كرد و گفت: باوركردنی نیست كه عالی ترین مقام سازمان ملل عامل اصلی كنارگذاشتن این گزارش مهم باشد؛ اقدامی كه با فشار واشنگتن و تل آویو رخ داد.
وی افزود: آنچه رخ داد نتیجه فشار سیاسی و تروریسم فكری آمریكا و فرزندخوانده اش اسرائیل است. برای اولین بار است كه دبیركل سازمان ملل نسبت به آنچه در این گزارش حرفه ای درخصوص اقدامات خودسرانه و نژادپرستانه اسرائیل بی تفاوت است.
البرغوثی ادامه داد: باید به اسرائیل به دلیل اقدامات تجاوزكارانه و مجرمانه اش فشار آورد نه اینكه از آن حمایت و كارشناسانی كه این گزارش را با پایبندی به اصول، تهیه كرده اند، سرزنش كرد.
نماینده پارلمان فلسطین در ادامه گفت و گوی خود با ایرنا از «ریما خلف» دبیراجرایی كمیته اسكوا و همكاران او به دلیل تهیه گزارش اخیر و پایبندی شان به اصول انسانی و حرفه ای تشكر كرد.
البرغوثی در عین حال گفت كه به رغم كنارگذاشته شدن گزارش اسكوا، آنچه مهمتر است انتشار آن است؛ چرا كه اكنون این گزارش پیش روی جامعه جهانی و انسان های آزاده در دنیا قرار دارد.
او از ریاست تشكیلات خودگردان فلسطینی هم خواست تا محتوای گزارش اسكوا را به صورت عملی پیگیری كند.
البرغوثی در پایان گفت و گو با ایرنا خواستار آن شد كه فلسطینیان این موضوع را به دادگاه كیفری بین المللی ارجاع دهند. وی گفت: رسیدگی درباره اقدامات نژادپرستانه اسرائیل-آنطور كه در گزارش اسكوا آمده است-جزو مسئولیت های این نهاد بین المللی است.
خاورم**387**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

سرخط اخبار جهان