۲۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۱۴
کد خبر: 82468343
۰ نفر
كهن ترین بنای خشت جهان در البرز پذیرای مسافران نوروزی

كرج - ایرنا - استان البرز به مركزیت كرج با توجه به تنوع اقلیمی كوهستانی و دشت، زیستگاه ها و گونه های مختلف حیات وحش، آداب، رسوم و فرهنگ های متفاوت و دیرپای محلّی، آثار متنوع و متعدد فرهنگی و تاریخی از هزاره هفتم پیش از میلاد مسیح تا دوره های اخیر، یكی از قطب های گردشگری در ایران است.

به گزارش ایرنا، استان البرز با 6 شهرستان كرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، فردیس و اشتهارد، تنوع اقلیمی كم نظیر در كشور را دارا است كه از آب و هوای كوهستانی تا گوهر كویر را یكجا در اختیار دارد.
تپه ازبكی تنها یكی از محوطه ‌های باستانی ارزشمند تاریخی فلات ایران واقع در شهرستان نظرآباد از شهرستان‌های استان البرز قرار دارد. این تپه تاریخی با قدمت 9 هزار ساله به عنوان قدیمی ترین بنای خشتی جهان مطرح است.
بسیاری از كشورها كه امروز توانسته اند جایگاهی در صنعت گردشگری جهان برای خود دست و پا كنند یا فاقد سابقه تمدنی نظیر ایران و به ویژه استان البرز هستند و یا اینكه سابقه آثار تمدنی آنها به 500 سال هم نمی رسد.
با توجه به شرایط پیش آمده از سوی دولت تدبیر و امید و شكست خوردن پروژه ایران هراسی، ظرفیت های گردشگری موجود در ایران نمود بیشتری یافته است و دیگر این وظیفه ما است بیش از هر زمان دیگری این سابقه تمدنی، تاریخی و فرهنگی را به جهان معرفی كنیم.
بر اساس پژوهش های انجام شده، صنعت گردشگری در برخی كشورها، به منبع كسب درآمد ملّی تبدیل شده است، به طوری كه گروهی از پژوهشگران بر این باورند كه صنعت گردشگری سومین پدیده اقتصاد پویا، پررونق و روبه توسعه در جهان است اما كشور ما با وجود سابقه ذكر شده و ظرفیت های موجود جایگاه مناسبی در صنعت گردشگری جهان ندارد.
در استان البرز علاوه بر تپه باستانی ازبكی از مناطقی نظیر شهرستانك، دیزین، عظیمیه، آسارا، گرمدره، پارك طبیعت و حیات وحش ایران، باغستان، اشتهارد، كوهسار، چهارباغ، ایران توسعه، فرودگاه پیام، برغان و سنج، سیبان دره، طالقان، آسمان سو طالقان، یاس زیدشت طالقان، فرودگاه آزادی نظرآباد به عنوان مناطق خاص برای توسعه گردشگری استان نام برد.
پرونده ثبت تپه ازبكی در حال تهیه است و برنامه ایجاد پایگاه پژوهشی آن در دست اقدام است. محوطه ازبكی با قدمتی 9 هزار ساله یكی از محوطه های ارزشمند كشور و به عنوان سایت معتبر باستان شناسی است.
محوطه ازبكی یكی از محوطه تاریخی فرهنگی شهرستان نظرآباد كه توسط دكتر مجید زاده در 6 فصل كاوش شده كه محوطه شامل یان تپه ، جیران تپه ، مارال تپه و غیره می باشد كه براساس كاوش ها تپه هفت هزار ساله ما می باشد كه خشت آن به سازمان ملل هدیه شده است.
محوطه باستانی ازبكی شامل تپه اصلی و تپه اقماری می باشد كه از نظرتاریخی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
تپه ازبكی از سال 77 مورد كاوش دكتر مجید زاده قرار گرفت و این مجموعه كتاب تاریخ ایران بوده چرا كه از 9 هزار سال پیش اولین معابد بشر و روستاهای پیش از تاریخ و دوره مادها را در آن داریم.
با توجه به اینكه پس از 6 فصل كاوش این مجموعه شناسایی و روبه فراموشی سپرده شده بود اما با پیگیری میراث فرهنگی ودادستان ورئیس دادگستری وبا همكاری مالك آن 12 هكتار آن كه در عرصه میراث فرهنگی بود واگذار شد و امروز استارت ثبت جهانی آن خورد.
حسین عسكری پژوهشگر البرزی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت:‌ مناطق نمونه گردشگری براساس ماده 8 قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی راه اندازی شده اند.
عسكری ادامه داد: این مناطق در كنار جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعی و گردشگری به منظور ارایه خدمات به گردشگران توسط بخش غیر دولتی تأسیس و اداره می شوند.
وی مسیرهایی كه طی آن بتوان، آثار تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مكان های زیارتی را در كوتاه ترین زمان مورد بازدید قرارداد را مسیر گردشگری گویند.
مهم ترین این مسیرها در استان البرز عبارتند از:الف) مسیر جاده چالوس به عنوان چهارمین جاده زیبای گردشگری در جهان كه هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. این مسیر پر از چشم اندازهای زیبا همانند باغ لاله های گچسر، كاخ شهرستانك، دیزین، برج میدانك و مناظر طبیعی متعدد است.
ب) مسیر طالقان دره جذاب و دیدنی است كه رودخانه زیبای طالقان رود را در میانه خود جای داده است. در این مسیر می توان بقعه امامزادگان، قلعه ها، آبشارها، آثار تاریخی، خانه های قدیمی، حیات وحش و روستاهای سنّتی را مورد بازدید قرار داد و با فرهنگ محلّی آن منطقه آشنا شد.
ج) مسیر كُردان ساوجبلاغ كه شامل بقعه امامزادگان، روستاهای سنّتی و زیبای كوهستانی و كوهپایه ای، تپه های باستانی مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح همانند گنچ تپه و سیاه تپه خوروین كه از شهرت جهانی برخوردارند.
د) مسیر اشتهارد كه در دشت واقع شده است. در این مسیر می توان با كویر و جاذبه های مختلف آن همانند زندگی عشایری و پرورش شتر و فرهنگ زندگی در روستاهای كویری كنار رودخانه شور آشنا شد.
** روستاهای هدف گردشگری
روستاهایی كه دارای آثار طبیعی، فرهنگی و تاریخی قابل توجهی هستند و می توانند گردشگران را به سوی خود جذب نمایند. مهم ترین این روستاها در استان البرز عبارتند از: برغان (خاستگاه خاندان علمی برغانی و قطب تعزیه)، سنج (دارای خانه های سنّتی و زیبا)، سیبان دره (دارای آبشاری زیبا)، فشند (دارای چشم انداز طبیعی و محصولات كشاورزی مشهور)، كركبود (دارای آبشاری زیبا و امامزاده)، گلیرد (زادگاه آیت الله سید محمود طالقانی)، وَرده (دارای چشم انداز رودخانه و امامزاده)، ولیان (دارای باغ های فراوان و زیبا)، شهرستانك (میزبان كاخ ناصرالدین شاه قاجار)، گچسر (دارای صنعت گچ پزی سنّتی و غار یخ مراد)، واریان (روستایی زیبا در مجاورت سدّ كرج)، ولایت رود (میزبان مسابقات جهانی اسكی).
محراب رجبی رئیس انجمن البرز شناسی در ارتباط با بوم گردی و اكو توریسم گفت: اكو توریسم معادل طبیعت گردی ترجمه شده است.
وی ادامه داد: عنصر اصلی در طبیعت گردی ، ایجاد ارتباط متقابل با طبیعت و زیست بوم است.
به گفته وی، ارتباط یك عمل دو جانبه است كه یك داد و دهش متقابل هست باید بیاموزیم و بیاموزانیم در این بین هیچ گونه تخریب و آسیب رسانی مورد قبول نیست و این موضوع بوم گردی نیست بلكه بوم تخریبی نام خواهد داشت.
وی با بیان اینكه البرز از بهترین مناطق ایران برای این منظور هست، گفت:دشت، كوهپایه و كوهستان ، سه عرصه مهم در بوم و سرزمین ، همه در البرز قرار دارندو از ارتفاعات پوشیده از برف - كلون بستك - در وارنگرود در شمال البرز تا طاق های نمكی رنگین در اشتهارد در جنوب استان.
1535/6155خبرنگار:نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری