۲۹ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 82468902
T T
۰ نفر
جشن نوروز ایرانی و بهار در كی یف برپا شد

مسكو - ایرنا - جشن هزاران ساله نوروز و بهار در شهر كی یف پایتخت اوكراین با حضور شماری از شهروندان این كشورعلاقه مند به فرهنگ و تمدن ایرانی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی و ایرانیان مقیم برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در آئین جشن سفره هفت سین در دانشگاه تاراس شفچنكو اوكراین كه عصر شنبه و پس از ادای احترام میهمانان به سرود ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، دانشجویان اوكراینی زبان فارسی با سرودخوانی، گام های بهار را گرامی داشتند.
محمد بهشتی منفرد سفیر ایران در اوكراین در این مراسم با شادباش فرا رسیدن بهار، گفت: عید نوروز یكی از مهم ترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان است كه از ایران باستان تاكنون نسل به نسل در طول تاریخ ساری و جاری بوده است.
بهشتی منفرد همچنین با اشاره به اینكه جشن و فرهنگ نوروز از گستره ایران و كشورهای فارسی زبان منطقه فراتر رفته است، ترویج دوستی انسان ها با هم و پاسداشت طبیعت را از جمله دلایل استقبال ملت های مختلف از این یادگار كهن برشمرد.
در ادامه مراسم، خانم اولنا مازه پووا مدیر گروه زبان فارسی دانشكده شرق شناسی دانشگاه تاراس شفچنكو با اعلام تبریك عید نوروز، برنامه ریزی و همكاری سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این جشن را ارزشمند خواند.
وی گفت: برگزاری چنین آئین هایی به صورت جمعی و تداوم آنها سبب آشنایی بیشتر دو ملت از پیشینه و فرهنگ یكدیگر می شود.
مدیر گروه زبان فارسی دانشكده شرق شناسی دانشگاه تاراس شفچنكو همچنین با تاكید براهمیت برگزاری آئین ها و مناسبت فرهنگی ایران در اوكراین برای دانش افزایی دانشجویان زبان فارسی، توسعه بیش از پیش روابط علمی و آموزشی تهران و كی یف را خواستار شد.
در این مراسم همچنین دانشجویان زبان فارسی برنامه ها مختلفی شامل قرائت اشعار شاعران نامی ایرانی در وصف بهار، دكلمه و معرفی سین های هفت سین را انجام دادند و دانش آموزان ابتدایی زبان فارسی مدرسه زبان های شرقی هم با لباس های محلی ایرانی برنامه شاد اجرا كردند كه استقبال دوستداران زبان فارسی، سنن و فرهنگ ایرانی را درپی داشت.
اروپام 1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان