آغاز ثبت نام رسمی نامزدهای انتخابات شوراهای شهر از 30 اسفند/اعلام شرایط ثبت نام

قم- ایرنا- فرماندار قم با اشاره به ابلاغیه وزارت كشور مبنی بر آغاز فرآیند انتخابات شوراها گفت: با ابلاغ رسمی وزیر كشور كار ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از روز دوشنبه 30 اسفندماه جاری به صورت رسمی آغاز می شود و تا ششم فروردین ادامه دارد.

رضا سیار عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان كرد: از امروز 26 اسفندماه نیز تعیین هیات اجرایی برای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستاها به حوزه های انتخابیه و فرمانداری ها ابلاغ و كار معرفی معتمدین برای تعیین هیات اجرایی جهت هماهنگی با هیات نظارت شهرستان و شهرها آغاز شد.
وی ادامه داد: هیات اجرایی انتخابات تا روز 30 اسفندماه تعیین و بعد از آن ثبت نام آغاز خواهد شد و همزمان با ثبت نام نامزدها، كار بررسی صلاحیت ها و استعلام از مراكز قانونی نیز صورت می گیرد.
فرماندار قم گفت: جهت رفاه حال داوطلبان و كمك به ثبت نام این افراد، دفاتر پیشخوان استان قم از هم اكنون می توانند مراتب پیش ثبت نام را انجام دهند و این افراد تنها باید رسید و كدرهگیری خود را به فرمانداری یا بخشداری ها تحویل دهند.
سیار بیان داشت: ساعت نام نویسی از نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ساعت اداری خواهد بود ولی اگر بعد از وقت اداری مراجعه كننده ای باشد از آنها نیز ثبت نام خواهد شد.

** شرایط ثبت نام از نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا
فرمانداری قم نیز با صدور اطلاعیه ای، زمان و شرایط ثبت نام از نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای قم را اعلام كرد.
در این اطلاعیه، زمان ثبت نام از نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا به مدت هفت روز از 30 اسفندماه 95 تا ششم فروردین 96 اعلام شده و آمده است: واجدین شرایط قانونی می توانند همه روزه در وقت اداری با در دست داشتن اصل كارت ملی و شناسنامه عكس دار، چهار قطعه عكس سه در چهار، 2 نسخه تصویر كلیه صفحات شناسنامه و كارت ملی، اصل و تصویر كارت پایان خدمت یا مدركی مبنی بر مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه عمومی، اصل و تصویر مدرك تحصیلی معتبر و ارائه گواهی قبول استعفا برای اشخاصی كه مشمول ماده 28 قانون انتخابات می باشند، به فرمانداری شهرستان قم مراجعه نمایند.
بر اساس این اطلاعیه هیچ یك از داوطلبان عضویت در شوراها نمی توانند هم زمان در بیش از یك حوزه انتخایه به عنوان داوطلب عضویت در شورا ثبت نام نمایند و در غیر این صورت نام آنها از فهرست داوطلبان حذف می شود و تا پایان دوره از داوطلب شدن در انتخابات شوراها محروم می گردند.
در این اطلاعیه حداقل سن داوطلبان 25 سال، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه، تابعیت كشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اسلامی جمهوری اسلامی ایران و حداقل مدرك مورد نیاز نامزدها برای شهرهای تا 20 هزار تن جمعیت، كاردانی یا مدرك معادل و حداقل مدرك برای نامزدی انتخابات شوراهای شهر بالای 20 هزار تن جمعیت، كارشناسی؛ از شرایط نامزدهای انتخابات اعلام شده است.(برابر قانون؛ اشخاص جانباز، آزاده یا فرزند شهید از یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می باشند.)
29 اردیبهشت ماه 96 انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز انتخابات میان دوره ای دوره دهم مجلس شورای اسلامی به طور همزمان برگزار می شود.
استان قم دارای یك شهرستان قم و پنج بخش جعفریه، سلفچگان، كهك، مركزی و خلجستان است.
7401 / 1175 خبرنگار: بهمن اطمینان ** انتشاردهنده: رضا علیمحمدی

سرخط اخبار استان‌ها