۲۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۱۲
کد خبر: 82468530
۰ نفر
اعلام ساعت كاري ساتنا، پايا و شاپرك در نوروز 96

تهران - ايرنا - بانك مركزي ساعت پايان پذيرش دستور پرداخت هاي بين بانكي مشتريان و نحوه تسويه ساتنا، پايا و شاپرك را در ايام نوروز 96 به بانك ها ابلاغ كرد.

به گزارش ايرنا و بر اساس برنامه اعلامي به بانك ها، پذيرش عمليات در ساتنا امروز (شنبه 28 اسفند) در شعب و نت بانك تا ساعت 20 و 30 دقيقه امكان پذير است.
اين سيستم در بازه زماني 29 اسفند تا چهارم فروردين و نيز 11 تا 13 فروردين همزمان با تعطيلات رسمي در كشور هيچ گونه پذيرشي ندارد.
پذيرش از طريق ساتنا همچنين از پنجم تا نهم فرودين در شعب و نت بانك تا 14 و 30 دقيقه و در روز پنجشنبه دهم فروردين تا ساعت 12 و 30 دقيقه انجام مي شود.
سانتا، سامانه الكترونيكي تسويه ناخالص آني است كه از آذر ماه 1385 به منظور پوشش انتقالات بين بانكي الكترونيك راه‌اندازي شده است.
مشتريان بانكي مي‌توانند با استفاده از امكانات ساتنا بدون محدوديت مبلغ و بدون پرداخت كارمزد، وجه را از يك حساب در يك بانك به حسابي ديگر در بانكي ديگر منتقل كنند.

** پذيرش در پايا و شاپرك
بر اساس جدول اعلامي بانك مركزي به بانك ها، سيستم تسويه پايا و شاپرك نيز در روز 28 اسفند و همچنين پنجم تا دهم فروردين همچون روزهاي عادي خدمات خود را به مشتريان ارايه مي كنند اما در بازه زماني 29 اسفند تا چهارم فروردين و نيز 11 تا 13 فروردين همانند روزهاي تعطيل فعال خواهند بود.
پاياپاي الكترونيك (پايا) زيرساخت اصلي مبادلات پولي بين بانكي حسابي انبوه به شمار آمده و ستون فقرات حواله‌هاو انتقال وجه بين بانكي را در كشور تشكيل مي‌دهد.
پايا به گونه‌اي طراحي شده كه مي‌تواند دستور پرداخت هاي متعدد را از طرف بانك ها دريافت، پردازش و براي انجام به بانك هاي مقصد ارسال كند و بانك ها نيز مي‌توانند دستور پرداخت هاي مشتريان خود را به صورت انفرادي يا انبوه دريافت و براي پاياپاي و انجام در بانكهاي مقصد به «پايا» ارسال كنند.
سيستم شاپرك نيز شبكه الكترونيكي پرداخت كارتي است كه با نظارت بانك مركزي كار نقل و انتقال ها در بانكداري الكترونيك را بر عهده دارد.
بر اساس اعلام بانك مركزي، دستورپرداخت‌‌هاي مشتريان در سامانه ساتنا پس از ساعت‌هاي اعلام‌شده، در نخستين روز كاري بعد انجام مي‌شود.
همچنين تسويه عمليات انتقال وجه بين بانكي از طريق پايا و پايانه‌هاي فروشگاهي در روزهاي تعطيل در دو نوبت در روز انجام مي‌شود.
راي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*2025*1579 * خبرنگار: ليلا جودي* انتشار:مرضيه فاتحي

سرخط اخبار اقتصاد