وزیر كشور: دولت با حمایت از طرح های آبیاری نوین در پی كاهش مشكل كم آبی است

قزوین-ایرنا-وزیر كشور گفت: دولت تدبیر و امید با حمایت از اجرای طرح های آبیاری نوین در بخش كشاورزی در پی كاهش مشكل كم آبی در كشور است.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یكشنبه در جریان بازدید از روند اجرای 2 طرح آبیاری زیر فشار در باغ های منطقه جمال آباد و روستای قدیم آباد قزوین افزود: دولت برای اجرای طرح های آبیاری نوین در بخش كشاورزی تسهیلات ویژه و قابل توجه ای ارائه كرده است و بخش بزرگی از هزینه های مربوط به آن را تقبل می كند.
وی با بیان اینكه اجرای این طرح ها از ارزش بالایی برخوردار است چرا كه به حفاظت از منابع آبی كشور كمك می كند،اظهار امیدواری كرد با توسعه اجرای طرح های آبیاری نوین، میزان مصرف آب در بخش كشاورزی كاهش بیابد و از میزان بهره برداری از سفره های آب زیرزمینی كم شود.
استاندار قزوین نیز در این بازدید گفت: از ابتدای انقلاب تا پیش از دولت تدبیر و امید، 20 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این استان زیر پوشش آبیاری های نوین قرار داشت.
فریدون همتی ادامه داد: در دولت یازدهم اجرای روش های آبیاری مدرن در سطح 25 هزار هكتار از زمین های كشاورزی استان قزوین در دست اجرا است كه كار مربوط به اجرای این طرح ها در پنج هزار هكتار به پایان رسیده است.
در سفر رئیس جمهوری به قزوین در مهر ماه امسال، تجهیز 20 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این استان به روش های آبیاری نوین مورد تصویب قرار گرفت.
طرح آبیاری نوین در 85 هكتار از باغ های قدیم آباد با پنج میلیارد و 950 میلیون ریال اعتبار و طرح آبیاری نوین در 14 هكتار از باغ های منطقه جمال آباد با یك میلیارد ریال اعتبار، 2 طرحی بودند كه وزیر كشور در جریان سفر به قزوین از آنها بازدید كردند.
استان قزوین دارای 489 هزار هكتار زمین كشاورزی است.
بازدید از دشت الله آباد در شهرستان بوئین زهرا از دیگر برنامه های وزیر كشور در سفر به استان قزوین است.
این دشت به وسعت 100 هزار هكتار در سال های اخیر رو به بیابانی شدن رفته و به كانون تولید ریزگرد و گرد و غبار تبدیل شده است.
اجرای طرح های بیابان زایی از جمله پیاده سازی الگوی كشت جدید و كاشت پوشش های گیاهی مقام از جمله برنامه هایی به شمار می رود كه دولت برای مقابله با گسترش بیابان در استان قزوین در نظر گرفته است.
استان قزوین براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 95 دارای یك میلیون و 273 هزار نفر جمعیت می باشد و حدود یك درصد از مساحت كشور را در برگرفته است.
این استان از شمال با گیلان و مازندران، شرق با البرز، جنوب با مركزی و غرب با زنجان و همدان همسایه است.
6101*6128
خبرنگار: هادی درزی رامندی** انتشار دهنده: وحید مقدم سلیمی

سرخط اخبار اقتصاد