۲۷ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۱
کد خبر: 82467391
۰ نفر
محققان: دیابت نوع 2 را طی 4 ماه درمان كنید

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه مك مستر در اونتاریو كانادا معتقدند كه می‌توان دیابت نوع دو را از طریق كاهش كالری مصرفی، ورزش و كنترل گلوكز، در یك دوره چهار ماهه به ‌طور كامل درمان كرد.

به گزارشروز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری تلگراف، با وجود این كه دیابت نوع 2 به عنوان یك بیماری مزمن شناخته می‌شود و تصور عمومی بر این است كه مبتلایان به این بیماری باید تا پایان عمر خود دارو مصرف كنند، محققان كانادایی نشان دادند كه می‌توان فرایند تولید انسولین را در 40 درصد از این بیماران، مجددا فعال كرد.
برنامه درمانی مورد استفاده محققان شامل یك رژیم تمرین اختصاصی و كاهش كالری مصرفی روزانه به میزان 500 تا 750 واحد است. همچنین مشاوره روزانه با یك پرستار و متخصص رژیم غذایی به منظور پیگیری پیشرفت فرآیند درمان و اطمینان از مصرف داروها و انسولین، ضروری است.
با استفاده از این برنامه درمانی تنها پس از گذشت 4 ماه، بدن 40 درصد از داوطلبان مورد آزمایش شروع به تولید انسولین كرد و آن‌ها توانستند داروها را كنار بگذارند. به عبارت دیگر محققان توانستند در طول 4 ماه فرآیند بیماری دیابت را معكوس كنند.
محققان معتقدند دلیل این امر جایگزین كردن تزریق انسولین به عنوان یك شیوه كنترل گلوكز، با تغییر چرخه حیات در بدن بیمار به منظور تحریك آن برای تولید مجدد انسولین است. این شیوه جایگزین امكان استراحت پانكراس و كاهش چربی ذخیره شده در بدن را فراهم می‌كند و در نتیجه زمینه را برای تولید و اثرگذاری انسولین در بدن فراهم می‌كند.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سكته مغزی، نارسایی كلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود.

***آمار دیابت از سازمان جهانی بهداشت
-تعداد افراد مبتلا به دیابت از 108 میلیون در سال 1980، به 422 میلیون در سال 2014 رسیده است.
-شیوع جهانی دیابت در افراد بالای 18 سال، از 4.7 درصد در سال 1980، به 8.5 درصد در سال 2014 رسیده است.
-سرعت شیوع دیابت در كشورهای فقیر و كم درآمد بیشتر است.
-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی كلیه، حمله قلبی، سكته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
-در سال 2012 میلادی، 1.5 میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود و 2.2 میلیون مرگ به گلوكز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوكز بالای خون، در افراد كمتر از 70 سال گزارش شده است.
- دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سال 2030 خواهد بود.
-رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند.

*** تاثیر دیابت بر سیستم گوارش و غدد و متابولیسم
لوزالمعده مسئول ترشح انسولین در بدن است. اگر میزان ترشح این ماده كافی نباشد، یا بدن نتواند از آن استفاده كند، از هورمون های جایگزین برای تبدیل چربی به انرژی استفاده می شود. این فرآیند منجر به تولید سطح بالای مواد شیمیایی سمی شامل اسید و اجسام كتونی می شود. این حالت كتواسیدوز دیابتی نامیده می شود و بیماری را پیچیده تر می كند. نشانه های این عارضه شامل تشنگی شدید، دفع ادرار بیش از اندازه و خستگی مزمن است. بازدم این افراد معمولا بوی شیرین می دهد كه نشان دهنده افزایش سطح اجسام كتون در خون است. اگر این عارضه در بیماران دیابتی جدی گرفته نشود، می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

**** تاثیر دیابت بر كلیه ها
كلیه یكی از مهمترین ارگان هایی است كه تحت تاثیر دیابت عملكرد خود را از دست می دهد. دفع پروتئین از طریق ادرار می تواند یكی از نشانه های اختلال عملكرد كلیه باشد. نفروپاتی دیابتی به بیماری كلیه، ناشی از دیابت گفته می شود. متاسفانه این بیماری تا مراحل پیشرفته هیچ علامتی ندارد؛ بنابراین به پزشكان توصیه می شود كه تمام بیماران دیابتی را از نقطه نظر این بیماری مورد بررسی قرار دهند.

*** تاثیر دیابت بر سیستم گردش خون
افزایش قند خون به مرور زمان منجر به شكل گیری رسوب چربی در دیواره رگ ها می شود و احتمال تصلب شرایین، بیماری های قلبی و سكته مغزی را افزایش می دهد.
عروقی خونی بیماران دیابتی به مرور زمان در ناحیه پاها تنگ می شود و فرد مدام احساس سرما می كند. از طرفی عفونت و زخم پا و احساس درد در ناحیه پا هنگام راه رفتن، از دیگر علایم كاهش جریان خون است.

***برخی از عوارض دیگر دیابت عبارتند از :
-خشكی پوست
-تاول و احساس خارش
-مشاهده لكه های قهوه ای روی پوست
-نشت عروق خونی در چشم (رتینوپاتی دیابتی)
-آب مروارید زودرس
-عدم احساس سرما، گرما و درد
-افزایش احتمال عفونت های باكتریایی و قارچی
علمی (6)***9259**1440
مترجم: سپیده علی كاشانی** انتشار: گلشن