ساحل زيباي گناوه گردشگران نوروزي را فرا مي خواند

گناوه-ايرنا- شهرستان گناوه در استان بوشهر و در كرانه خليج فارس از ظرفيت هاي خوبي در زمينه گردشگري برخوردار است كه ساحل ماسه اي يكي از جاذبه هاي بكر براي همه ايام سال به خصوص نوروز است.

به گزارش ايرنا، گناوه شهري است بندري با دريايي آرام و گاه مواج كه همين دريا خود بزرگترين ظرفيت و نقطه قوت اين شهر است.
ماسه اي بودن ساحل بندر گناوه از ويژگي هاي برجسته اي است كه كمتر در مناطق ساحلي ايران نظير آن را مي توان ديد.
صدف ‌و مرغان دريايي ، قايق‌هاي كوچك صيادي كه درامتداد ساحل سينه امواج را مي‌شكافند تا تورهاي ماهيگيري خود را در صيدگاه‌ها بگسترانند و يا گرگورها را از اعماق دريا بيرون بكشند، از جاذبه هاي منطقه است كه هر گردشگري را براي ساعتي در ساحل بخود مجذوب مي كند.
پهلوگيري شناورهاي تجاري و ماهي‌گيري در لنگرگاه‌ها و هياهوي صيادان و ملواناني كه آبزيان صيد شده را از انبار شناورها تخليه مي‌كنند و بارهاي تجاري را در گمرك پياده مي‌كنند براي گردشگران توجه ‌برانگيز و ديدني است.
علاوه بر ساحل ، بازار و طبيعت بكر و اماكن مذهبي از ديگر ظرفيت هاي اين منطقه است كه در ايام نوروز پذيراي جمعيتي چند برابري ساكن در آن از همه نقاط كشور مي شود، طوري كه در ايام نوروز گذشته اين شهر 70 هزارنفري پذيراي بيش از 4 ميليون مسافر و گردشگر از اقصي نقاط كشور بود.
ساحل صخره اي روستاهاي گردشگري مال قايد، چاهك، قلعه حيدر و جزيره هاي جنوبي و شمالي بندرريگ داراي چشم اندازي زيبا ، از ديگر ظرفيت هاي خدادادي گردشگري شهرستان گناوه است كه جذابيت خاصي دارند و همه ساله گردشگران نوروزي زيادي اين نقطه را براي سپري كردن تعطيلات خود انتخاب مي كنند.
وجود آثار و اماكن تاريخي و مذهبي كه با سبك اصيل ايراني و باقدمتي ديرينه در اين مناطق بجا مانده و كارگاه‌هاي صنايع دستي نظير لنج‌سازي ، گرگوربافي و گبه‌بافي از ديگر جاذبه‌هاي مناطق شمالي استان بوشهر است.
بناي مذهبي امامزاده سليمان بن علي ، بي‌بي‌مريم، تل گوري و شاه صدرالدين نيزمهمترين اماكن تاريخي و مذهبي شهرستان گناوه است .
بندرريگ ازتوابع شهرستان گناوه نيز با قدمتي زياد، داراي اماكن تاريخي و تفريحي متعددي است كه نقطه اي مناسب براي سپري كردن تعطيلات نوروز هموطنان است.
جزيره‌ مستر ، روستاهاي گردشگري ساحلي جزيره جنوبي و شمالي و برج حسينيه خان در اين بندر كه به عنوان ميراث فرهنگي ثبت شده از نقاط مهم ديدني اين بخش است.
فرماندار و رئيس ستاد تسهيلات خدمات سفر شهرستان گناوه گفت: اين شهرستان به لحاظ دارابودن موقعيت تجاري و گردشگري در كشور شناخته شده است و در طول سال هموطنان زيادي اين ديار را براي سفرهابخصوص نوروز انتخاب مي كنند.
سيدعلي پاك نژاد افزود: ساحل زيباي ماسه اي و بازار اين بندر از قابليت هاي مهم اين شهرستان است.
وي گفت: اگرچه خدمات دهي به جمعيت ميليوني در شهري 70 هزار نفري دشوار است اما ستاد تمام توان و تلاش خود را براي پذيرايي هر چه بهتر و شايسته از مسافران و گردشگران نوروزي بكار مي بندد.
معاون برنامه ريزي و عمراني فرمانداري و جانشين ستاد تسهيلات خدمات سفر گناوه هم گفت: با توجه به ورود جمعيت زيادي از هموطنان به اين شهرستان در ايام نوروز و تجارب سال هاي قبل، برنامه ريزي و تمهيدات لازم براي خدمت رساني به ميهمانان و مردم اين شهر انديشيده شده است.
حمزه مسعودي نيا افزود: ستاد تسهيلات خدمات سفر به منظور ارايه خدمات مناسب به شهروندان و ميهمانان نوروزي چندين نشست برگزار و با تشكيل كميته هاي 12 گانه 33 مصوبه گذرانده كه عمده آنان اجرا شده است.
شهردار بندرگناوه گفت: شهرداري بار اصلي خدمات دهي به ميهمانان نوروزي را در چندسال اخير برعهده دارد و همه ساله طرح هاي مختلفي را تا قبل از نوروز اجرايي مي كند.
حسين حسن زاده افزود: آماده سازي 5 هكتار زمين براي اسكان همراه با امكانات رفاهي و ورزشي، احداث تكميل فاز 3 بوستان خور به مساحت 2 هكتار ، احداث پاركينگ خودرويي به وسعت 6 هكتار، رفع نقاط حادثه خيز، ساماندهي پاركينگ هاي سطح شهر، احداث آمفي تئاتر روباز باظرفيت 500 نفر و اجراي آب نماي موزيكال در بوستان فاز 3 خور، نصب 300 چشمه سرويس هاي بهداشتي، نقاشي و رنگ آميزي ديوارها و بكارگيري 120 پاكبان جهت نظافت ساحل و شهر از عمده تلاش هاي شهرداري دراين راستاست.
وي اظهاركرد: نورپردازي در ورودي ها شهر، چاپ 15 هزار بسته راهنماي مسافران نوروزي و فرهنگي، برپايي مسابقه حجم هاي شني و غذاهاي بومي و محلي ، احداث نمازخانه ، احداث بازارچه هاي محلي ، نمايشگاه دستاوردها و صنايع دستي ويژه بانوان از ديگر طرح و برنامه هاي پيش بيني شده شهرداري در ايام تعطيلات نوروز است.
مسئول كميته ستاد اسكان خدمات سفر گناوه هم گفت: در تعطيلات نوروز امسال ، وزارت آموزش وپرورش تجهيزات نظير يخچال و فرش براي مدارس جهت اسكان ميهمانان نوروزي ارسال كرده است.
اسكندر احمدي افزود: در تعطيلات نوروز امسال 200 كلاس براي اسكان ميهمانان نوروزي در 53 مدرسه درنظر گرفته است.
وي گفت: محل نام نويسي و پذيرش از مسافران نيز در 2 نقطه شهر داير شده است.
مسئول كميته امنيت و انتظامات ستاد خدمات سفر گناوه نيز گفت: بمنظور تامين امنيت و نظم مطلوب در تعطيلات نوروز، شمار ايستگاههاي پليس دراين شهرستان درمقايسه با نوروز سال گذشته افزايش و 16 نقطه درنظر گرفته شده است.
سرهنگ داريوش مرداني افزود:ساماندهي پاركينگ هاي خودرو و جمع آوري متكديان با همكاري شهرداري در دستور كار قرار گرفته است.
وي گفت: مسدود شدن كنار دريا از ورود خودروها و موتورسيكلت ها، نصب علايم راهبردي و سرعت گيرها در خيابان ساحلي و ساماندهي موتورسوران چهارچرخ و قايق هاي تفريحي از ديگر برنامه هاي نيروي انتظامي در ايام تعطيلات نوروز است.
شهرستان گناوه با 102 هزارنفر جمعيت در 100 كيلومتري شمال مركز استان بوشهر قرار دارد.
6045/6164** خبرنگار: نعمت الله بهروزي** انتشار دهنده: اكبر اقبال مجرد