۲۹ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۹:۲۴
کد خبر: 82468921
T T
۰ نفر
كره شمالی یك موتور جدید موشكی آزمایش كرد

تهران - ایرنا - كره شمالی یك موتور موشك با 'پیشرانه بالا' (high-thrust) را آزمایش كرده و 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی آزمایش موفقیت آمیز این موتور را 'تولد تازه' صنعت موشكی این كشور نامید.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت، رسانه های رسمی كره شمالی روز یكشنبه گزارش دادند كه این آزمایش در ایستگاه پرتاب موشك 'تونگچانگ -ری' انجام شده اما زمان دقیق آن مشخص نشده است.
خبرگزاری كره شمالی اعلام كرده كه این موتور به كره شمالی در رسیدن به توانایی پرتاب ماهواره در كلاس جهانی كمك خواهد كرد. رویترز افزود: معنای این حرف این است كه این موتور نوع جدیدی از موتور راكت برای موشك های دوربرد است.
خبر آزمایش موتور جدید موشك در حالی اعلام شده كه آمریكا و چین روز شنبه پس از دیدار 'ركس تیلرسون' وزیر امور خارجه آمریكا با همتای چینی او در پكن ، متعهد شدند كه برای 'كشاندن كره شمالی به یك مسیر متفاوت' و دور كردن این كشور از برنامه تسلیحاتی ، با یكدیگر كار كنند.
كره شمالی بر خلاف تحریم های سازمان ملل، پنج آزمایش هسته ای انجام داده و موشك های متعددی نیز پرتاب كرده است. رویترز به نقل از 'كارشناسان و مقام های دولتی' مدعی شد كه كره شمالی در حال كار روی تولید موشك های با كلاهك هسته ای است كه قادر به رسیدن به خاك آمریكا باشند. كیم جونگ اون گفته كه كره شمالی به پرتاب آزمایشی یك موشك بالستیك قاره پیما نزدیك شده است.
ارتش كره جنوبی از اظهار نظر درباره این خبر خودداری كرده است.
خبرگزاری كره شمالی همچنین به نقل از كیم جونگ اون بر اهمیت این آزمایش موتور موشك تاكید كرده و آن را تولد تازه صنعت خودكفای موشكی این كشور توصیف كرده كه جهان بزودی به اهمیت این رویداد پی خواهد برد.
اروپام**1078** مترجم: بابك جعفری **انتشار دهنده: زهرا هژبری