۲۹ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 82468956
T T
۰ نفر
نوروزي از جنس كالاي ايراني براي مردم جمهوري آذربايجان

آستارا - ايرنا - شهروندان تعدادي از شهرهاي جمهوري آذربايجان در آستانه عيد نوروز، با گذر از مرز زميني آستارا و خريد كالاي ايراني، اين عيد باستاني را جشن مي گيرند.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا، بسياري از اقلام مورد نياز اتباع آذري در كشور خودشان در آستانه عيد نوروز با افزايش قيمت مواجه شده و همين امر باعث افزايش ورود تعداد قابل توجهي از اتباع شهرهاي نزديك مرز نظير آستارا، لنكران و لريك به بازار آستاراي ايران شده است.
البته در اين ميان نبايد از موضوع حذف اخذ رواديد براي اتباع آذري توسط دولت ايران به منظور تسهيل در تردد آنها غافل شد كه زمينه حضور پررنگ آذري ها را در بازار آستارا فراهم كرده است.
مرز زميني آستارا در آستانه عيد نوروز لحظات و روزهاي شلوغي را سپري مي كند و اكثر اتباع آذري با ورود به آستاراي ايران در سطح بازار اين شهرستان حضور مي يابند.
آجيل، ميوه، شيريني، پوشاك، پتو و ظروف پلاستيكي از اقلامي است كه در چمدان ها و كيف هاي همراه آذري ها خودنمايي مي كند.
قلي او رامال يك تبعه هاي آذري به ايرنا گفت: تفاوت قيمت كالاهاي ضروري بين آستاراي جمهوري آذربايجان و آستاراي ايران، باعث حضور ما در بازار ايران مي شود.
وي افزود: هر كيلو سيب و آجيل مخلوط را به ترتيب 40 هزار و 45 هزار ريال در آستاراي ايران خريداري كرديم اين درحاليست كه قيمت اقلام ياد شده در شهر خودمان دو يا سه برابر بيشتر از نرخ هاي ايران است.
عاليه قنبر آوا ديگر تبعه آذري نيز خاطرنشان كرد: كيفيت كالاهاي ايراني رضايت بخش است و اين امر باعث شده تا در طول سال چندين بار به همراه خانواده براي خريد كالاهاي مختلف به بازار آستارا مراجعه كنيم.
وي با اشاره به اينكه ايران و جمهوري آذربايجان داراي وجه اشتراكات زيادي هستند، تصريح كرد: نحوه برخورد خوب بازاريان و در برخي مواقع تخفيف هايي كه هنگام خريداري كالا لحاظ مي كنند، انگيزه ما را براي حضور مجدد در ايران مضاعف مي كند.
وي ادامه داد: حذف اخذ رواديد براي اتباع آذري، باعث شده تا ما بدون هيچ گونه دغدغه اي براي تامين مايحتاج زندگي خودمان به ايران سفر كنيم.
مدير پايانه مرزي آستارا نيز در گفت وگو با ايرنا ، از آمادگي كامل نيروهاي اين پايانه به منظور ارائه خدمات شايسته به اتباع ايراني و خارجي در مرز آستارا خبر داد و تصريح كرد: در آستانه عيد نوروز روزانه به صورت ميانگين 2 هزار مسافر خارجي، بيشتر از كشور جمهوري آذربايجان در مرز آستارا تردد مي كنند.
جلال ديانسايي افزود: در اين ايام تردد اتباع دو كشور ايران و جمهوري آذربايجان در مرز زميني آستارا افزايش مي يابد و با توجه به اين موضوع و اهميت خدمات رساني سريع به تمامي مسافران داخلي و خارجي، ساعات كاري گمرك آستارا و به تبع آن پايانه مرزي در تعطيلات عيد نوروز از 10 ساعت به 12 ساعت افزايش يافته است.
وي از نصب بنرها و پرده نوشته هايي با مضمون تبريك عيد نوروز به زبان هاي ايراني و آذري در محوطه پايانه مرزي آستارا خبر داد و بيان كرد: سفره هفت سين نيز در سالن ورود و خروج پايانه مرزي آستارا برپا شده تا از اين طريق، گامي در جهت معرفي رسوم و آئين ايرانيان به اتباع خارجي برداريم.
همه ساله در آستانه عيد نوروز شاهد تردد زياد اتباع خارجي به خصوص مردم جمهوري آذربايجان در مرز آستارا هستيم.
جمهوري آذربايجان كشوري در منطقه جغرافيايي قفقاز و در ساحل غربي درياي خزر واقع شده و پايتخت آن شهر باكو است و عيد نوروز پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و كسب استقلال ملي جمهوري آذربايجان در سال 1991 ميلادي، بطور رسمي در اين كشور جشن گرفته مي شود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت (بر اساس آخرين سرشماري) در شمال غربي استان گيلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد كشور محسوب مي شود و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از مرز آن تردد مي كنند.
گزارش: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: اميرحسين كبيري
7105 / 7124/2007