خانواده قربانیان حملات 11 سپتامبر به ترامپ نامه نوشتند

نیویورك – ایرنا – گروهی از خانواده های قربانیان حملات 11سپتامبر، با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری آمریكا از سیاست ترامپ در قبال عربستان انتقاد و ابراز نگرانی كردند كه وی از وعده دوران انتخابات برای فشار به ریاض در پرداخت خسارت به بازماندگان شانه خالی كند.

به گزارش ایرنا، خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر دلیل نگارش این نامه را دیدار رئیس جمهوری آمریكا و وزیر دفاع عربستان عنوان و اعلا كردند كه عربستان با پول و تبلیغات تلاش دارد، نقش خود را در حملات تروریستی پاك كند و كنگره آمریكا را به بازی بگیرد.
در این نامه كه توسط نشریه آمریكایی 'دی دیلی كالر' منتشر شده است، با اشاره به پرونده باز شكایت از عربستان سعودی در دادگاه های آمریكا آمده است كه حكومت عربستان به دلیل نقش مامورانش در حمایت از عاملان حملات یازدهم سپتامبر در سال 2001، در جایگاه متهم قرار دارد، با این حال حكومت سعودی از پذیرش مسولیت خود در آن حملات و گسترش افراط در جهان شانه خالی می كند.
این نامه ریاض را به پشتیبانی از القاعده و داعش متهم كرده و می افزاید كه حكومت عربستان قرائتی افراطی از اسلام را در جهان ترویج می كند.
دونالد ترامپ در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب و اجرای قانون 'جاستا' در كنگره آمریكا در خصوص نقش عربستان سعودی در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر پشتیبانی كرده بود.
قانون 'عدالت علیه حامیان تروریسم' موسوم به 'جاستا' كه توسط كنگره و با رای دو حزب ایالات متحده آمریكا به تصویب رسید، به خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر اجازه می دهد از عربستان سعودی شكایت كرده و غرامت دریافت كنند.
محمد بن سلمان، پسر پادشاه عربستان و وزیر دفاع این كشور روز سه شنبه با رییس جمهور آمریكا در كاخ سفید دیدار كرده بود. رسانه های آمریكایی این دیدار را نشانه گرم شدن روابط با ریاض می دانند.
روابط ریاض و واشنگتن، در اواخر دوران ریاست جمهوری اوباما به سردی گراییده بود.
گزارش منابع اطلاعاتی امریكا نشان می دهد كه در حملات تروریستی یازده سپتامبر سال 2001 نزدیك به سه هزار نفر در آمریكا كشته شدند. نوزده شهروند عربستان سعودی در این حملات دست داشتند. این افراد از اعضای سازمان تروریستی القاعده بودند كه رهبری آن با ' اسامه بن لادن' سرمایه دار سعودی پناه گرفته در افغانستان بود.
دولت وقت آمریكا به بهانه مبارزه با عاملان این حملات، به كشورهای افغانستان و عراق حمله كرد.
شبك**1983 **1917**انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

سرخط اخبار جهان