نوروزی از جنس كالای ایرانی برای مردم جمهوری آذربایجان

آستارا - ایرنا - شهروندان تعدادی از شهرهای جمهوری آذربایجان در آستانه عید نوروز، با گذر از مرز زمینی آستارا و خرید كالای ایرانی، این عید باستانی را جشن می گیرند.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار ایرنا، بسیاری از اقلام مورد نیاز اتباع آذری در كشور خودشان در آستانه عید نوروز با افزایش قیمت مواجه شده و همین امر باعث افزایش ورود تعداد قابل توجهی از اتباع شهرهای نزدیك مرز نظیر آستارا، لنكران و لریك به بازار آستارای ایران شده است.
البته در این میان نباید از موضوع حذف اخذ روادید برای اتباع آذری توسط دولت ایران به منظور تسهیل در تردد آنها غافل شد كه زمینه حضور پررنگ آذری ها را در بازار آستارا فراهم كرده است.
مرز زمینی آستارا در آستانه عید نوروز لحظات و روزهای شلوغی را سپری می كند و اكثر اتباع آذری با ورود به آستارای ایران در سطح بازار این شهرستان حضور می یابند.
آجیل، میوه، شیرینی، پوشاك، پتو و ظروف پلاستیكی از اقلامی است كه در چمدان ها و كیف های همراه آذری ها خودنمایی می كند.
قلی او رامال یك تبعه های آذری به ایرنا گفت: تفاوت قیمت كالاهای ضروری بین آستارای جمهوری آذربایجان و آستارای ایران، باعث حضور ما در بازار ایران می شود.
وی افزود: هر كیلو سیب و آجیل مخلوط را به ترتیب 40 هزار و 450 هزار ریال در آستارای ایران خریداری كردیم این درحالیست كه قیمت اقلام یاد شده در شهر خودمان دو یا سه برابر بیشتر از نرخ های ایران است.
عالیه قنبر آوا دیگر تبعه آذری نیز خاطرنشان كرد: كیفیت كالاهای ایرانی رضایت بخش است و این امر باعث شده تا در طول سال چندین بار به همراه خانواده برای خرید كالاهای مختلف به بازار آستارا مراجعه كنیم.
وی با اشاره به اینكه ایران و جمهوری آذربایجان دارای وجه اشتراكات زیادی هستند، تصریح كرد: نحوه برخورد خوب بازاریان و در برخی مواقع تخفیف هایی كه هنگام خریداری كالا لحاظ می كنند، انگیزه ما را برای حضور مجدد در ایران مضاعف می كند.
وی ادامه داد: حذف اخذ روادید برای اتباع آذری، باعث شده تا ما بدون هیچ گونه دغدغه ای برای تامین مایحتاج زندگی خودمان به ایران سفر كنیم.
مدیر پایانه مرزی آستارا نیز در گفت وگو با ایرنا ، از آمادگی كامل نیروهای این پایانه به منظور ارائه خدمات شایسته به اتباع ایرانی و خارجی در مرز آستارا خبر داد و تصریح كرد: در آستانه عید نوروز روزانه به صورت میانگین 2 هزار مسافر خارجی، بیشتر از كشور جمهوری آذربایجان در مرز آستارا تردد می كنند.
جلال دیانسایی افزود: در این ایام تردد اتباع دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان در مرز زمینی آستارا افزایش می یابد و با توجه به این موضوع و اهمیت خدمات رسانی سریع به تمامی مسافران داخلی و خارجی، ساعات كاری گمرك آستارا و به تبع آن پایانه مرزی در تعطیلات عید نوروز از 10 ساعت به 12 ساعت افزایش یافته است.
وی از نصب بنرها و پرده نوشته هایی با مضمون تبریك عید نوروز به زبان های ایرانی و آذری در محوطه پایانه مرزی آستارا خبر داد و بیان كرد: سفره هفت سین نیز در سالن ورود و خروج پایانه مرزی آستارا برپا شده تا از این طریق، گامی در جهت معرفی رسوم و آئین ایرانیان به اتباع خارجی برداریم.
همه ساله در آستانه عید نوروز شاهد تردد زیاد اتباع خارجی به خصوص مردم جمهوری آذربایجان در مرز آستارا هستیم.
جمهوری آذربایجان كشوری در منطقه جغرافیایی قفقاز و در ساحل غربی دریای خزر واقع شده و پایتخت آن شهر باكو است و عید نوروز پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و كسب استقلال ملی جمهوری آذربایجان در سال 1991 میلادی، بطور رسمی در این كشور جشن گرفته می شود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت (بر اساس آخرین سرشماری) در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد كشور محسوب می شود و سالانه نزدیك به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از مرز آن تردد می كنند.
گزارش: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: كبیری
7105 / 7124/2007

سرخط اخبار استان‌ها